Gorące tematy: Wybory Parlamentarne 2019 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
338 postów 230 komentarzy

Superklaster

Romuald Kałwa - Polak

Jan Olszewski był twardym facetem

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Za jego rządów powstrzymano złodziejską prywatyzację i notowano spadek bezrobocia oraz wzrost gospodarczy, tak inny od Balcerowiczowego krachu całego państwa. Dziś będzie jednak o czymś innym.

Premier Jan Olszewski dożył pięknego wieku 88 lat. Co prawda, pojawiały się pogłoski, że śp. Jan Olszewski czuł się coraz gorzej, ale nie wiedziałem, że kilka dni temu zasłabł i został odwieziony do szpitala, aczkolwiek dziwnym trafem wczoraj o nim pomyślałem.
Warto zapoznać się z wywiadem rzeką z Janem Olszewskim i jego „Przerwaną premierą”. Gościł w „Radiu Maryja”, gdzie kilkanaście lat temu ze szczegółami opowiadał o kulisach nocnego puczu zwanego „nocną zmianą”. Szefował pierwszemu faktycznie niepodległościowemu rządowi po przemianach ustrojowych w 1989 r.
Przedwczoraj rozmawiałem o księdzu Jerzym Popiełuszce i o tym, dlaczego „dobra zmiana” nie kontynuuje śledztwa w jego sprawie. Dwa razy obejrzałem dokument na YouTube pt.: „Dokument Oto Historia Ksiądz Jerzy Popiełuszko materiały archiwalne PL” https://www.youtube.com/watch?v=c43_ZlwDUpo
Film zawiera niesłychanie przerażające sceny z oględzin zwłok Księdza Jerzego przy których był mecenas Jan Olszewski – oskarżyciel posiłkowy w procesie zabójców Ks. Jerzego. Ksiądz Popiełuszko był dosłownie zmasakrowany. Mecenas Olszewski palił papierosa za papierosem, jednocześnie bacznie obserwował każdą procedurę podczas sekcji, w tym spisywanie dokumentów.
Jana Olszewskiego cechował wielki spokój. Bronił wielu działaczy opozycji: Jacka Kuronia, Melchiora Wańkowicza, czy Karola Modzelewskiego, ale to chyba sprawa zabójstwa Księdza Popiełuszki była najtrudniejszą w Jego karierze.
Poniżej fragment mowy końcowej Jana Olszewskiego w procesie zabójców Ks. Jerzego Popiełuszki (szeroko dostępne w "sieci"):
Moja sytuacja jako oskarżyciela posiłkowego jest szczególnie trudna. Może się to wydać paradoksalne, bo przecież przestępstwo jest oczywiste i oczywiste są dowody jego popełnienia. Cała trudność powinna być zatem po stronie obrony. Ja jednak odczuwam szczególny ciężar roli oskarżyciela w tym procesie z trzech powodów:
Po pierwsze – przez ponad ćwierć wieku występowałem po przeciwnej stronie sali sądowej i nawyk obrońcy każe mi instynktownie szukać u sprawcy przestępstwa przynajmniej zrozumienia jego czynu.
Po drugie – w tej sprawie ofiarą zbrodni był człowiek, z którego działalnością w różnych okresach czasu się stykałem, którego znałem i podziwiałem.
Po trzecie wreszcie – nad tą salą ciąży żądanie urzędu prokuratorskiego orzeczenia najwyższej, wyjątkowej w naszym ustawodawstwie kary – kary śmierci. Jako oskarżyciel posiłkowy nie mam uprawnień do wypowiadania się w tej kwestii. Ale zdaję sobie sprawę, że Ten, który był ofiarą tej zbrodni, byłby temu żądaniu przeciwny.
Powiedział na tej sali jeden z oskarżonych o śp. księdzu Jerzym Popiełuszce, że „nosił krzyż na piersiach, a nienawiść w sercu”. Nie można postawić cięższego zarzutu człowiekowi, który swe życie poświęcił powołaniu kapłańskiemu. Gdyby ten zarzut padł tylko z ławy oskarżonych, być może przemilczałbym go; ostatecznie oskarżony zachowuje prawo do własnego stylu obrony, nawet gdy jest to obrona brzydka. Ale wczoraj zarzut szerzenia nienawiści został podniesiony przez przedstawiciela urzędu prokuratorskiego i nadano temu zarzutowi szczególną formę: zrównania tych, których się tu sądzi za zbrodnię zabójstwa, z tym, który był tej zbrodni ofiarą. Nastąpiło to zrównanie według obcych, zarówno dla standardu poczucia prawnego naszego społeczeństwa, jak i naszego kodeksu, kryteriów. Nie można bowiem stawiać znaku równości między tym, dla którego narzędziem działania było słowo, a tymi, których narzędziem jest pętla i pałka. Takiego zrównania nie przewiduje prawo żadnego współczesnego cywilizowanego kraju. Warto o tym pamiętać na tej sali, gdzie tak wiele się mówi o potrzebie przestrzegania prawa i praworządności. (...)

Wieczny Odpoczynek racz dać Mu Panie... 

KOMENTARZE

 • 1* - był cholernie twardy
  B. premier J.Olszewski w programie radiowym "Czy polityka musi być brudna?" opowiadał jak przyniesiono mu dokumenty sprzedaży FSM w Bielsku i Tychach (to było przekazanie, a nie sprzedaż oraz zwolnienie z podatków na przyszłość - umowa sporządzona przez A.Olechowskiego) dla Fiata.
  Umowa sporządzona w j.włoskim, a nikt z nas nie znał włoskiego, trzeba było ją natychmiast podpisać - tak opowiadał premier IIIŻydo-RP/Polin, J.Olszewski.
 • Był moment, że oczy mi
  zwilgotniały. Gdy późnym wieczorem odchodzący Premier żegnał się z narodem. Tego momentu zwrotu historycznego w tył nigdy nie zapomnę. Bolesna twarz Jana Olszewskiego wyrażała tragizm sytuacji nie Jego, ale Ojczyzny.
  W czasach PRL-u podziwiałem Go na spotkaniach w salkach parafialnych. Imponował odwagą. Potem doradztwo w Stoczni... Wreszcie Szef Rady Ministrów. Prawdopodobnie znał ograniczenia i możliwości tzw. transformacji. To Go, jako korporacyjnego togowca, uziemiało.
  Moim zdaniem był politykiem światłym, ale jak każdy legalista (prawnicy tak mają!) właśnie - odwrotnie niż w tytule tej notki - był człowiekiem MIĘKKIM. Bo Jego wrogowie, szubrawcy, są z natury "twardzi", więc trzeba umieć walczyć z nimi "krzywymi lufami" strzelając zza węgła. Śp. odeszły z tego padołu Bohater tego nie potrafił. Choć "Bolkowi" nie dał się w Moskwie wykolegować, ale już w następnym akcie dramatu poległ. Niech pozostanie w naszej pamięci jako osoba dobrych chęci i niektórych skutecznych działań (np. Ruscy won!). R.I.P.
 • @Rzeczpospolita 13:48:00 ...trzeba było ją natychmiast podpisać....
  ....czyli nie wiedział co podpisywał ?
  I taki dobry ?
 • Żydowski patriota Jan Olszewski
  Jan Olszewski (1930– 2019) ................Izaak Hertz–Oksner. Ojciec Jana Ol-szewskiego nazywał się Seweryn Oksner (nazwisko zmienił przed II wś na Ol-szewski) syn Karola – Żyda berlińskiego, który po I wś kupił wielki majątek Kuźnica Grabowska pod Kaliszem. Matka Jana Olszewskiego, to Maria Hertz – córka fabrykanta łódzkiego. Jan był jedynakiem.
  Wysoko postawiony mason (loża Kopernik), członek partii: PC, RdR, ROP (jej szef), LPR. W l. 50. funkcjonariusz Min. Sprawiedliw., w antypolskim czasopi-śmie „Po prostu” ,wydawanym w l. 1947-57 był kolegą redakcyjnym J.Urbana, którego uważał za swego przyjaciela ( własne słowa Olszewskiego), St. Bratkow-skiego, R. Turskiego i innych „swoich” – gromił „polski antysemityzm”. Czł. Klubu Krzywego Koła. Pracownik PAN. Ochrzcił się w l. 90 (!), druga żona – dziennikarka Marta Miklaszewska (ur.1932). Były premier. Od XI/2005 wice-przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego, doradca prezydenta L. Kaczyńskiego.
  Zajadle antypolski, ale robił to w białych rękawiczkach. Maciarewicz z listy konfidentów (VI/1992) usunął 6 nazwisk, w tym J. Olszewskiego. Partia ROP pod jego kierownictwem zawsze ponosiła klęski, bo celem Olszewskiego było wyprowadzić Polaków w pole, nie dopuścić do wyłonienia się organizacji pol-skich!
  Nigdy nie potępił zbrodni żydowskich na narodzie polskim, nigdy nie zażądał ukarania ich sprawców oraz nigdy nie potępił Żydów za ich ciągłą oszczerczą kampanię prowadzoną przeciw Polsce.
  II/2018, w rozmowie z „Super Expressem” wybielał Stepana Banderę twierdząc, iż ten nie miał nic wspólnego z Rzezią Wołyńską i sugerował, że należałoby do-szukiwać się sowieckiej roli w wywołaniu tej zbrodni.
 • @Janisław 16:04:24
  5*
 • @Janisław 16:04:24
  Teraz rozumiem te pały.
 • Wpis łatwy do znalezienia i pewnei każdy to widział, ale wart przypomnienia
  Lista poszczególnych rządów prywatyzujących polską gospodarkę:

  Rząd Mazowieckiego UW od 12.09.1989r. rządził 16 m-cy, Przygotował ustawę o restrukturyzacji i prywatyzacji.

  Rząd Bieleckiego KLD od 12.01.1991 rządził 11 m-cy i 11dni. Sprzedał 1208 zakładów.

  Rząd Olszewskiego ROP od 23.XII.1991 rządził 6 miesięcy i 18 dni Sprzedał 1 zakład. Zatrzymał prywatyzacje.

  Rząd Suchockiej UD od 11.07.1993 rządził 15 m-cy i 14 dni. Sprzedała obcym 21 zakładów.

  Rząd Pawlaka PSL od 26X.1993r rządził 16 m-cy i 12 dni. Sprzedał obcym 2269 zakładów.

  Rząd Oleksego SLD od 7.03.1995r. rządził 14 miesięcy. Sprzedał 598 zakładów.

  Rząd Cimoszewicza SLD 7II.96 rządził 20 m-cy,18 dni. Sprzedał 992 zakładów.

  Rząd Buzka AWS od 31.X.1997 rządził 47 m-cy 19 dni. Sprzedał 1311 zakładów.

  Rząd Milera SLD od 19X.2001r. rządził 30 m-cy 15 dni. Sprzedał 548 zakładów.

  Rząd Belki SLD od 2 V 2004r. rządził 17 m-cy 29 dni. Sprzedał obcym 477 zakładów.

  Rząd Marcinkiewicza PIS 31X05r rządził 8 m-cy 15 dni. Sprzedał 271 zakładów.

  Rząd Kaczyńskiego PIS od 14.07.2006 rządził 15 m-cy 24 dni. Sprzedał 18 zakładów.

  Rząd Tuska PO rządzi od 7.XI.2007r. Sprzedał 724 zakłady do 31.12.2010.
 • @Janisław 16:04:24
  Sam krytykowałem Jana Olszewskiego za wpis o Banderze, ale jako człowiek jego biografia ma więcej plusów niż minusów
 • @Romuald Kałwa 18:47:56
  Nie „prywatyzujących” gospodarkę polską, tylko rozkradających gospodarkę polską.
  No niech mu ziemia lekką będzie, sprzedał tylko jeden zakład i zatrzymał „prywatyzację”. W porównaniu do reszty bandziorów stojących na czele państwa przerobionego w teoretyczne prezentował się prawie dobrze.
 • @Romuald Kałwa 18:48:48
  Olszewski twierdzil, że Rzeź Wołyńska była ,,incydentem" z początku działalności UPA. 200 tys. Polaków dla Olszewskiego to tylko ,,incydent".
  Jeżeli zwrócimy uwagę, w jaki spisób Ukraińcy uśmiercali Polaków i nazwiemy to ,,incydentem", to albo jesteśmy niespełna rozumu, albo nie jesteśmy Polakami.
  Olszewski był premierem i nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tak niecnych słów.
 • @Jan Twardowski 19:30:16
  ... I za to Go krytykowałem, ale te teorie spiskowe, że budował Polin - sam we wspomnianej "Przerwanej premierze" przyznał się do bycia masonem. Nie twierdzę, że był święty, ale był postacią pozytywną, szczególnie w procesie Popiełuszki. Proszę pooglądać film z sekcji Księdza Jerzego. Za moje negacje o sensie Powstania Warszawskiego też bywam nazywany antypolakiem. Takie stawianie sprawy jest śmieszne.
 • @Janisław 16:04:24
  "Jan Olszewski (1930– 2019) ................Izaak Hertz–Oksner. Ojciec Jana Ol-szewskiego nazywał się Seweryn Oksner ..."


  To dlaczego Wiki podaje coś takiego:

  "Syn Ferdynanda i Jadwigi[2][3]. Urodził się w rodzinnym domu na ulicy Poborzańskiej 21 na warszawskim Bródnie[4] w rodzinie kolejarzy..."

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Olszewski

  Pozdro!
 • @Romuald Kałwa 20:09:01
  W naszej historii po 1989 roku na scenie politycznej nie było żadnych postaci pozytywnych. Olszewski tak samo jak Kaczyńscy, Wałęsa, czy Michnik, to Magdalenkowy deal.
  Proces ks. Popiełuszki był spektaklem wyreżyserowanym przez komuchów, a Olszewski zaledwie jednym z aktorów tego przedstawienia.
  Nic w polityce nie wygląda takim, jakim zdaje się wyglądać.
 • @Casey 18:16:27
  Czy kolega Janisław napisał nieprawdę?
 • @Romuald Kałwa 20:09:01
  W temacie sądu nad zbrodniarzami ks. Jerzego to wiemy że był to tylko TEATR!
  Wszystko co pojawiło się w tym procesie było KŁAMSTWEM!
  Nawet tzw. "zbrodniarze" nie byli zbrodniarzami.
  Więc w jakim sensie był on "postacią pozytywną"?
  Oczywiście: 1*
 • @Rzeczpospolita 13:48:00
  i takie pomioty sprzedawały tą naszą Ojczyznę!
  Te ofiary milionów Polaków, które nie przeżyły tego "odzyskania" wolności w grobach się teraz przewracają.
 • @Romuald Kałwa 18:47:56
  Rząd Olszewskiego PODAROWAŁ Włochom dobrze prosperujące fabryki małych samochodów w Bielsku i w Tychach, których produkcję Włosi wygasili by akcje Fiata w Torino poszybowały do góry.
 • twardziel jakich mało
  To był twardy mason, banderofil, a w swoim rządzie miał takie kwiatki jak Olechowski. Ode mnie 1 za antypolską propagandę.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

ULUBIENI AUTORZY