Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
412 postów 315 komentarzy

Superklaster

Romuald Kałwa - Polak

My dziennikarze nie mamy lekko

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Na zdjęciu: Romuald Kałwa i mierząca do niego z „pepeszy”.

 Nienawidzi nas władza (szczególnie wtedy, gdy piszemy prawdę) od samorządowej po tę - najwyższego szczebla. Od lewicy do prawicy. Tymczasem przedstawiciele władzy (przede wszystkim demokratycznej!), powinni nam za wszelkie uwagi podziękować. Przecież jesteśmy ludźmi i obywatelami, głosem społeczeństwa.

 
Gdy piszę jakikolwiek tekst, chętnie daję go komuś do przejrzenia. Na pewno są w nim błędy! Ale władza tego nie lubi, prawda? Nie lubi, gdy patrzy się jej na ręce. Małostkowość.
 
To przykre, że zawód dziennikarza obecnie  jest kojarzony z zawodem panny lekkich obyczajów. Niestety, często słusznie! I dotyczy to mediów od lewa do prawa. Media nie mają kreować rzeczywistości, ale ją opisywać i komentować. Tymczasem dobrze wiemy jak jest.
 
Najgorsza jest sytuacja mediów lokalnych, zazwyczaj wyjątkowo lizusowskich wobec władzy. Media mają zaglądać jej na ręce, ale jak to robić, gdy dostaje się od niej pieniądze.
 
Uzależnienie mediów zauważył już w 1880 roku szkocko-amerykański dziennikarz i wydawca John Swinton (1829-1901), gdy na pewnym bankiecie, podczas toastu za wolność prasy powiedział:
 
 „Każdy z obecnych tutaj wie, że niezależna prasa nie istnieje. Wy to wiecie i ja to wiem: żaden z was nie ośmieliłby się ogłosić na łamach gazety własnych opinii; a gdyby nawet się ośmielił, zdajecie sobie sprawę z tego, że nie zostałyby one nigdy wydrukowane. Dostaję ileś dolarów tygodniowo za to, żebym powstrzymywał się od wyrażania własnych poglądów i opinii w gazecie, w której pracuję. Wielu tu obecnych otrzymuje podobną zapłatę na identycznych zasadach. Gdyby ktoś z was był na tyle szalony, by uczciwie opisać sprawy, znalazłby się natychmiast na bruku. Gdybym dopuścił, by moje prawdziwe opinie zostały opublikowane w którymkolwiek numerze gazety, straciłbym pracę w niecałe 24 godziny. Praca dziennikarza polega na niszczeniu prawdy, łganiu na potęgę, deprawowaniu, zohydzaniu, czołganiu się u stóp mamony, sprzedawaniu siebie, sprzedawaniu swojego kraju i swojego narodu w zamian za chleb swój powszedni, czy też – co się sprowadza do tego samego – za swoją pensję. Wiecie to wy i wiem to ja. Cóż to więc za szaleństwo wznosić toast za niezależną prasę! My, dziennikarze, jesteśmy wasalami, instrumentami w rękach bogaczy, którzy potajemnie spiskują i kierują wszystkim zza kulis! My jesteśmy ich marionetkami! To oni pociągają za sznurki, a my tańczymy! Nasz czas, nasz potencjał i nasze talenty są w rękach tych ludzi. Jesteśmy intelektualnymi prostytutkami!”.
 
Dlatego powstał portal Superklaster.pl - wielu cieszyło się, że znalazłem się poza portalem, który sam założyłem. Wielu rzucało mi kłody pod nogi. Wielu cieszyło się, i to ci, którym powinno na tym zależeć, że za obronę gminy usunięto mnie z pewnej agencji prasowej. 
 
Muszę Was zmartwić. Stałem się dzięki temu jeszcze silniejszy. Wielu ludzi mi ufa, dzięki czemu moja wiedza o Was może Was przerazić. Zapraszam do współpracy wszystkich, którym zależy na tworzeniu mediów nowej jakości. Warunkiem jest publikowanie pod własnym nazwiskiem. Nie oferuję pieniędzy. Oferuję moc zmiany rzeczywistości.
 
Zachęcam też ludzi, niepogodzonych z rzeczywistością, którzy chcą publikować, do sięgnięcia po władzę. Odbierzcie ją ludziom nieuczciwym, oszustom i szubrawcom.

Ps. portal Neon24 może i powinien stać się liczącym się na firmamencie mediów elektronicznych portalem internetowym. 
 
 
 
 

KOMENTARZE

 • My dziennikarze nie mamy lekko
  Jak można zostać dziennkarzem?
  Czy wystarczy publikować na Neonie, albo innych mediach społecznościowych?
  Czy publikacje na Naszej Klasie uprawniają do otrzymania Legitymacji Dziennikarskiej?
 • @Talbot 19:49:48
  http://sdp.pl/s/kodeks-etyki-dziennikarskiej-sdp
 • @Talbot 19:49:48
  Spokojna twoja odmóżdżona ;)
  ty nie jesteś dziennikarzem
 • @Autor
  Może warto byłoby się "postrzelać" z tą miłośniczką pepeszy? Ale chyba nie na moście ... jakieś czołgi mogą się przemieszczać...

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej