Gorące tematy: Ruch Oporu 2020 Antypartia Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
469 postów 366 komentarzy

Superklaster

Romuald Kałwa - Polak

Czy jesteś za przywróceniem kary śmierci w Polsce?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy katolik może popierać karę śmierci? Co na temat kary śmierci sądzą Polacy? Co na ten temat sądzą kobiety, a co mężczyźni?

Czy katolik może popierać karę śmierci? Co na temat kary śmierci sądzą Polacy? Co na ten temat sądzą kobiety, a co mężczyźni?

 

Może jesteś przeciwko karze śmierci, bo tak każe nauczanie Jana Pawła II? A może jesteś zwolennikiem aborcji, eutanazji, ale jesteś przeciwko karze śmierci dla morderców?

 

A może nie masz własnego zdania i nie wiesz nawet o co chodzi?

 

Kliknij w ten link i odpowiedz na pytania w poniższej ankiecie i pomóż odpowiedzieć na pytanie, co na temat przywrócenia kary śmierci w Polsce sądzą Polacy. Jeśli link nie działa, skopiuj adres wklej w wyszukiwarkę:

http://superklaster.pl/czy-jestes-za-przywroceniem-kary-smierci-w-polsce-0

image

Sam jestem za przywróceniem kary śmierci dla morderców z premedytacją i gwałcicieli, ale uważam, że z tego rodzaju kary nie można robić publicznego spektaklu.

Kara śmieci to zbyt dramatyczne i poważne wydarzenie, by robić z tego widowisko dla spragnionej krwi gawiedzi, której często nie interesuje sprawiedliwość, a tylko brutalne „reality show”. Miałoby to charakter demoralizujący.

Z tego samego powodu jestem przeciwnikiem tortur. No bo kto dawałby prawo moralne strażnikom, do torturowania więźniów. W praktyce karano by nawet złodziei chleba. Tacy ludzie po wyjściu z więzienia z pewnością by się zemścili na społeczeństwie.

 To właśnie więzienie i niesprawiedliwy wyrok z niewinnego młodego człowieka Andrzeja Z. pseudonim „Słowik” zrobiła groźnego członka mafii. pruszkowskiej.

 Jednak bezapelacyjnie mordercy powinni zacząć się bać.

 

Odpowiedz w komentarzu: czy katolik może popierać karę śmierci?

Ps.

V Przykazanie Dekalogu brzmiało "Nie morduj", co znaczy coś innego niż popularne dziś "Nie zabijaj".  

 

KOMENTARZE

 • Ostatni raz orzeczono ją w Polsce w 1988 roku, a całkowicie zniesiono 10 lat później. Obecnie 70 proc. Polaków chce jej przywró
  Dyskusja na ten powraca regularnie po każdej szokującej opinię publiczną zbrodni lub przed wyborami parlamentarnymi. Przeciwnikami kary śmierci są głównie osoby z wykształceniem wyższym, o wyższej pozycji zawodowej, osoby młode – przed 30. rokiem życia, głównie kobiety


  http://www.eioba.pl/a/2dkf/kara-smierci-za-i-przeciw
 • KS
  Katolik sam na siebie wydaje karę śmierci,on nie musi jej popierać
 • @Husky 21:29:09
  Dlatego ankietę tak skonstruowałem, aby widać w nich było preferencji ludzi. Nie mogłem jednak zadać zbyt wielu pytań, bo powstałoby chaos. Chciałbym by dotarła do różnych osób:

  jest pod linkiem:

  http://superklaster.pl/czy-jestes-za-przywroceniem-kary-smierci-w-polsce-0
 • @goat 21:35:38
  Może Pan rozwinąć swój pogląd?
 • Kara śmierci jest karą ostateczną i nieodwracalną
  Nie łapię się na takie rzeczy iż ktoś musi tę karę wykonać i staje się zabójcą itd. ale dla mnie sprawiedliwą jest kara śmierci dla człowieka, który zadał śmierć drugiemu w sposób zaplanowany, świadomyi bezsporny.
 • @Husky 21:29:09
  Tylko trzeba pamiętać o moratorium na wykonywanie kary śmierci, jakie nałożono na początku lat 90tych. Tu akurat komunistów rozumiem, mimo, że to oni i służby WSI i SB przeprowadzali słynną transformację ustrojową, to lepiej było dmuchać na zimne, bo przecież mógłoby pójść coś nie tak. Ale wszystko ,, poszło jak trzeba,, a teraz Eutokołchoz o żadnej karze śmierci nie chce słyszeć.
 • ciężka decyzja
  Ciężka sprawa z tą karą śmierci. Chciało by się powiedzieć że TAK ale serce boli. To co chciałbym widzieć to przysłowiowe "kamieniołomy" dla skazanych a nie ciepłe wyrko w pierdlu na koszt podatnika. Kto to słyszał aby podatnik ponosił koszty wyżywienia, spania i opierunku bandziorów!

  PS: Byłem kiedyś świadkiem zdarzenia gdy moja ciotka zabiła z akwarium jedną większą rybkę gdyż jej ulubioną mniejszą zjadła. Po pół roku sprzątając wszystkie pod akwarium zakamarki znalazła tą swoją ulubienicę.
  Biedula pewnie wyskoczyła na wolność i bez wody uschła.
  Szkoda tej większej rybki, ładna była.
 • @
  Z ekonomicznego punktu widzenia KS ma sens. I to jest jedyny argument.
 • Rozważania nie na czasie
  Mamy rządy okupacyjne i to przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, zanim zacznie się roztrząsać problemyetyczne i moralne.
  Przepychane są ustawy godzące w dobro Polski i Polaków, sądownictwo i prokuratura inne organy postawione są na głowie.

  Gdyby została teraz ustalona nowa konstytucja, mamy jak w banku, że byłaby gorsza dla Polaków od obowiązującej.

  Gdyby wprowadzono karę śmierci, skazywano by Kowalskich za stosunkowo małe przestępstwa, a nie emigrantów za mordy, rabunki i gwałty i nie polityków, którym bliżej do mafii niż do choćby przeciętnych obywateli, nie mówiąc o wzorowych. Tych ostatnich, za zdrady i za sprzedawanie majątku polskiego nadal by chowano w najpiękniejszych polskich kościołach i alejach zasłużonych.

  Jeśli ktoś ma ochotę,aby ukręcić sznur na własną szyję, niech agituje za wprowadzeniem kary śmierci. Co faktycznie należałoby przywrócić, to polskie państwo podziemne walczące z okupantem.
 • R.K.
  Jestem przeciwna. Uwazam, ze daleko lepsza kara to dozywotnia praca w ciezkich warunkach. Spoleczenstwo nie powinno darmo karmic mordercöw. Daje takze do myslenia ewentualnym amatorom krwawych porachunköw.
 • @Romuald Kałwa 21:57:03
  Tylko co ma do tego plec? Coraz czesciej kobiety doröwnuja mezczyznom w bezmyslnym okrucienstwie.
 • @Lotna 01:06:50
  Jestem podobnego zdania.
 • @Lotna 01:06:50
  Po pierwsze , żadnej kary śmierci nikt w Polin nie przywróci, bo Eutokołchoz się na to nie zgodzi.
  Po drugie, mówimy o karze śmierci za morderstwo, nie za drobne przestępstwa.
 • @morgan 02:09:43
  Tylko jak zabije współwięźnia albo klawisza to co mu zrobisz? Zostanie ponownie skazany na dożywocie?
 • @zbig71 02:54:25
  A pan SS to co ?
  8-))))0
 • Zniesienie a wręcz zakaz w UE kary śmierci to ochrona grabieżców
  Kara śmierci odstrasza przestępców ale też może terroryzować zwykłych ludzi sprzeciwiających się np władzom okupacyjnym.

  W USA pozostawiono karę śmierci a w UE zniesiono.

  Moim zdaniem kara śmierci powinna zostać przywrócona ale nie tylko za zbrodnie zabójstwa ale również za zbrodnie przeciw narodowi np za
  miliardowe straty gospodarcze (np prywatyzacje), za nawoływanie i udział w wojnach które nie są wojnami obronnymi (czyli za udział w międzynarodowym bandytyzmie), za świadome i masowe wprowadzanie na rynek szkodzących ludziom produktów...
  za wyprzedaż kluczowych dla bezpieczeństwa Narodu sektorów gospodarki (bankowość, energetyka, zasoby naturalne, ziemia, ..produkcja żywności...opieka zdrowotna)

  Moim zdaniem karę śmierci należy przywrócić a lepiej uznać nielegalność jej zniesienia (bo intencje by by chronić zdrajców narodowych i grabieżców majątku narodowego Polski) i po uzyskaniu wolności zastosować karę śmierci dla największych "prywatyzatorów".
  Takie prywatyzacje należy uznać za akty przestępcze nie mające podstaw prawnych i całe operacje zdelegalizować a majątki przywrócić Narodowi Polskiemu.

  Wyroki śmierci należałoby wykonywać jednak publicznie ale tak by
  z jednej strony była pewność wykonania wyroku na winnym a nie na słupie czy tylko symulacji wyroku a z drugiej strony by nie było to widowisko atrakcyjne dla pospólstwa.

  Zbliżenie twarzy tuż przez wykonaniem wyroku a potem zmiana planu i wykonanie wyroku i powrót z obrazem po wykonaniu wyroku...razem kilka sekund i po wszystkim.

  Gdyby takie prawo przyjęto w Polsce cała góra solidaruchów, mafia żydowska oraz kościelna natychmiast uciekła by z Polski bo oni dobrze wiedzą co zrobili Narodowi Polskiemu..

  Za PRLu co by nie mówić władze budowały, rozwijały gospodarkę solidaruchy oraz KK grabiły i wyprzedawały majątek narodowy.
 • @Oscar 08:48:42
  http://m.neon24.pl/75dde5467a92153666497306f86b9c54,13,0.jpg

  jednym słowem powrót do średniowiecza.

  Skąd waść weżmiesz nieomylnych sędziów? Jak waść zapobiegniesz wrabianiu ludzi przez służby lub zorganizowanych przestępców?

  W Polsce każdy obawia się wyroku sądowego, nawet, jeśli jest pewnien tego, ż "jest na prawie", po wprowadzeniu takiej propozycji każdy obawiałby się śmierci z byle powodu. To już lepiej niech na ulicach szaleje ZOMO, ludzie będą się czuli bezpieczniejści.

  Wytłumacz waść, dlaczego nie wtrącać morderców w niewolę? Czy to nie lepsza kara?
 • @Husky 21:29:09
  Jestem za, za zbrodnie z premedytacją, z zysku udowodnione na 100%, bo i są zabójstwa w afekcie, te można karać długoletnimi wyrokami, są zabójstwa w samoobronie tu uniewinnienie. Lecz tylko przy Opcji ZERO w dzisiejszych sądach.
 • @Lotna 01:06:50
  I ten fragment wypowiedzi należy upowszechniać:

  "Gdyby została teraz ustalona nowa konstytucja, mamy jak w banku, że byłaby gorsza dla Polaków od obowiązującej. "

  ;-)
 • @Stara Baba 00:43:40
  http://m.neon24.pl/75dde5467a92153666497306f86b9c54,13,0.jpg

  Skazywanie na kamieniołomy wynika z niskiej pobudki odwetu, tymczasem racjonalne jest przymuszenie winnego do zadośćuczynienia. Nawet w dawnych wiekach ludzie byli rozsądniejsi.
 • @zbig71 02:54:25
  Tak by było, za każdym razem.
 • @kula Lis 68 09:24:05
  http://m.neon24.pl/75dde5467a92153666497306f86b9c54,13,0.jpg

  Całe sądownictwo i system kar to patologia, czytaj wypowiedzi wyżej.
 • @Romuald Kałwa 21:57:03
  Wypadku przywrócenia ks musi być tzw. duża ława przysięgłych jak w USA i ona decyduje na podstawie dowodów winien-niewinien. Sędzia tylko wyrok wydaje. No i także karencja na jego wykonanie wiadomo dlaczego ją się stosuje to chyba wiesz.
 • @Zawisza Niebieski 22:31:35
  No i tu przynajmniej się zgadzamy.
 • @Oscar 08:48:42
  W Saudi były transmisje TV z wykonywania/ścięcie mieczem jeszcze w latach 90tych ub wieku pod koniec zaniechano.
 • @kula Lis 68 09:41:29
  Kara śmierci nie równa karze śmierci.
  W AS taka kara grozi za np niewierność małżeńską lub religijną...albo za picie alkoholu..
  Ja bym chciał kary śmierci dla najcięższych przestępstw na szkodę Narodu
  oraz za świadome i udowodnione morderstwa.

  a to nie to samo co w Arabii Saudyjskiej.

  Co ryzyka że karę dostaje niewinny...to dołożyłbym karę śmierci dla
  tych co skazali na karę śmierci niewinnego człowieka.
  .. i ogólnej na kary odpowiednia czyli identyczne na które skazali niewinnego człowieka...(jak niewinny dostał 5 lat to 5 lat dla sędziego..itd)
  ..a za odrzucenie wyroku w wyższej instancji punkty ujemne dla sędziego z pierwszej instancji za błędy w procesie ..a po zebraniu określonej ilości punktów .. wyrzucenie z zawodu...(jak utrata prawa jazdy) tylko bez prawa ponownego zdawania egzaminów.

  To samo oczyszczający się system "nadzwyczajnej kasty"
 • @Oscar 09:53:27
  Za picie alkoholu już nie, zresztą za moich tam czasów w Zatoce to Saudyjczycy jeździli do Emiratów czy Kataru by legalnie pić a pili na umór przez tydzień dwa na "zapas".
 • @goat 21:35:38
  Nie róbmy z katolicyzmu demona - kata tego świata. Generalnie, jeśli chrześcijanie robią coś złego, to nie dlatego, że tak im karze wiara, ale właśnie brak podążania z tą wiarą i kłamstwa interpretacji.

  Z internecie znalazłem taki ciekawy wpis pokazujący faktyczna opinie KK na temat kary śmierci:

  W ciągu wieków wcześniejsi papieże, doktorowie Kościoła oraz odczucia ludu chrześcijańskiego konsekwentnie podtrzymywały teorię o legalności kary śmierci i jej stosowania. Występując przeciwko stosowaniu kary śmierci zaprzeczamy nieomylności stałego zwyczajowego Magisterium Papieży na przestrzeni ostatnich 2 000 lat. Zgodnie z tradycyjną doktryną Kościoła papież Pius XII (1939-1958) w swoim przemówieniu z 13 marca 1943 roku, wygłoszonym do proboszczów Rzymu, bronił doktryny dotyczącej kary śmierci. Cyt. „Bóg (...) źródło sprawiedliwości zachował dla siebie prawo władzy nad życiem i śmiercią. (...) Życie ludzkie jest nietykalne, z wyjątkiem uzasadnionej obrony własnej, wojny sprawiedliwej prowadzonej sprawiedliwymi metodami oraz kary śmierci wymierzonej przez władze publiczne za wyjątkowo poważne i bardzo konkretne oraz dowiedzione przestępstwa”. W innym przemówieniu Ojciec Święty wyjaśnia: „Nawet dokonując egzekucji potępionej osoby, państwo nie posiada prawa do życia tej osoby. Władza publiczna ma upoważnienie do skazania człowieka na karę pozbawienia życia, by odkupił swoją winę, gdyż poprzez swoje przestępstwo pozbawił się prawa do życia”. Śp. kardynał Avery Dulles podkreślił, że pod tym względem zarówno Stary, jak i Nowy Testament wspierają karę śmierci. Pisał on:

  „W Starym Testamencie Prawo Mojżeszowe określa co najmniej trzydzieści sześć wykroczeń zagrożonych karą śmierci. (...) Kara śmierci była uważana za szczególnie stosowną karę za morderstwo, gdyż w swoim przymierzu z Noem Bóg ustalił zasadę: Jeśli kto przeleje krew ludzką, przez ludzi ma być przelana krew jego (Rdz 9,6). (...)”. Sam Jezus powstrzymuje się przed stosowaniem przemocy. (...) W żadnej sytuacji jednakże Jezus nie kwestionuje tego, że państwo ma władzę egzekwowania kary śmierci. W trakcie sporu z faryzeuszami Jezus cytuje z aprobatą na pozór surowe przykazanie: Kto złorzeczy ojcu lub matce, niech śmierć poniesie (Mt 15,4; Mk 7,10, nawiązanie do Wj 21,17; por. Kpł 20,9). Kiedy Piłat powołuje się na posiadaną przez siebie władzę skazania Go na ukrzyżowanie, Jezus wskazuje, że władza Piłata pochodzi z góry – to znaczy od Boga (J 19,11). Jezus chwali dobrego złoczyńcę wiszącego na krzyżu obok Niego, który przyznaje, że on i drugi przestępca otrzymują należną im odpłatę za swoje uczynki (Łk 23,41)”. Zasada legalności kary śmierci nałożonej przez kompetentną władzę po stosownym procesie wypływa z Objawienia oraz prawa naturalnego i zawsze konsekwentnie nauczały jej Magisterium Kościoła i jego teolodzy. Ten sam kardynał Dulles stwierdza:

  „Katolickie magisterium nie popiera i nigdy nie popierało bezwzględnego zniesienia kary śmierci. Nie znam żadnego oficjalnego oświadczenia papieży czy biskupów, zarówno w przeszłości, jak i teraz, które by kwestionowało prawo państwa do wykonywania egzekucji przestępców, przynajmniej w pewnych skrajnych przypadkach”. Papież Innocenty III (1198-1216): „Jeśli chodzi o władzę świecką, oświadczamy, że bez grzechu śmiertelnego możliwe jest wykonywanie kary śmierci, dopóki karę tę wykonuje się nie z nienawiści, ale na mocy wyroku, nie nierozważnie, ale z rozmysłem”. W Philosophia Moralis Victora Cathreina SJ czytamy: „Ukaranie przestępcy to drugorzędny cel kar publicznych; podstawowym celem jest wspólne dobro społeczeństwa”. Argumentowanie, że kara śmierci jest sprzeczna z ludzką godnością prowadzi do zamieszania pomiędzy doskonaleniem ludzkiej natury a zgodnością działań człowieka z rozumem prawym i Bożym prawem. Chociaż człowiek nigdy nie traci godności ontologicznej swojej natury, to faktycznie traci swoją godność moralną, kiedy celowo popełnia zło. Ponadto argument o ludzkiej godności nie jest istotny dla tego zagadnienia, ponieważ przedmiotem sprawiedliwości nie jest ludzka godność, czy to ontologiczna, czy moralna, ale raczej dobrowolny akt człowieka w jego relacji z innymi, jak uczy św. Tomasz z Akwinu:

  „Właściwym tworzywem sprawiedliwości jest to, co się odnosi do drugich (...). Dlatego wyrażenie: „oddawanie każdemu, co się należy” wskazuje na czynności właściwe sprawiedliwości odnośnie tworzywa i przedmiotu”. Nikt nie zostaje skazany na sprawiedliwą karę z powodu godności czy jej braku, ale z powodu konkretnych działań podejmowanych przeciwko dobru wspólnemu. Kardynał Dulles ostrzegał: „Argumentację z postępu świadomości etycznej stosuje się, by propagować pewną liczbę rzekomych praw ludzkich, które Kościół katolicki konsekwentnie odrzuca w imię Pisma Świętego i Tradycji. Magisterium odwołuje się do tych autorytetów jako podstaw do odrzucenia rozwodu, aborcji, relacji homoseksualnych i wyświęcania kobiet do kapłaństwa. Jeśli Kościół czuje się związany Pismem Świętym i Tradycją w tych obszarach, to wydaje się, że brakiem konsekwencji byłoby, gdyby katolicy głosili „rewolucję moralną” w kwestiach kary śmierci”.

  ~ Luiz Sérgio Solimeo
 • @zbig71 00:42:05
  "Tylko trzeba pamiętać o moratorium na wykonywanie kary śmierci, jakie nałożono na początku lat 90tych. Tu akurat komunistów rozumiem, mimo, że to oni i służby WSI i SB przeprowadzali słynną transformację ustrojową, to lepiej było dmuchać na zimne"

  - tak, to prawda, zapominamy często o tym argumencie
 • @morgan 02:11:45
  ALEŻ PŁEĆ MA Z TYM BARDZO DUŻO WSPÓLNEGO!

  1. Jestem mężczyzną i jestem za przywróceniem kary śmierci w Polsce 64% (47 głosy)

  2. Jestem mężczyzną i jestem przeciwnikiem kary śmierci w Polsce 12% (9 głosów)

  3. Jestem kobietą i jestem za przywróceniem kary śmierci 12% (9 głosów)

  4. Jestem kobietą i jestem przeciwko wykonywaniu kary śmierci 7% (5 głosów)

  5. Popieram aborcję, eutanazję, ale jestem przeciwko karze śmierci 4% (3 głosy)

  6. Jestem przeciwko karze śmieci, bo tak karze nauczanie Jana Pawła II 1% (1 głos)

  7. Nie mam własnego zdania... 0% (0 głosów)

  Ankieta wisi niedługo, ale pierwsze wnioski są ciekawe:

  - kobiety nie interesują się polityką i są dziwnie miłosierne dla morderców - "Wandy co chcą Niemca" - słyszeliście o listach miłosnych pisanych do seryjnych morderców? W każdej babie siedzi diabeł :)

  - są degeneraci, zwolennicy aborcji i eutanazji - przeciwnicy kary śmierci

  - Czytelnikami większości portali patriotycznych są w większości mężczyźni
 • @morgan 02:09:43
  Śmierć do najgłębszy atawistyczny lęk człowieka - ta kara musi istnieć, by chronić zwykłych ludzi przez ludźmi, którzy dokonując mordów i gwałtów zbiorowych, sami się odhumanizowali. Każdy bandyta dwa razy się zastanowi zanim wywoła wojnę.

  - w następnej ankiecie zadam pytanie, czy jesteś za karą śmierci za Georga W. Busha za wywołanie wojny w Iraku?
 • @zbig71 02:54:25
  No właśnie, te kobiety i ich litość biorąca górę przed sprawiedliwością...
 • @interesariusz z PL 09:28:23
  :-) Przecież "kamieniołomy" zaznaczyłem cudzyslowiem. Nie chodziło mi o karę w postaci pracy w kamieniołomach lecz pracy która zmusi więźniów na zapracowanie na samego siebie i odciążenie podatnika. W dzisiejszym prawie to podatnik ponosi koszty związane z uwięzieniem skazanego. To powinno być w jak największym zakresie zmienione. Dlaczego karać także podatnika i ogół za czyny kryminalisty? Niech na swoje utrzymanie zarobi sam.
 • @Oscar 08:48:42
  "...Gdyby takie prawo przyjęto w Polsce cała góra solidaruchów, mafia żydowska oraz kościelna natychmiast uciekła by z Polski bo oni dobrze wiedzą co zrobili Narodowi Polskiemu....."

  I o TO CHODZI! Tego się tak bardzo boją.

  Ale może zdarzyć się jak w Gdańsku, samotny, zmotywowany, nie mający do stracenia, może zostać "społecznym katem".
  Tylko skąd wziąć "społeczne sądy" do wydania wyroków?
 • @Romuald Kałwa 13:30:33
  "kobiety i ich litość"

  "Przecież to taki WSPANIAŁY materiał na OJCA... "
  Tyle w temacie kobiecej "logiki".
 • @zbig71 02:54:25
  Przeciez nie zabije wspölwieznia skazanego za kradziez batonika.
  Poza tym, mam na mysli wyslanie delikwenta pod zaostrzony rygor.
 • @Romuald Kałwa 13:30:33
  Mna nie kieruje litosc. Obu panöw Busch postawilabym przed sadem wojskowym. Za spowodowanie cierpien i smierci milionöw ludzkich istnien, za oklamywanie wlasnego narodu. To najwazniejsze zarzuty,ale jest duzo wiecej. A ze kobiety nie kieruja sie logika? Cöz, moze na tym polega ich urok.
 • @AgnieszkaS 19:06:42
  Sędziowie dostają pieniądze i wydają wyroki typu: gość za zabicie psa dostaje 4,5 roku, a inny pijany kierowca który na przejściu dla pieszych zabił 2 osoby dostaje rok w zawieszeniu.
 • Autor
  Twierdź, że kara śmierci to nie kara, wzywaj do wprowadzenia kar za "mowę nienawiści"..

  https://pbs.twimg.com/media/DxbXCszXgAA1nn7.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY

więcej