Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
539 postów 480 komentarzy

Superklaster

Romuald Kałwa - Polak

Jedwabny szlak albo wojna. Polski rząd już wybrał

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Michał Lubina vs Jacek Bartosiak – nie warto oglądać wszystkich wystąpień: https://www.youtube.com/watch?v=yHCnCa_q6BM

Jeśli Widz chce sobie zaoszczędzić nieco przydługich, niepraktycznych i przydługawych akademickich wywodów, od razu powinien przejść do ostatniej wypowiedzi dra Jacka Bartosiaka. Trzeba zaznaczyć, że dr Jacek Bartosiak powinien dać sobie spokój z debatami o geopolityce, jako nauce, bo te gadaniny niczemu nie służą oprócz promocji jego „pogromców” – ludzi, którzy chcą udowodnić, że ten praktyk, a nie teoretyk przecież, nie ma racji (w drobnych szczegółach) – gadaniny, które w głośnych gardłach interlokutorów urastają do rangi zarzutów o geopolityczny analfabetyzm.
Niech oni sobie siedzą, i jak w tym dowcipie z czasów komuny: „co to jest plenum?”, dyskutują i pławią się w swoich terminach i tytułach naukowych. Nas – publiczność, interesuje to, co Bartosiak ma do powiedzenia, a ma bardzo dużo, i nie są to rzeczy miłe dla osób żyjących politycznymi złudzeniami.
Może Inaczej: to są rzeczy wręcz nieprzyjemne, ale rządzący nami naprawdę myślą, że są najmądrzejsi. Tymczasem, rysująca się przyszłość dla Polski, jeśli ta nie zmieni swojej polityki, będzie tragiczna. Oni uciekną za granicę, tak jak Polski rząd do Rumunii w 1939 r. Patrz: europosłowie. Tymczasem zwykli Polacy tu zostaną i będą ginąć przez ich politykę.
Dajmy słowo dr J. Bartosiakowi:
- Zapadła geostrategiczna decyzja w elitach państwa polskiego. Wadliwa. Przeceniono siłę Stanów Zjednoczonych, co jest standardem w Polsce wobec Anglosasów. Polacy nie rozumieją strategicznych przepływów. Nie rozumieją geopolityki, przy okazji źle oceniając parametry siły (poszczególnych graczy). Wiarygodność (sojuszników) trzeba testować, żądając np. konkretnych planów operacyjnych USA wobec obwodu kaliningradzkiego czy obrony państw bałtyckich.
Nasze wojsko na nizinie środkowoeuropejskiej będzie musiało bronić interesu światowego USA – globalnego mocarstwa morskiego. Sytuacja podobna do 1944 r. i przegranego Powstania Warszawskiego, po którym Józef Mackiewicz napisał: „Optymizm nie zastąpi nam Polski”. – W 1944 r. pomyliliśmy interes światowy z interesem narodowym państwa polskiego: ochroną substancji biologicznej, materialnej, kulturalnej – całej przestrzeni, za którą odpowiadała Armia Krajowa. „Zamiast likwidować tych, którzy likwidują biologicznie Polaków, to wybrali interes światowy, a później ktoś musi jeść, rodzić dzieci, żyć, a ich nie było”.
Ponownie wchodzimy w ten czas. Zagrożeniem dla państwa jest brama smoleńska, brama brzeska, pierwsza gwardyjska armia pancerna, więc Wojsko Polskie ma się do tego ćwiczyć (przygotowywać do tej sytuacji)! Nie państwa bałtyckie, nie pomoc państwom bałtyckim! Kto zadecydował, że wojska polskie tam są? Tymczasem nie ma tam Amerykanów, a my nie znamy ich planów strategicznych dotyczących Obwodu Kaliningradzkiego, bez czego nie da się państwom bałtyckim pomóc. Obecnie jesteśmy jedyną siłą lądową, a Amerykanie będą na nas naciskać, abyśmy się tam wepchali z militarną pomocą (w razie agresji Rosji). To są konkretne wyzwania!
Musimy się zmierzyć z naszą przestrzenią. Nikt nas z tego nie zwolni, ale nowi, młodzi oficerowie zaczynają to rozumieć. To jest spora przepaść pomiędzy decydentami a rzeczywistością.
Dlaczego Donald Trump nie tylko, że nie przyjechał do Polski 1 września, ale my nie zażądaliśmy, aby w swoim przemówieniu na Placu Piłsudskiego powiedział, że odstraszanie nuklearne rozszerzono o nowe państwa członkowskie!? Tylko jest opowiadanie o wolności, prawach człowieka i wspaniałych czynach z przeszłości Polski.
Nie ma czegoś takiego, jak interes światowy – dla Polaków. Polska potrzebuje debaty, tymczasem oficerowie Wojska Polskiego jej pragną, chcą wiedzieć, do jakiej wojny mają się przygotowywać!
Ale i w kwestii Rosji jest pole manewru. Zamykamy się na Rosję (na jakąkolwiek współpracę). Amerykanie musieliby dużo więcej Polsce dawać, gdybyśmy się na Rosję nie zamykali. My mamy instrument nacisku na państwo amerykańskie i jest nim geografia właśnie. Bez nas nie ma pomocy państwom bałtyckim i ład światowy upada. To jest bardzo proste: Rosjanie wchodzą na Łotwę, a my nie podnosimy broni i Rosjanie nas proszą, abyśmy nie wchodzili do wojny. To amerykanie będą chcieli, abyśmy weszli do wojny! A czy my mamy scenariusz na tę sytuację? To determinuje właśnie geografia.
W tej chwili Polska jest przysłowiowym języczkiem u wagi. A Rosjanie będą chcieli, abyśmy nie weszli i będą nam chcieli dużo dać, żebyśmy nie weszli (do wojny w obronie Łotwy i pozostałych państw bałtyckich).
Czyli łamiemy ład światowy, nie pomagamy go utrzymać naszą krwią, Rosjanie uzyskują swoje cele, ale my żyjemy!!! I co, to jest tożsamość interesów z Amerykanami?!
Czy w Polsce są debaty na ten temat? Myślicie, że Francuzi, Brytyjczycy albo Niemcy nie mieliby takich debat? To jest konkretny, żywotny interes państwa polskiego!
Dlaczego Polski nie ma w formatach: mińskim, normandzkim – dotyczących kolejnego żywotnego interesu, jak Ukrainy?! Dlaczego nasz kapitał nie jest subwencjonowany tak, aby pomógł w penetracji... Dlaczego nasze służby specjalne nie penetrują życia politycznego Ukrainy? Przecież to jest nasz bufor. Wystarczy sobie wyobrazić prawdziwą niestabilność na Ukrainie i co wtedy? A amerykański hegemon może upaść.
Byłem w Waszyngtonie 2 tyg. temu i tamtejsi analitycy pytali mnie, czy gdyby „otworzyli” Białoruś, to czy Polska tam zainwestuje. Czy my mamy takie debaty? A o wolności i wspomaganiu demokracji na Białorusi non stop... A to jest właśnie polska racja stanu. Czy nie mogłoby tak być? To jest prawdziwa polityka.
Gdy rozpadał się ZSRR, Rosjanie w 1991 i 1992 r. proponowali na niesamowite rzeczy, np. unię celną z Białorusią.
Wchodzimy znowu w okres napięć. Nie jesteśmy jakimś tam państwem. Jesteśmy łącznikiem całej Europy morskiej z Eurazją. Białoruś może się tylko „obracać” jeśli miałaby nas po swojej stronie, Ukraina istnieje tylko dzięki państwu polskiemu, - gdybyśmy rozumieli, jaki mamy instrument nacisku – a niepodległość państw bałtyckich bez Polski gaśnie w jednej chwili. Tak jak w 1939. Piłsudski niepodległość Litwy rozstrzygał na równinach białoruskich, a nie na terenach Litwy, choć oni tego od niego żądali.
Teraz jest identycznie. Czy Polska jest na to przygotowana? Czy komunikujemy amerykańskim sojusznikom, że wasze plany nie obsługują naszych interesów? Gdzie jest debata na ten temat?
Tyle lat rozmawiamy na ten temat, a my dalej dywagujemy o sprawach abstrakcyjnych.
Teraz porozmawiajmy o Chinach. Została podjęta geostrategiczna decyzja: elity państwa polskiego uznały, że Chiny już przegrały, a skoro Amerykanie powiedzieli, że powstrzymują Chiny, to znaczy, że już wygrali. Uznały tak dlatego, ponieważ nie mają kontaktu z rzeczywistością z punktu widzenia, jak na ten konflikt patrzy świat. Tymczasem Chiny mogą wygrać, i co my wtedy zrobimy?
Ameryka to wciąż potężne państwo, ale jest w głębokim kryzysie. Ogromny kryzys projekcji siły w Eurazji, zarówno wojskowy, jak i całego systemu politycznego.
A co robią nasze ośrodki analityczne?
Żeby powstrzymać ekspansję ekonomiczną Chin, Amerykanie będą musieli wyłożyć ogromne sumy pieniędzy i przekazać je swoim sojusznikom, a Amerykanie nie mają na to w ogóle apetytu.
Obecnie są same znaki zapytania.
Teraz o Rosji – ja nie wiem skąd Polacy mają pewność, że nie ma horyzontu odwracania się „nowej Jałty”. Sam coraz bardziej widzę potencjał „nowej Jałty”.
W Stanach Zjednoczonych są dwa stronnictwa. Jedno, o mentalności mocarstwowej, które uważa, że jest w stanie jednocześnie poskramiać Chiny, Rosję i Iran jednocześnie, a drugie chce współpracy z Rosją. Trump też chce, tylko musi liczyć się z tą częścią establishmentu, który uważa, że ogarnie te państwa swoją potęgą. To wynika z geopolityki – co wiem z wielu rozmów w USA.
Od amerykańskiego sojusznika trzeba żądać transparencji z jego postępowanie względem Rosji, często kosztem naszych żywotnych interesów.
Komentarz:
Skoro Polska zablokuje Nowy Jedwabny szlak na życzenie Amerykanów, i na życzenie Trumpa, który tylko czeka, aby pogodzić się z Rosją (co przez „dobrą zmianę” zostanie odczytane jako zdrada), to prędzej czy później pojawi się pomysł wyczyszczenia przestrzeni, którą obecnie zajmujemy. Takim sposobem będzie inna władza na tym terenie, a środkiem do obsadzenia innej władzy będzie wojna. Ktoś, kto tego nie rozumie, jest albo głupcem, albo amerykańskim agentem. No i kamienice wrócą do prawowitych właścicieli. I ziemie zachodnie również. Tak, kpię.
 

KOMENTARZE

 • WPS
  Przebieg nowego szlaku jedwabnego przez Rosję, to jest jeden z wariantów ( i to pewnie nie zajmujący pierwszego miejsca w koncepcjach chińskich; zbyt duża zależność od Rosji). Szlak południowy przez Iran i Turcję jest dalece bardziej popierany przez elity Chiny.

  Chiny dla Rosji są strategicznym, ale nie dozgonnym sojusznikiem. Tak sam status mogą w pewnych okolicznościach osiągnąć USA.

  Polska polityka w każdym wypadku winna być polityka państwa suwerennego, gdyż w innym wypadku będziemy niepotrzebną zawalidrogą lub krajem peryferyjnym.

  "Elity" magdalenkowe nie pojmują tego, bo są zbyt ograniczone i zaściankowe.
 • @stanislav 01:52:27
  W tym sensie analizy pana Bartosiaka są zbyt schematyczne.
 • Co żydzi 287 wejść i tylko 2 wpisy Stanisława ?
  Co żydzi temat śliski dla was ? Ja wam powiem wy żydzi jesteście dla Polski dżumą ! od waszych zadżumionych rządów możemy sie spodziewać tylko wszystkiego najgorszego wojny głodu i pomoru !

  Słowianie ! 5 sierpnia 1900 r w Odessie był pogrom żydów !!! ciekawe dlaczego

  Słowianie ! Sołżenicyn za życia został piewcą Panslawizmu !

  Słowianie ! rabin Beit EL z Jerozolimy twierdzi że żydzi w Polsce powinni wyjechać do Izraela ! bo Polska nie jest miejscem dla żydów !

  Bracia Słowianie ! mówię wam że mądrego człowieka słucha się z szacunkiem ! Też uważam że miejsce wszytkich żydów jest w Izraelu

  POLSKA KRAJEM NEUTRALNYM ! przyjazna robiąca dobre interesy !


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • Polacy dla tzw zachodu to tacy "kurdowie" ze wschodniej europu.
  Polacy to dla zachodu tylko narzędzia do realizacji zachodnich interesów.
  Ostatnio te interesy zachodu się trochę zdywersyfikowały (rozjechały)..
  inne interesy ma Europa a inne Ameryka.
  Polska zostanie zdradzona tak jak Kurdowie w Syrii gdy tylko zachód będzie miał taki interes... a będzie miał w globalnej rozgrywce z Rosją.

  Polska to ciągle niestabilny twór powstały na ziemiach Rosji, Niemiec i Austrii. Po II WŚ Polska zyskała nowe granice za aprobatą mocarstw światowych. Te granice nie są stabilne.. z jednej strony Niemcy ryją przy pomocy PO warunki do Polskiego Majdanu na ziemiach zachodnich (ewidentne przygotowania długofalowe metodą drobnych kroczków), z drugiej strony Ukraina ma roszczenia terytorialne... i warto wspomnieć o również podstępnych ryciu w zakresie stworzenie Pollin w Polsce.
  Te dwa główne nurty (IV Rzesza i Pollin) są niezwykle niebezpieczne dla Polski i mogą zostać wymuszone na Polsce przez mocarstwa.
  Polska polityka zagraniczna solidaruchów z PO i PIS to wprost polityka zdrady narodowej.
  Polska od 89r nie jest suwerennym krajem i o jej losach zdecyduje zagranica...
  Rosja nie ma do Polski żadnych roszczeń terytorialnych ale być może chętnie pozbędzie się wrogiego sąsiada na rzecz sąsiadów przyjaznych (np Niemiec) tak się może skończyć polityka zagraniczna solidaruchów.
  Przypomnę że po I wojnie światowej wyczerpane wojną strony ustaliły granice wpływów...tę granicą pokazywała linia Kurzona (obecna wschodnia granica Polski).
  Tę linie złamał Piłsudski idąc na Kijów i odtworzyła Rosja 17 września 1939r... tę linię złamał Hitler idąc na Moskwę ... i odtworzyła Rosja w 1944r... (Polski nie zamieniono na kolejną republikę a zostawiono jako niezależne państwo sojusznika Rosji a mogli zrobić wszystko.. nie chcieli.)...
  tę linię złamało NATO wchodząc na Pribaltyki i do Ukrainy...
  Tej linii będzie bronić Rosja i ją odtwarzać w dogodnych momentach.
  Rosja ciągle jest wierna ustaleniom po I wojnie światowej.
  Tzw zachód zdradził te ustalenia już wielokrotnie.

  Polityka zagraniczna solidaruchów nie jest suwerenna...to wprost realizacja interesów zachody (za PIS są to interesy USA, za PO interesy Niemiec). Te interesy zachodu są coraz bardziej kosztowne dla Narodu Polskiego...(złodziejskie prywatyzacje, odcięcie od taniej ruskiej ropy i gazu, wymuszane zakupy amerykańskiego złomu, udział w zbrodniach zachodu na wielu krajach Europy i bliskiego wschodu...)
  Mimo tych wszystkich kosztów Polska dla zachodu nadal to tylko tereny podbite bez własnej "tożsamości" do zagospodarowania przez zachód wg zachodnich interesów..
 • @
  Artykuł ma jedno błędne, a podstawowe założenie: że to Polacy kształtują politykę polską.

  Zatem - najpierw ustalmy faktyczne zasady PRS - przedstawmy je i dopiero dyskutujmy.
  Czy włazidupcy w zadni otwór amerykańskich Żydów to nasi (polscy) przedstawiciele?
 • Tak - artykuł
  ---------------
  "- Zapadła geostrategiczna decyzja w elitach państwa polskiego. Wadliwa. Przeceniono siłę Stanów Zjednoczonych, co jest standardem w Polsce wobec Anglosasów."
  ---------------
  Nie ma czegoś takiego - jak siła USA - jest natomiast siła, która wywija tym USA jak pies przysłowiowym flakiem. Siła ta jednocześnie niszczy to USA bezlitośnie - a ludzi odczłowiecza w szatański sposób. Nie inaczej jest w eurokołchozie, Rosji czy atrapie Polski.
  Dopiero jeżeli jesteśmy świadomi powyższego - możemy prawidłowo oceniać - co jest tak naprawdę grane na Ziemi - na linii dzieci Złego a ludzie stworzeni przez Boga. Obecnie priorytetem dla w/w siły jest likwidacja białej rasy i jej cywilizacji - do czego pośrednio zaprzęgnięto Azję - wyprowadzając tam przemysł z USA i nie tylko z USA.
  Wniosek?
  Chodzi o tzw. balans czyli równoległe wyniszczanie ludzkości stworzonej przez Boga na wszystkich kontynentach - tymczasem balans ten jest zachwiany - bo Chiny staja się siłą - która może zerwać się z diabelskiego łańcucha i dzieci Złego zaczęły zdawać sobie z tego sprawę. Dlatego stopuje się Nowy Jedwabny Szlak - a to oznacza, że Niemcy będą teraz generować forsę dla czarciego pomiotu a nie Chiny. Wiąże się to z kolei z tym, że aby Niemcy generowały wielkie ilości forsy - niemiecką granicę należy ustawić tam - gdzie teraz jest granica Ukrainy z Rosją - więc siłą rzecz - po atrapie Polski nie ostanie się ani śladu. Natomiast paradoksalnie bo paradoksalnie - ale ten hipotetyczny, Nowy Jedwabny Szlak nie zlikwidowałby atrapy Polski - na tym polega różnica dla atrapy Polski w temacie Nowego Jedwabnego Szlaku.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:50:33
  "Artykuł ma jedno błędne, a podstawowe założenie: że to Polacy kształtują politykę polską."
  ______________________

  5*
 • Różne koncepcje jedwabnego szlaku
  https://programwps.files.wordpress.com/2017/01/trasa_yiwu_-_madryt.png

  Tak prezentuje się koncepcja chińska: połączenie Chin, Rosji, wszystkich państw słowiańskich (dawny blok wschodni), w tym państw powstałych po rozbiciu Jugosławii, z Europą zachodnią aż do Madrytu.

  https://programwps.files.wordpress.com/2017/01/mapa-szlaku.jpg

  Powyższą koncepcję preferował reżim IIIRP – szlak biegnie przez Ukrainę – interesy Ukrainy to strategiczny cel żydowskiego reżimu IIIRP. Koncepcja ta umożliwiała eliminację Rosji w dowolnym momencie, np. ogłoszenie kolejnych restrykcji wobec Rosji przez syjonistów z Waszyngtonu za przegraną w Syrii.

  https://programwps.files.wordpress.com/2017/01/2016-02-17-mapa1.jpg

  Tymczasem musiała ulec zmianie strategia USA wojny z Rosją oraz z Chinami (wojna z Chinami była zapowiadana przez prezydenta elekta, D.Trumpa), bo Ukraina zaproponowała ChRL budowę Międzymorza (nowy jedwabny szlak doskonale się w nią wpisuje) bez udziału Polski. I jak widać tę nową strategię realizuje już także rząd PiS poprzez swojego ministra obrony interesów USA, Macierewicza. Przypomnę, że koncepcja Międzymorza polega na odcięciu Rosji od Europy – taką to ambitną politykę zamierza realizować syjonistyczna banda PiS.
  ____________________

  „przebiegający przez Polskę szlak byłby dla nas… zagrożeniem. W wywiadzie dla lokalnej telewizji w Toronto (Macierewicz) mówił tak: – W Łodzi nic nie powstaje. W Łodzi powstają, że tak powiem, gazetowe opowieści. Ta koncepcja, Jedwabnego Szlaku, ekspansji Chin, jest częścią (…) porozumienia Europy Zachodniej z Rosją i z Chinami i wyeliminowania z obszaru euroazjatyckiego wpływów Stanów Zjednoczonych oraz zlikwidowania jako niepodległego podmiotu Polski.” - za: http://lodz.wyborcza.pl/lodz/

  2017r. : https://wps-neon24-pl.neon24.pl/post/136190,syjonistyczna-banda-pis-wiezi-m-piskorskiego-za-co
 • @Rzeczpospolita 09:22:19
  Środkowa mapa ma jedną wadę - szlak przez Rumunię oznacza przeprawę przez Karpaty.

  Wiem, że szlak przez nielubianą przez wielu Ukrainę może być ryzykowny, ale czy zamiast "wojować nie lepiej handlować?".

  W dodatku towary z Chin w Europie, prędzej czy później osłabią Niemcy.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:50:33
  Dla Polaków trudne jest do przyjęcia, że nie wszyscy nasi rodacy są patriotami. Tymczasem wielu ma gdzieś dobro wspólne i patriotyzm.
 • @stanislav 01:52:27
  "Szlak południowy przez Iran i Turcję jest dalece bardziej popierany przez elity Chiny."

  Pomysł świetny (chyba jednak bardziej Pański niż "elit Chiny"), tylko jest z nim jeden problem - Chiny nie graniczą ani z Turcją ani z Iranem, zaś z Rosją jak najbardziej.
 • @Oscar 08:22:30
  "Rosja nie ma do Polski żadnych roszczeń terytorialnych ale być może chętnie pozbędzie się wrogiego sąsiada na rzecz sąsiadów przyjaznych (np Niemiec) "

  Linia Curzona czy Ribbentrop-Mołotów biegnie na Bugu, nie na Odrze i Nysie ;)
 • @Romuald Kałwa 10:05:51
  "nie wszyscy nasi rodacy są patriotami"

  Warto pamietać, że nie każdy kto macha flagą i wykrzykuje patriotyczne hasła jest patriotą. Patriota to ten co dba o swoją ojczyznę w praktyce.

  "Krowa która dużo ryczy, mało mleka daje".
 • fox
  Człowieku co Ty piszesz?
  Przecież to są jakieś pierdoły do sześcianu, podobnie (no znacznie mniej) jak wynurzenia tego Bartosiaka.
  To co Bartosik opowiada, to jest "pieprzenie kotka, przy pomocy młotka".

  Po pierwsze.
  Jeśli będzie jakaś wojna na naszym terytorium, to nas nie będzie.
  To jest przeżyje co trzeci, a kraj zostanie zatruty chemią bojową i w najlepszym razie zubożonym uranem.

  Po drugie.
  Rosja nie ma sił ani środków, by na nas napaść.
  Mogą nas przejąć nawet na zasadzie "Jałty", ale nie napaść.
  Jeśli nas napadną, to po prostu się wykrwawią i wykończą.

  Po trzecie.
  O czym ta mowa, o penetracji Ukrainy, wspieraniu i współpracy z Białorusią (a co z Litwą)?
  Przecież przy rozpadzie ZSRR, zgodnie z prawem międzynarodowym, Gorbaczow proponował objęcie naszych granic wschodnich z 1939r., dzięki czemu dziś mielibyśmy nie 40 ale 60 milionów ludności i 500 tys. km2 obszaru, z bogactwami, przemysłem, Lwowem i Wilnem, itd.
  To zostało odmówione.
  Więc nie ma w ogóle co mówić o polskiej polityce, bo jej nie ma, a jedynie jakieś zalążki do procentowania za 50 lat się pojawiają.
  Bez wyjaśnienia sprawy i powieszenia ludzi za to odpowiedzialnych, nie ma mowy o polskiej polityce.

  Po czwarte.
  Można nawijać o "geopolityce" i nie tylko Bartosiak jest w tym dobry, ale to jest gadanie korka na środku oceanu.
  Owszem, trzeba wykorzystywać prądy i wiatry do żeglugi w określonym kierunku, ale to mało, za mało.
  Przede wszystkim należy budować własną siłę i redukować brak siły.
  A robione jest coś wręcz odwrotnego.

  Po piąte, co do siły.
  Mamy 4 biliony długu, w tym 3 biliony wobec emerytów.
  Da się to zredukować do dwóch, w tym bilion wobec własnych obywateli, ale nie więcej.
  Mamy bilion złotych roszczeń kóz wchodzących na pochyłe drzewo, a prawdopodobnie o wiele więcej.
  Praktycznie mamy armię 20 tysięczną zdolną do jakiejś krótkotrwałej akcji na obszarze województwa, a nie do walki w wojnie na wielką skalę - zresztą w momencie wybuchu na naszym terytorium, wojna będzie przegrana.
  Mamy ok. 5-8 milionów ludzi żyjących z funkcjonowania aparatu państwowego (wliczam samorządy), którzy nie robią nic, kosztują, a za to potężnie szkodzą.
  Nawet policji jest 5 razy tyle ile powinno, a jest problem z drobną przestępczością.
  JESTEŚMY całkowicie rozbrojeni, praktycznie przygotowani na rzeź jakby co.
  Nasze kobiety sprzedają się w całej Europie i nie tylko (przypomnę wyjazd modelek do Arabii w celu ...).
  Nasze kobiety rodzą nam 1,3 dziecka zamiast 10,0 przynajmniej.
  Nasze młode, żądne pracy i tworzenia, dobrze wykształcone społeczeństwo z roku 1989 obecnie jest zestarzałe - o reszcie szkoda gadać.
  ŻADEN normalny interes bez opłacania się w Polsce nie może funkcjonować - piszę o czymś większym niż firma zatrudniająca 50 osób lub nie produkująca niczego.
  Produkcja stali w Polsce (wyznacznik potęgi państwa) załamała się.
  Nasze uniwersytety są beznadziejne, pierwszy z nich zajmuje miejsce w siódmej setce na 1400 na świecie, a następne dwa w ósmej setce.
  Nasza infrastruktura drogowa (i nie tylko) jest porównywalna z afrykańską.
  Praktycznie nasze drogi są sprzed 80 lat, a ratuje nas jedynie doraźnie informatyzacja.
  Nasze banki, przemysł, nawet strategiczna sieć łączności, zostały sprzedane za 1/100 wartości.
  Teraz sprzedawane są nasze surowce pod ziemią, nasza woda, wodociągi i za chwilę linie elektroenergetyczne.
  Planowano sprzedać nasze lasy zajmujące 30% obszaru państwa - i jestem przekonany, że ta sprzedaż jest jak najbardziej realna.
  Nasze elektrownie za 10 lat w 50% będą nadawać się do wyburzenia, a my będziemy mieli wyłączenia prądu, albo kupimy go od Niemców.

  Nasze rolnictwo nie posiada sieci skupu, przetwórstwa, własnego przemysłu produkującego traktory nawet.
  Do tego mamy bismarkowski lub popowstanioowy carski zakaz kupowania przez Polaków ziemi.

  Można jeszcze wymieniać długo.

  MY NIE TWORZYMY WŁASNEJ SIŁY tylko WŁASNY BRAK SIŁY.

  Kończę, ale po prostu niedobrze się robi słuchając wywodów Bartosiaka.
 • autor
  analizy pana Bartosiaka...

  jeden bełkot.

  Szkoda własnego czasu na czytanie takich analiz.
 • @Oświat 12:02:03
  Jeśli Chiny umyśliły sobie jedwabny szlak w przestrzeni euroazjatyckiej, to nic i nikt tego nie powstrzyma. Nie będzie to jedna czy dwie nitki, lecz olbrzymia nie kończąca się sieć powiązań komunikacyjnych we wszystkich możliwych kierunkach.
  To nie jest projekt na jedną czy dwie kadencje rządów PiSu, tylko na całą możliwą do przewidzenia przyszłość. Można mówić o czasie 20, 30 czy 50 lat .
  USA nie zablokowało Chinom szlaków morskich, tym bardziej nie zablokuje szlaków lądowych.
  Dziś dla Chin amerykański rynek to za mało, rynek europejski w którym też funkcjonują to za mało, Chiny wchodzą na Afrykę.
  A czy będziemy w najbliższych latach kupowali chińskie towary z magazynów zlokalizowanych w Kaliningradzie, Lwowie, czy w Hamburgu to zależeć będzie nie od Dudy czy Kaczyńskiego tylko od lokalnych biznesmenów i przewoźników.
  Wcześniej powstaną chińskie magazyny pod Łodzią czy Warszawą niż to się niektórym zdaje.
  Więc takie bartosikowe analizy to jeden bełkot nie warty uwagi.
 • @Pedant 10:43:16
  Na Bugu oczywiście...nie twierdzę że jest inaczej.
  Polska wg Rosji leży poza jej strefą wpływów.
  To oznacza strefę Niemieckich wpływów to oznacza realne ryzyko odebranie przez Niemcy Polsce Polskich ziem zachodnich.
  Rosja może poprzeć takie rozwiązanie jak Polska będzie je za bardzo dokuczała. A z "księstwem" Warszawskim a właściwie już Judeopolonia to Rosja sobie poradzi. W księstwie rządzi platforma kiedyś bufetowa a teraz jakiś przygłupi maminsynek ale podobnie jak bufetowa z właściwymi niepolskimi korzeniami.
  Warszawa w trybie reprywatyzacji kamienic jest przejmowana dla żydów. I dlatego i ratusz w Warszawie i nadzwyczajna kasta bronią
  bandytów "prywatyzatorów" jak niepodległości (żydowskiej)... to wprost żydowska racja stanu.
  I też dlatego "nadzwyczajna kasta" jest nietykalna .. bo to jedna z twierdz dyktatury żydowskiej w w Polsce.
  A PO same siebie klasyfikuje jak organizację mafii żydowskiej razem z żydowskim LGBT oraz multikulti... PO reprezentuje żydowski interes a nie Polski.
 • @Pedant 10:41:24
  Wypowiada się pan z dużą pewnością o elitach chińskich, ale widac, że nie ma pan żadnej orientacji w rzeczywistych stosunkach między grupami interesów wewnątrz tych elit, a filozofii i celów polityki chińskiej,i tzw. chińskiej( gdyż wplywy żydowskich globalistów są tam bardzo silne) nie zna pan.
 • @Pedant 10:41:24
  Chiny nie leżą w Afryce, ale wplywy chińskie są na tym kontynencie olbrzymie. Więc niech pan się już dalej nie kompromituje.
 • @Oscar 12:39:24
  "Na Bugu oczywiście...nie twierdzę że jest inaczej.
  Polska wg Rosji leży poza jej strefą wpływów."

  Więcej, od lat Rosjanie wysyłali sygnały, że są chetni przekazać rejon Lwowa na zachód.
 • @stanislav 13:19:39
  "Wypowiada się pan z dużą pewnością o elitach chińskich"

  Pan chyba nie czyta tego co sam pisze. To nie ja wspomniałem o elitach chińskich.

  "gdyż wplywy żydowskich globalistów są tam bardzo silne"

  Ciekawe, proszę to rozwinąć.
 • @stanislav 13:25:06
  "Chiny nie leżą w Afryce, ale wplywy chińskie są na tym kontynencie olbrzymie. "

  Co ma piernik do wiatraka? Powtórzę: "Chiny nie graniczą ani z Turcją ani z Iranem, zaś z Rosją jak najbardziej."
 • Jedwabny szlak to nie tylko gospodarka.
  To także geostrategiczne "festung EueoAzja".
  To forteca której by skutecznie bronić należy pobudować (bo nie ma) strategiczne linie transportowe.
  To jest drugie dno Jedwabnego szlaku.
  Europa jest "ukrwiona" komunikacyjnie, Chiny też ale reszta raczej słabo.
  Rosja ma jedną nitkę dalekowschodnią...
  To ma się zmienić.

  USA zostaną za oceanami jak robinson Cruzoe.
  Do EuraAzji będĄ musieli prosić o wizy... i tylko turystyczne i tylko gdy mają pieniądze na pobyt w hotelu...
 • @Oscar 14:36:29
  Podobna "twierdza" przygotowywana jest w Afryce (Chiny+ Rosja).
  Gdy cel zostanie zrealizowany to Afryka z jednej strony a Pacyfik z drugiej strony odgrodzi USA od podbrzusza EuroAzji oraz od naftowego centrum czyli Bliskiego wschodu.
  Flota przy dzisiejszej technologii nie najmniejszych szans na przeżycie w pobliżu lądu... Wyprawy łupieżcze jak w czasach korsarzy czy kolonizatorów już nie będą możliwe.
  USA zostanie jak ten palec drwala gdzieś za oceanami a o surowce z EuroAzji będą musieli prosić i płacić.. a nie jak teraz grabić i mordować.
  A Brytyjczycy sami się izolują...też dobrze.
  Pozostanie USA, W.Brytania i Australia ... samotne rozbitki na oceanach świata.

  To całkiem sensowna globalna koncepcja.
 • Szokuje mnie głupota pewnych patriotów spragnionych nadejścia Chińczyków.
  Chiny zawsze się uważały za centrum świata, a w widzeniu Chińczyków Han inne narody, które nie były Hanami, należały do grupy prymitywnych barbarzyńców (proszę to porównać z konceptem "narodu wybranego"). Ktoś może zarzucić mi uprzedzenie do współczesnych obywateli Chin i zasugerować, że Chiny, a raczej ich obywatele, postępują w XXI wieku inaczej, ponieważ chiński podbój Afryki to nie kolonializm tylko wzajemna współpraca :)

  Podam kilka interesujących faktów do przemyślenia dla zwolenników "jedwabnego szlaku" oplatającego kulę ziemską:

  - W styczniu 2018 francuski dziennik Le Monde poinformował, że rząd chiński zbudował w prezencie dla Unii Afrykańskiej główną sieć komputerową, w której umieścił "tylne drzwi" ułatwiające przekaz informacji do serwerów w Szanghaju.

  -W Kenii Chińczycy zainwestowali w budowę kolei, która będzie wiodła przez rezerwaty dzikich zwierząt. Sprawa trafiła do sądu i sędzia nakazał wstrzymanie budowy na czas rozpatrywania sprawy. Tymczasem Chińczycy nie przejęli się zbytnio kenijskim wymiarem sprawiedliwości i nadal kontynuowali pracę- zatrudnili tylko do ochrony uzbrojonych strażników.

  - Chińczycy inwestują ogromne ilości pieniędzy w Afryce. Pragną eksploatować bogactwa naturalne kontynentu i przekształcić połacie kraju, znane nam z przepięknych krajobrazów i dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku, w ogromne infrastruktury przemysłowe.
  I tak na przykład w Etiopii zastrzyki chińskiej gotówki sprawiły, że tamtejszy rząd zawłaszczał ziemię etiopskich rolników, którzy zostali usunięci bez jakikolwiek rekompensaty, a ich pola oddane chińskim korporacjom.

  - Chińczycy wzmacniają swoją obecność militarną na kontynencie afrykańskim. Chińska baza wojskowa powstała w Djibouti. Chiny są też największym eksporterem broni do Afryki.

  - Pewne grupy społeczeństwa afrykańskiego i wielu afrykańskich liderów ma krytyczny stosunek do chińskich inwestycji. Prezes nigeryjskiego banku centralnego, Lamido Sanusi, powiedział, że "Afryka otwiera się na nową formę imperializmu" (The Economist).


  https://www.thedailybeast.com/chinas-ugly-exploitation-of-africaand-africans

  https://kichuu.com/chinas-ugly-exploitation/

  https://www.forbes.com/sites/panosmourdoukoutas/2018/08/04/china-is-treating-africa-the-same-way-european-colonists-did/#7f011ee8298b

  https://nationalinterest.org/blog/the-buzz/china-setting-its-first-military-base-africa-14435


  -
 • @AgnieszkaS 20:36:13
  "Chiny zawsze się uważały za centrum świata, a w widzeniu Chińczyków Han inne narody, które nie były Hanami, należały do grupy prymitywnych barbarzyńców "

  Zupełnie jak zachodni Europejczycy. Do niedawna ;)
 • @AgnieszkaS 20:36:13
  W Kenii Chińczycy zainwestowali w budowę kolei, która będzie wiodła przez rezerwaty dzikich zwierząt. Sprawa trafiła do sądu i sędzia nakazał wstrzymanie....

  Nic straconego, wybudują sobie ZOO, a sędziego zatrudnią jako dozorcę.
 • @stanislav 01:52:27
  1-"Szlak południowy przez Iran i Turcję jest dalece bardziej popierany przez elity Chiny."
  2- "Chiny dla Rosji są strategicznym, ale nie dozgonnym sojusznikiem. Tak sam status mogą w pewnych okolicznościach osiągnąć USA."
  Skąd to wiadomo? Skąd Pan czerpie wiedzę?
  "Polska polityka w każdym wypadku winna być polityka państwa suwerennego, gdyż w innym wypadku będziemy niepotrzebną zawalidrogą lub krajem peryferyjnym."- czy Pan/Pani przeczytał co napisał? Zaczęliście towarzyszu dobrze, ale koniec - argumenty- wywodu całkiem "do ...upy".
  Kto wam to pisze?
  ...
 • x
  Naprawdę ktokolwiek z Was, szanowni blogezry i komentatorzy, jest w stanie przewidzieć "politykę" Chin?! Korei? Japonii? Teheranu? A może BerlinaTrumpa? Albo cośtam- albo wojna?
  Hm.
  :) Powodzenia
 • @JimA 18:12:44
  Wyobraź sobie "blogerze", że pisze to sam - logicznie wywodząc to z wiedzy o współczesnym świecie.
 • @JimA 18:21:33
  Jedna z najgorszych, ale najpowszechniejszych przypadłości polskich "intelektualistów", " polityków" i " internetowych geniuszy" jest brak skromności pokrywający niemal powszechna niewiedzę wynikającą z nieuctwa.

  O współczesnych Chinach praktycznie nie ma poważnych opracowań w języku polskim. Dominują tu mity, kompleksy, zauroczenia, bezrozumne zachwyty, niezrozumiałe nadzieje, nieproporcjonalne "partnerstwo" lub czołobitne wasalstwo.

  Warto zatem skorzystać z wiedzy chociażby z wiedzy Rosjan na temat Chin, chociaż i tam narzeka się na niedostateczna wiedzę współczesnego " sieciowego" pokolenia, nieuków.

  Na początek dla znających język rosyjski polecam:

  https://www.youtube.com/watch?v=74m2QvQYrCI

  https://www.youtube.com/watch?v=45qcvlxHhb0


  P.S. Dedykuję @JimA i niejakiemu @Pedant :))))
 • @stanislav 21:22:06
  Dla bardziej dociekliwych

  https://www.youtube.com/watch?v=AiRFjMCAU_k&t=184s

  https://www.youtube.com/watch?v=RvFdGt7G7oA
 • Chiny
  https://www.youtube.com/watch?v=E7Jfrzkmzyc
  https://www.youtube.com/watch?v=_bVaMUds5gw

  Top 5 best Chinese Car Companies

  https://www.youtube.com/watch?v=4wCOz6kigOY
 • @stanislav 21:26:43
  Oczywiście chciałbym być dobrze zrozumiany. Niemal brak jest opracowań na temat współczesnych Chin pisanych przez praktyków, tzn. osób, które nie tyle zapoznały się z historią, filozofią, kulturą chińską, ale, które żyły w tym kraju dostatecznie długo, aby poznać specyfikę prowincji, a przede wszystkich dobrze poznać skomplikowany układ relacji regionalnych i etniczno-kulturowych oraz polityczno-władczych grup interesów.
 • @Oświat 23:01:29
  Pierwszy średniego rozmiaru samolot
  Comac C919: First medium-sized Chinese built airliner takes flight
  https://www.youtube.com/watch?v=Tn1RgG7vE9g

  Rosja i Chiny przy nowym silniku
  Russia and China jointly developing new engine for the CR929 airliner

  https://www.youtube.com/watch?v=MjVE0AevVcc

  Jednym słowem Chińczycy już nie będą kupować amerykańskich Boeingów
 • @AgnieszkaS 20:36:13
  CYT: W styczniu 2018 francuski dziennik Le Monde poinformował, że rząd chiński zbudował w prezencie dla Unii Afrykańskiej główną sieć komputerową, w której umieścił "tylne drzwi" ułatwiające przekaz informacji do serwerów w Szanghaju.

  Le Monde należy do przeciwnika geopolitycznego Chin i będzie pisał o chińskich furtkach, ale słowem nie wspomni o furtkach amerykańskich, a już izraelskie to zupełne tabu. Nawiasem mówiąc zlokalizowanie dobrego backdoora jest zadaniem nietrywialnym, więc ja jestem ciekaw czy Le Monde ma dowody czy tak sobie pisze.

  Ja tam jestem za Chinami, bo to kraj którego nie kontroluje żydostwo. Chiński wywiad nie jest zainteresowany tym co Polak myśli, a żydostwo prowadzi na Polakach aktywną inżynierię. W Chinach jest zdrowy nacjonalizm, nie można tego porównać do talmudu. Chińczycy nie tworzą też mafii przejmującej władze w innych krajach. Obecnie żydostwo kontrolojue większość zasobów Planety i należy mu się przeciwwaga. Oczywiście żydowska V kolumna będzie nas przestrzegać przed Chinami. Szalom.
 • @stanislav 21:04:13
  Nie jestem "blogerem", blogerem zresztą też nie.
  cyt.: "Jedna z najgorszych, ale najpowszechniejszych przypadłości polskich "intelektualistów", " polityków" i " internetowych geniuszy" jest brak skromności pokrywający niemal powszechna niewiedzę wynikającą z nieuctwa." - tak, tutaj się z Panem zgadzam /akurat jestem "juhasem", więc.../ :), no tylko że z tego nic nie wynika, ani nawet drobne zawahanie co do twierdzeń. Zdania oznajmujące twierdzące... a chodzi przecież o politykę Chin.
  Korzysta Pan ze źródeł rosyjskich- to istotnie wiele tłumaczy.
  cyt.: "Oczywiście chciałbym być dobrze zrozumiany. Niemal brak jest opracowań na temat współczesnych Chin /.../ /.../ dobrze poznać skomplikowany układ relacji regionalnych i etniczno-kulturowych oraz polityczno-władczych grup interesów." No to już brzmi znacznie lepiej. Ano "pożyjemy, zobaczymy" jak to mówią Chińczycy w Chile :)
 • @Sol 02:25:12
  "Ja tam jestem za Chinami, bo to kraj którego nie kontroluje żydostwo."- czynią próby- poprzez małżeństwa... bo bez tego trudno się "wtopić" w tłum ;)... Tak, że proces trwa.
  Pozdrawiam
 • @JimA 11:41:16
  Zastanawiam się kiedy w Polsce ( ale nie tylko, bo to " globalne" - czyli syjonistyczno-neoliberalne schorzenie tzw. intelektualistów i szeregowych ignorantów sieciowych) skończy się stosowanie pozamerytorycznego kryterium brzmiącego: " Korzysta Pan ze źródeł rosyjskich- to istotnie wiele tłumaczy".
  Ale co tłumaczy? Na ile tłumaczy? W jaki sposób tłumaczy? - tego niestety twórca prostackiego wytrycha nie wyjaśnia.
 • @JimA 11:41:16
  Proponuję @JimApodobnym żeby odrzucili prawo zachowania masy jedynie z tego powodu, że jego autorem był M.W. Łomonosow, albo zakwestionowali układ okresowy pierwiastków tylko dlatego, że jego autorem był D.I.Mendelejew, albo żeby uznali F.Dostojewskiego, bezwzględnego krytyka zachodniej "liberalnej cywilizacji" za grafomana, dlatego myślał i pisał po rosyjsku :)))
 • @stanislav 13:28:35
  Dobre!
 • @stanislav 13:40:58
  A to z Dostojewskim, jeszcze lepsze! :) A "kryterium brzmiące" kupuję w ciemno! Samo w sobie jest piękne.
  Wie Pan, bo ja też korzystam ze źródeł rosyjskich... i mam, szanowny Panie, dysonans, bo nie wiem bowiem, skąd tak różna opinia u nas? taki, rzekłbym, rozziew w kwestii sympatii, szacunku aż po wzruszenie. ? :) Domyślam się ale nie jestem pewien.
  Teraz Pan ;)
 • @JimA 14:50:30
  Ja nie lubię się domyślać, wolę mieć pewność. Teraz pan :)))
 • @stanislav 15:32:37
  Czytano Panu bajki po rosyjsku w dzieciństwie. :) Tak?
 • @JimA 15:42:41
  Nie, rosyjski nie byl moim jezykiem domowym, a nawet " w nurcie polskiej głupoty" nie pałalem entuzjazmem do tego języka jrszcze w pierwszych latach szkoly średniej dopoki nie zacząłem czytać Dostojewskiego.
  Ale w dzieciństwie bardzo lubiłem bajki rosyjskie tlumaczone na język polski i pięknie ilustrowane.
 • @stanislav 15:52:50
  Był Pan kiedyś w Rosji?
 • @Oświat 17:51:42
  Tak. Czym różni się Koran od Talmudu? Wiesz?
 • @Oświat 17:51:42
  I jeszcze jedno. Wróciłeś?
 • @Oświat 17:51:42
  W niedziele, z braku lepszego zajęcia jeździliśmy z żoną po okolicy. Mieszkałem wówczas w New Haven w stanie CT. Tego dnia zajechaliśmy na przydrożny ryneczek w miejscowości Guilford, to białe miasteczko. Chodzę sobie po tym ryneczku, patrzę dwóch młodych chłopaków z Polski, od razu widać, że Polacy i to świeżo przybyli. Podszedłem bliżej , ale nic nie mówię, słucham. A jeden do drugiego – Żeby moi koledzy z Polski wiedzieli po jakim śmietniku chodzę to by mieli ubaw.
  Pomyślałem sobie w duchu– Żebyś ty wiedział jak wygląda rynek przy Grasso boulewar w West, (czy East już nie pamiętam) Haven ( to okolica czarnych) to byś dopiero wiedział jak wygląda prawdziwy amerykański śmietnik.
 • @Oświat 18:07:46
  Po powrocie do Polski przez kilka lat miałem autentyczne nocne koszmary.
  Śniło mi się, że jestem w Ameryce.
  Na szczęście to był tylko kolejny zły sen.
 • @Oświat 18:12:42
  :)
 • @JimA 18:05:48
  "Tak. Czym różni się Koran od Talmudu?"

  Koran to tekst źródłowy, tak jak Pięcioksiąg plus inne ksiegi Starego Testamentu dla żydów.

  Talmud to są komentarze i zapisy debat. Muzułmańskim odpowiednikiem są hadisy.
 • @Pedant 18:22:16
  No tak, mogłem się tego spodziewać. ... a ewangelie to apokryfy...
  NIE. NIE O TO MI CHODZIŁO! Pan dobrze wie. :) Czym różni się przekaz tych tekstów? Wie Pan?
 • @JimA 18:05:48
  W tamtych latach arabów wręcz nie widziałem. Robiłem biznes z Żydami, choć preferowałem Hindusów jako bardziej uczciwych i dających lepsze ceny na oferowany towar. Ale duże firmy prowadzone przez Żydów były także w porządku. Gorzej było z tymi drobniejszymi z 47 street na Manhattanie. Niektórzy byli sympatyczni i znali język Polski. Miałem też sporo żydówek, które u mnie kupowały czy korzystały z mojej roboty.
  Jedną przyznaję się bez bicia straszliwie oszukałem na robocie, po prostu posłużyłem się klejem.
  Po tygodniu przyszła do sklepu i poskarżyła się mojej żonie. I dalej przychodziła co tydzień i co tydzień dawała mi robotę. Fachura byłem nie z tej ziemi, prawie, że artysta.
  Susi, żydówka, bo o niej mowa, któregoś dnia wyznała mi w sekrecie, że nie śpi ze swoim mężem doktorem, ale ze swoimi psami.
  O szczegóły nie pytałem.
 • @Oświat 18:29:16
  Materiał na książkę. :)
 • @JimA 18:28:39
  "NIE. NIE O TO MI CHODZIŁO! Pan dobrze wie. :)"

  Nie czytam w waszej głowie. Talmud jest to zbiór komentarzy, orzeczeń i zapisów debat. Jako taki nie jest absolutnie wiążacy, może zawierać sprzeczne opinie i być uzywany inaczej przez różne szkoły.

  Katolickim odpowiednikiem mogą być teksty scholastyków i prawo kanoniczne. Jest w tej tradycji miejsce dla tomistów, nominalistów, skotystów itd ...
 • @Oświat 18:29:16
  "W tamtych latach arabów wręcz nie widziałem."

  Znaczna część Arabów w Ameryce to chrześcijanie. Z polityków to Ralph Nader, John Sununu i szereg innych.
 • @Pedant 18:39:33
  "Nie czytam w waszej głowie."- och merci boku ;)))
  Z czego wynika pańska nadpobudliwość, nie wiem, ale wiem, że nie odpowiedział Pan moje pytanie. Opis zjawiska nie świadczy o tym, że je rozumiemy. ;). Inaczej: poproszę o syntezę, a nie analizę. Da się?
  Zapytam w takim razie tak: czym różnią się Hadisy od Talmudu? Gdzie kończy się Koran a gdzie zaczynają Hadisy... i analogicznie :)
 • @JimA 18:32:29
  No cóż, do tej pory autorzy eksterminowali dialogi "na mankietach"...
 • @JimA 18:49:53
  I dlaczego nauka, płynąca z Ewangelii, jest tak różna? Wie Pan?
 • @JimA 18:49:53
  "Zapytam w takim razie tak: czym różnią się Hadisy od Talmudu?"
  Tu jest tekst na ten temat (podobnie jak halacha versus szaria):

  https://www.thejc.com/judaism/books/the-talmud-and-islam-1.52630

  Powinien Pan trochę postudiować, nie da się tego przedstawić w jednej krótkiej wypowiedzi.

  " Gdzie kończy się Koran a gdzie zaczynają Hadisy... i analogicznie :)"

  To są odrębne teksty.
 • @JimA 18:55:23
  "I dlaczego nauka, płynąca z Ewangelii, jest tak różna? Wie Pan?"

  Wiem, wiąże się to z różnicą w rozumieniu Prawa, Odkupienia i roli Mesjasza/Chrystusa. Jeden wykład nie wystarczy.
 • @Pedant 19:07:04
  "Powinien Pan trochę postudiować, nie da się tego przedstawić w jednej krótkiej wypowiedzi."- nie myli się Pan? Z doświadczenia! uważam, że te studia są próżne...
  "Wiem, wiąże się to z różnicą w rozumieniu Prawa, Odkupienia i roli Mesjasza/Chrystusa. Jeden wykład nie wystarczy."- a tu mnie Pan zaciekawił. Brawo! :) Czy mógłby Pan rozwinąć? Skąd, na przykład, taka różnica w rozumieniu PRAWA, pojawia się, wydawałoby się, na jednym terenie? :) Odkupienie- też jest ciekawe.... Proszę rozwinąć, jeśli to nie problem oczywiście...
 • @Pedant 19:07:04
  dżejsi... poleca Pan dżejsi? No dobrze :)
 • @JimA 19:21:22
  "Jeden wykład nie wystarczy."- a tu mnie Pan zaciekawił. Brawo! :) Czy mógłby Pan rozwinąć?"

  Potrzebuje Pan korepetycji. Mogę udzielić, ale odpłatnie.
 • @Pedant 19:04:41
  "" Gdzie kończy się Koran a gdzie zaczynają Hadisy... i analogicznie :)"

  To są odrębne teksty."- jak Talmud jest "odrębny" od Tory? :)
 • @Pedant 19:39:38
  A tu mnie Pan rozbawił! :))))

  Temat wykładu/ów:

  "dlaczego nauka, płynąca z Ewangelii, jest tak różna od hadis i talmudu?"
  -Różnice w rozumieniu Prawa, Odkupienia i roli Mesjasza/Chrystusa.
  /Jeden wykład nie wystarczy! Weź wszystkie!//

  - ok. ile po ile? Jak konkretnie rozumie Pan "korepetycje" w zakresie "różnic w rozumieniu Prawa, Odkupienia i roli Mesjasza/Chrystusa?"

  /jasny gwint! w średniowieczu sprzedawali podrabiane relikwie, dzisiaj "interpretacje"...//ale ok...:) no niech będzie/ /no nie sądzę, żeby to było więcej niż "co łaska" za katechezę//mylę się, wiem/

  Super! to jest to! Jak "sprzedawanie odpustów"!
  Proszę przedstawić warunki :)
 • @JimA 17:18:36
  Kilka razy w ostatnich latach...po długiej, 25 letniej, przerwie.
 • @stanislav 20:07:32
  I jak było? No ja mniej więcej tak samo... :))))
 • @JimA 20:10:57
  po dłuższej przerwie...
 • @JimA 20:10:57
  W relacjach międzyludzkich nic prawie się nie zmieniło na przestrzeni 40 lat. Współczesne moje pobyty pozwalają mi bardziej racjonalnie oceniać słabość i siłę współczesnej Rosji, unikać pokusy ( jakże polskiej i "zachodniej") totalnej krytyki, co zresztą dla mnie nie stanowiło problemu, ale zarazem zrozumieć, że największym niebezpieczeństwem dla Rosji jest nie sytuacja międzynarodowa, ale jej wewnętrzne, nierozwiązywane i tolerowane przez władze problemy społeczno-ekonomiczne oraz edukacyjne.
 • @JimA 20:01:38
  "ok. ile po ile? Jak konkretnie rozumie Pan "korepetycje" w zakresie "różnic w rozumieniu Prawa, Odkupienia i roli Mesjasza/Chrystusa?""

  40 zł za lekcję, wliczone jest zadanie i korekta pracy domowej.
 • @JimA 20:01:38
  " nie sądzę, żeby to było więcej niż "co łaska" za katechezę//mylę się, wiem/"

  W swoim życiu nie raz zajmowałem się korepetycjami. Nie za darmo.
 • @Pedant 20:29:52
  Nigdy! nie korzystałem z "korepetycji" /...no może z wyjątkiem geometrii wykreślnej, ale to zupełnie inna historia/. Rozumie Pan co to dla mnie znaczy? ...
  "40 zł za lekcję, wliczone jest zadanie i korekta pracy domowej." jaja Pan sobie robi :)- ok. Ale! "korepetycja"- będzie się odbywała oficjalnie na przykład na pańskim blogu, a ja, będę płacił ekwiwalentem. :) /za potwierdzeniem oczywiście/
 • @JimA 20:40:30
  "Ale! "korepetycja"- będzie się odbywała oficjalnie na przykład na pańskim blogu, a ja, będę płacił ekwiwalentem. :) /za potwierdzeniem oczywiście/"

  Pocztą prywatną, po przelewie bankowym. Na Pańskie życzenie mogę też umieszczać na blogu po zakończeniu danej lekcji.
 • @Pedant 20:44:32
  Wstępna lekcja może być gratis, warunkiem dalszych korepetycji będzie zrobienie zadanej pracy domowej.
 • @stanislav 20:25:54
  "problemy społeczno-ekonomiczne oraz edukacyjne" i "sytuacja międzynarodowa"- to są problemy całego świata, nie tylko Rosji, Stanów czy Pernambuko. Wyobraź sobie, że Chile płonie tym bardziej, im niższe są opłaty za metro! No! :) I weź to zrozum! :) Albo taka Katalonia... rano marsz pokoju, a nocą płonące bojówki. ... :)
  Ilustracje do rosyjskich bajek, faktycznie są bardzo "dekoracyjne", a bajki same w sobie "ujmujące". Myślałem, że Ty jak turysta, jedzie do Tajgi, żeby "poznakomitsa s tigrem" :)
  "W relacjach międzyludzkich nic prawie się nie zmieniło na przestrzeni 40 lat."- i się nie zmieni. A oni nas, Polaków, tak bardzo nie kochają... jak niektórzy z nas ich. :)
  Chciałbym, żeby któreś panslawiańskie dziecko, zachwyciło się Wyspiańskim, Tetmajerem, Słowackim albo Matlakiewiczem/ Kasprowiczem / łowiczem ;)/... za chwilę znikniemy! Zostanie Dostojewski! Bawi to Pana?- bo mnie, nie! Po nas tylko Szyszkin? No skoro tak...
 • @Pedant 20:48:56
  "40 zł za lekcję, wliczone jest zadanie i korekta pracy domowej."- rea... sumując: ja Panu płacę 40zł, za "interpretację" jakichś tekstów: hadisy, talmud etc. i jeszcze mam do odrobienia "zadanie"- a jeśli nie odrobię?, to Pan nie "przyjmie" przelewu? :)
  A kiedy "zaczynamy" te "korepetycje"?
 • @JimA 21:37:41
  "mam do odrobienia "zadanie"- a jeśli nie odrobię?, to Pan nie "przyjmie" przelewu? :)

  Zamierza Pan robić pracę domową?

  A kiedy "zaczynamy" te "korepetycje"?"

  Możemy od jutra. Zaczniemy od "Różnice w rozumieniu Prawa, Odkupienia i roli Mesjasza/Chrystusa"
 • @Pedant 21:43:33
  Tak- od jutra! możemy zacząć... Czy to oznacza, że podjąłem się barragranu? A dopytam jeszcze. : Te 40 Pln- to dziennie? czy za miesiąc/ ?!:)/... Przecież to zdzierstwo! :)))). Z góry informuję: nie mam zamiaru ...
  Chwila. A co to znaczy konkretnie: "Zamierza Pan robić pracę domową?"
  Ja od razu zaznaczam, że wszelkie "niewyjaśnione w umowie treści, będą ujednolicane/wyjaśniane-rozważane/ w aneksach" :)
 • @Pedant 21:43:33
  :)

  https://www.youtube.com/watch?v=8mVfVaqGZnQ

  do jutra :)
 • @JimA 22:12:06
  "Te 40 Pln- to dziennie? czy za miesiąc/ ?!:)/... Przecież to zdzierstwo! :))))"

  Za jedną lekcję, włączającą przegląd pracy domowej. To jest normalna cena.
 • @Pedant 22:29:07
  "włączającą przegląd pracy domowej."- ... sade'owskie. Ale ok. Zobaczmy lekcję, potem porozmawiamy o "pracy domowej". :)

  https://www.youtube.com/watch?v=tvr23YogUic
 • @Pedant 22:29:07
  :)

  https://www.youtube.com/watch?v=fVU9ZWrxqa8

  to jest na oficjalnej stronie Nymana... no co? :)
 • @JimA 22:40:32
  Zacznijmy od analizy tekstu. Proszę przeczytać rozdziały 3, 4 listu Św. Pawła do Rzymian, rozdział 2 listu do Galatów, zastanowić się i przedstawić jak Pan rozumie naukę apostoła o usprawiedliwieniu przez wiarę. Może Pan korzystać z innych materiałów i proszę wysłać odpowiedź albo pocztą prywatną albo tutaj.
 • @Pedant 22:58:33
  Dobrze. Przeczytam.
 • @Pedant 22:58:33
  Proszę mi tylko podać: wydanie, rok, tłumaczenie, pełny tytuł... z jakiej biblioteki, konkretny egzemplarz... która półka?! ;)- żebym się odnosił do tego samego tekstu...
  "zastanowić się i przedstawić jak Pan rozumie naukę apostoła o usprawiedliwieniu przez wiarę."- mogę to zrobić nie czytawszy... ale jeśli sobie życzy ... ;) :)))) / do jutra :)
 • @JimA 23:16:14
  "Proszę mi tylko podać: wydanie, rok, tłumaczenie, pełny tytuł... z jakiej biblioteki, konkretny egzemplarz... która półka?! ;)- żebym się odnosił do tego samego tekstu..."

  Proszę wybrać wersję jaką Pan chce. Użyję tej samej.
 • @JimA 23:16:14
  Jeszcze jedno. Nie chodzi o to aby Pan przedstawił "bezbłędną" interpretację, tylko aby zapoznał się z tekstem i przedstawił co się Panu nasuwa. Będzie to dobrym punktem wyjścia.
 • @JimA 21:07:03
  Chciałbym pana wyprowadzić z błędu. Jeden z ostatnio poznanych przeze mnie Rosjan ( człowiek o bardzo otwartym umyśle) z nieprzymuszonej woli uczy się polskiego, bo odpowiada mu nasz sposób bycia, a poza tym ceni polską kulturę. Jeden z moskiewskich profesorów ( prawdziwy intelektualista, który mnie gościł prywatnie, i z którym mam zaszczyt być na stopie przyjacielskiej) uważa, że polski romantyzm i mesjanizm był oznaką potęgi polskiej duchowości. Bodajże jedyne pełne ( albo jedno z niewielu, nie sprawdzałem w szczegółach) wydanie dzieł dzieł St.I. Witkiewicza jest przekładem na język rosyjski. W opiniach innych niż żydowskie lansowane w publicznych mediach "rosyjskich" Polacy mają wysokie notowania pod wieloma względami, zarówno intelektualnymi, jak i gospodarczymi, czy wojskowymi. We wszystkich dyskusjach z Rosjanami mogłem swobodnie wyrażać bardzo krytyczne i niepopularne poglądy, a za śmiałość wypowiedzi zawsze spotykałem się nie tylko ze zrozumieniem, ale i z sympatią.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY

więcej