Gorące tematy: Wybory Parlamentarne 2019 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
338 postów 230 komentarzy

Superklaster

Romuald Kałwa - Polak

Horror: ludzkie szczątki pomiędzy puszkami i butelkami

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ważne odkrycie.

Tak nie powinno być. Na nieczynnym katolickim cmentarzu znajdziemy zaniedbany grób polskich bohaterów wojennych, zapomnianą zbiorową mogiłę więźniów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen oraz niemieckie przedwojenne (katolickie) grobowce, gdzie pomiędzy ludzkimi kośćmi (na zdjęciu dobrze widoczna jest m.in. żuchwa i inne kości) oraz fragmentami trumny, widać pałętające się śmieci, w tym puszki po piwie.

 
Wkrótce o sprawie poinformuję wrocławski Oddział IPN oraz odpowiednią prokuraturę. Osoby (media) mogące nagłośnić sprawę zaniedbanego cmentarza, zapraszam do kontaktu:
 
Romuald Kałwa e-mail: superklaster@wp.pl
 
 
Komentarz:
 
Spotykam się z wulgarnymi skądinąd opiniami, że pamięć historyczna świadczy o polskiej chorobie psychicznej. Jestem ciekaw, czy ludzie, którzy głoszą takie opinie, zaniedbują pamięć swoich bliskich i nie krzewią kultury własnego narodu, rodziny, czy grupy z którą się utożsamiają.
 
Człowiek tym się różni od zwierząt, że tworzy kulturę (z łac. colere). Kultura to pielęgnacja dóbr materialnych i niematerialnych, w tym wzory postępowania - przekazywane na innych (nie tylko młodszych) przedstawicieli danej społeczności.
 
Człowiek bez kultury jest tylko nieowłosioną małpą. Wiele gatunków zwierząt ma świadomość, więc posiadanie własnego „ja” nie determinuje bycia człowiekiem – „koroną stworzenia”. Kultura wytwarza elementy, którymi kierujemy się w sposobie myślenia. Bycie człowiekiem kulturalnym to zobowiązanie do rozmyślnego działania, którego celem nie jest tylko pojmowany krótkowzrocznie zysk. 
 
Józef Piłsudski  powiedział:
„Naród, który nie sza­nuje swej przeszłości nie zasługu­je na sza­cunek te­raźniej­szości i nie ma pra­wa do przyszłości”.
 
Cytat Marszałka jest surowy, ale określa sposób myślenia większości ludzi na planecie. Osobiście bardziej odpowiada mi myśl Zbigniewa Herberta, który uważał, że „Naród, który traci pamięć, traci sumienie”.
 
Prosto i dosadnie ujął znaczenie kultury w życiu człowieka Jan Paweł II:  „Człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze”.
 
Terry Prachett, brytyjski pisarz : „Najważniejsze we wspomnieniach jest to, żeby mieć się gdzie zatrzymać i tam je wspominać”. Takim miejscem są właśnie cmentarze.
 
Życie nie jest księgą życzeń. Trzeba kierować się tylko realizmem i być przygotowanym na to, że wieloma innymi osobnikami gatunku homo rządzi instynkt, nakazujący rozsiewać mu jego własne geny (w tym poglądy) za wszelką cenę:
 
Wg https://pl.wikiquote.org/wiki/Naród autor cytatu: „Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie”, figuruje w Internecie jako "nieznany".
 
W pewnych czeluściach "sieci" słowa te przypisywane są Piotrowi Konieczce, pierwszej polskiej ofierze II wojny światowej, kapralowi Wojska Polskiego, który zginął 1 września 1939 roku o godz. 1:40 w Jeziorkach.
 
Tymczasem ich autorem jest George Santayana – amerykański pisarz hiszpańskiego pochodzenia. Jego cytat naprawdę brzmiał: „Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, skazani są na jej powtarzanie”.
 
Przykład tego pisarza pokazuje, jak łatwo zmanipulować historię, czyli okłamać rzeczywistość, a przecież zmarł stosunkowo niedawno, bo w 1952 roku.
 
Jeśli My nie zadbamy o należytą pamięć przeszłych wydarzeń, to kto?
 
© Wszelkie prawa do tekstu i zdjęcia zastrzeżone. Zakazuję publikacji na innych portalach, wydawnictwach prasowych niż  tych, na których sam go opublikowałem. Chętnie go udostępnię, ale najpierw proszę o osobisty kontakt.

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

ULUBIENI AUTORZY