Gorące tematy: Ruch Oporu 2020 Antypartia Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
469 postów 366 komentarzy

Superklaster

Romuald Kałwa - Polak

Londyn i Madonna Ostrobramska – „Obraz z wojennego szlaku”

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Moja wizyta w Londynie, choć krótka, była bardzo owocna. Odwiedziłem parafię Władysława Andersa i Ryszarda Kaczorowskiego, a także miejsce pamięci poświęcone polskim lotnikom z bitwy o Anglię.

Życie Polonii w Londynie skupione jest wokół kościoła i harcerstwa. Znaczenie tych instytucji dla podtrzymywania jedności, świadomości narodowej, języka i kultury, jest ogromne, wprost trudne do wycenienia.
Przebywając do Londynu w ostatni listopadowy weekend, z „polskich miejsc” najpierw odwiedziłem Polish War Memorial - pomnik wzniesiony ku czci polskich pilotów walczących po stronie aliantów w czasie II wojny światowej: 
 image
Następnie odwiedziłem Ośrodek Katolicki pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Londynie przy PCM Willesden Green, którego parafianami byli gen. Władysław Anders i ostatni Prezydent na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Choć z goszczącym mnie przyjacielem Szymonem Gawroniukiem, który był jednocześnie moim przewodnikiem, znalazłem się tam tylko na chwilę, zostałem ciepło przywitany (pomimo tego, że cały ośrodek zbierał się do wieczornego odpoczynku).
image
Na zdjęciu: Matka Boska Tatiszewska, stan po konserwacji 2019 r. Fot. Romuald Kałwa
– Proszę jeszcze zobaczyć obraz. Tydzień temu wrócił do nas z renowacji w Krakowie – zachęcała Siostra Justyna. Na tablicy informacyjnej czytamy:
(...) Obraz namalowany blisko 80 lat temu w ZSRR otaczany jest niezwykłą czcią i szacunkiem, stając na straży tożsamości narodowej i kulturowej kolejnych pokoleń angielskiej Polonii”.   
Obraz z wizerunkiem Madonny Ostrobramskiej został namalowany na prośbę kapelana ojca Tadeusza Witczaka w 1941 roku na Syberii przez żołnierza Armii Andersa kpr Piotra Sawickiego (więźnia Krzywego Rogu, Workuty w republice Komi), późniejszego twórcy Teatru Lalek w Białymstoku. W związku z powstaniem Armii Polskiej na Wschodzie, planowano celebrować msze polowe, a obraz miał być ozdobą przygotowywanego ołtarza. Po raz pierwszy został zaprezentowany w Tatiszczewie koło Saratowa podczas nabożeństwa, na które specjalnie przybył Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski.   
Po wojnie rozpoczęła się tułaczka dzieła. Obraz znalazł się nawet na misji jezuickiej w Rodezji. Na początku lat 70. trafił do Instytutu Polskiego i Muzeum gen. Sikorskiego w Londynie, by ostatecznie znaleźć schronienie na Willesden Green.  
Niestety, ubieg czasu powodował, że obraz niszczał. W maju 2018 r. został przekazany do Pracowni Konserwatorskiej Malarstwa Muzeum Narodowego w Krakowie. Namalowany został techniką olejną na płótnie naklejonym na płytę pilśniową. Dawny blask przywróciły mu: Małgorzata Golińska i Dorota Wierzbicka-Miłkowska. 
W publikacji „Obraz z wojennego szlaku”, wydanej przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku w 2019 r., a udostępnianej w Londynie, Jagoda Kaczorowska, córka ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie, pisze: 
Matka Boska Tatiszewska dla nas była dobrą, kochającą Matką. Pokolenia, które przeżyły horror wojenny, widziały w Niej Matkę rozumiejącą ich ból, cierpienie i rozpacz. Dla pokoleń urodzonych po wojnie w Wielkiej Brytanii była świadkiem przeżyć ich Ojców i Dziadków. Stała się i dla nas źródłem nadziei i wiary, jakim była dla tych, którzy ucierpieli tak wiele podczas II wojny światowej. Dla przyszłych pokoleń pozostaje lekcją historii o tych, którzy ucierpieli tak wiele podczas drugiej wojny światowej. dla przyszłych pokoleń pozostaje lekcją historii o tych, którzy ucierpieli tak wiele, po prostu dlatego, że byli Polakami, o tych, którzy za Polskę ginęli i o tych, którzy po zakończeniu działań wojennych w Europie kontynuowali walkę o Niepodległość Polski poza jej granicami. 
Niech Bóg ma w opiece całą Polonię i parafię pw. Matki Bożej Miłosierdzia!  
image
Poniżej:
Księża Jezuici: na pierwszym planie Ks. Leszek Szuta - wikariusz, po lewej proboszcz parafii o. Adam Tomaszewski SJ (proboszcz) i o. Adam Baczewski - wikariusz.
image

Parafię odwiedził: Romuald Kałwa 

Przepraszam za jakość zdjeć, ale taki mam sprzęt.

KOMENTARZE

 • Straszne są losy Polaków w czasie II wojny światowej.
  Cóż złego zrobiliśmy tym ludziom, że tak nas nienawidzili? Czyżby tego powodem była wyznawana przez nas religia? Tymczasem to wiara i nadzieja, jaką daje chrześcijaństwo, spowodowała, że nie oszaleliśmy z rozpaczy, jaką przygotowali nam zaborcy z września 1939 roku, będący reprezentantami najpodlejszych w historii świata systemów politycznych. 
 • @ Autor
  "Niech Bóg ma w opiece całą Polonię i parafię pw. Matki Bożej Miłosierdzia!"

  Dlaczego Pan tak źle życzy Polonii w UK?
  Przecież nas, całą Polskę, ten Bóg ma już od dawna w swojej opiece i jak na tym wychodzimy? Zamiast Polski budują nam Polin - ale trudno się temu dziwić, bo jeśli Bóg jest żydowski to i Polska inna być nie może.
 • Grzeszne życie składa się na cierpienie
  Naiwny nie pojmie bo ma pragnienie
  Życia bez krzyża i w słodkiej wygodzie
  Także w pięknej bezdeszczowej pogodzie

  Gdy deszczu zabraknie głód zapanuje
  Do śmierci zaprowadzi, tak to skutkuje
  Tylko Modlitwy sprawiły przetrwanie
  Lecz dla niewiernych to zawsze gdybanie
  Pozdrawiam
  Szczęść Boże
 • Ostatni Prezydent na uchdźctwie...
  komu oddał insygnia władzy?
  Przecież po Ślubach Jasnogórskich Polacy dostali "więcej niż chcieli" (słowa Prymasa Tysiąclecia) dlaczego nie uszanował tego niby bardzo religijny tzw rząd londyński?

  Nie jestem biegły w historii, ale czy to czasami nie ten "polski" rząd londyński, zwiał przez Zaleszczyki via Romania do Londynu?

  I czy nie czasami do pałacu Rotschildów?, i czy nie były to czasami tzw z góry upatrzone pozycje?

  A gdzie jest polskie złoto z tego narodowego funduszu, gdzie Polacy oddawali złoto na obronę Polski?
 • @JAM.M 16:11:43
  Piękne.
  Pozdrawiam
 • @Jan Paweł 17:30:12
  Oczywiście nie mam żadnych tutaj pretensji do polskiego tam kościoła, wręcz przeciwnie.
  Mam nadzieję jednak, że w tym polskim kościele szanowana jest Tradycja Kościoła czyli objawienie się nam przez Pana Boga, a nie zbrodniczy Neokatechumenat :
  https://www.youtube.com/watch?v=XMYrdckG-gk&t=51s

  http://gibson.neon24.pl/post/150945,bezczelne-prostackie-bluznierstwo-tworcy-neokatechumenatu

  i tutaj już bardzo jaskrawe skutki wpuszczania tylnymi drzwiami tej zbrodni do Kościoła :
  https://www.youtube.com/watch?v=hS00XB6Wwrk&t=487s
 • Wyciąg z Prawa
  Wj20,3 Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! 4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.

  Pwt4,15 Pilnie się wystrzegajcie - skoroście nie widzieli żadnej postaci w dniu, w którym mówił do was Pan spośród ognia na Horebie - 16 abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej podobiznę mężczyzny lub kobiety, 17 podobiznę jakiegokolwiek zwierzęcia, które jest na ziemi, podobiznę jakiegokolwiek ptaka, latającego pod niebem, 18 podobiznę czegokolwiek, co pełza po ziemi, podobiznę ryby, która jest w wodach - pod ziemią. 19 Gdy podniesiesz oczy ku niebu i ujrzysz słońce, księżyc i gwiazdy, i wszystkie zastępy niebios, obyś nie pozwolił się zwieść, nie oddawał im pokłonu i nie służył, bo Pan, Bóg twój, przydzielił je wszystkim narodom pod niebem. 20 A was Pan wybrał sobie, wyprowadził was z pieca do topienia żelaza, z Egiptu, abyście się stali Jego ludem, Jego własnością, jak dziś jesteście.


  http://miksa.neon24.pl/post/152114,murarz-przed-profesorem-a-sprzataczka-przed-ministrem#comment_1612193
 • To chyba parafia judeoluterańska ?
  Anders był dwukrotnie żonaty z mężatkami (najpierw z żoną kolegi oficera w II RP a później z córką grekokatolickiego popa o pseudonimie "Renata Bogdańska") podobnie jak jego protektor Józef Piłsudski przywieziony do Polski przez pruskie żydostwo jak Lenin do Rosji a ceniący go za dowodzenie oddziałami broniącymi rządu RP przed jego faszystowskim zamachem. Parafia ma duże możliwości wpływu na czcicieli kultu Stalina i Berii gdyż Anders po rekonwalescencji na Łubiance korzystał przez kilka tygodni z gościny rodziny Berii w ich domu rodzinnym zanim rozpoczął rolę stalinwskiego Mojżesza dla kandydatów na palestyńskich nowohebrajczykow (dezerterów do palestyńskich organizacji terrorystycznych sjonistów kolonizujących Palestynę przy wcześniejszym protektoracie Piłsudskiego) i roli likwidatora Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie oraz Rządu RP w Londyniehttps://telewidz.neon24.pl/post/150987,tradycje-naszosci-reform-prawa-i-sprawiedliwosci
  https://telewidz.neon24.pl/post/151170,500-prezessimusa-jak-doplaty-do-uboju-rytualnego-marszalka
 • @Romuald Kałwa 14:24:41
  ,,Straszne są losy Polaków w czasie II wojny światowej.
  Cóż złego zrobiliśmy tym ludziom, że tak nas nienawidzili? Czyżby tego powodem była wyznawana przez nas religia? Tymczasem to wiara i nadzieja, jaką daje chrześcijaństwo, spowodowała"

  Ta nadzieja należała też do żołnierza niemieckiego pod dowództwem Adolfa Hitlera. 40 procent jego wojska było nikim innym jak katolikami. Dostali tuż przed szturmem na Polskę błogosławieństwo Rzymu!

  Dowód na to jak królowa nieba i Polski chroni(la) Niemcy hitlerowskie.
 • @Rzeczpospolita 15:30:03
  Nie ,,ten Bóg" ale ta królowa nieba. Czyżby tylko Pański wygląd miał Pana definiować jako inteligenta? Bo nie bardzo pojmuję, czy to tak trudno zrozumieć co otwartym tekstem piszę na tym portalu od miesięcy? Że Rzym to antagonista (skryty) porządku który ustanowił Stwórca na rzecz porządku stanowionego przez upadłych ludzi, pod wodzą upadłych aniołów?

  Nowy Porządek Świata (z ang. NWO) to nawet lingwistycznie antagonista starego (dotychczasowego) porzadku świata, stanowionego przez Stwórcę.

  https://www.youtube.com/watch?v=tRX-KEXBvYY

  Tu najwyższy rangą kapłan Rzymu wzywa do wprowadzenia NWO nazywając go ,,cywilizacją miłości".

  Tego słynnego wzywania ,,duch twój, który ODNOWI oblicze ziemi" to już nie będę wklejał, niech sobie inteligenci sami na YT poszukują. Natomiast dam link do tekstu z Biblii, który spisał prorok Jeremiasz, demaskujący bóstwo o nazwie ,,królowa nieba" i demaskując nieposłuszeństwo ludzi względem Jego-Boga nawoływania do o pamiętania się.

  https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=685 najlepiej lekturę zacząć od wersetu 16, potem ewentualnie się wrócić.

  Do całości tego wpisu dam Panu Kosiur link, aby nie udawał w przyszłości nie zorientowanego.
 • @Oracz 10:27:46
  "Nie ,,ten Bóg" ale ta królowa nieba."

  Nie bardzo rozumiem, w czym rzecz?
  Przecież Jahwe objawił się Mojżeszowi, przywódcy Izraelitów. A więc w żydowskiej religijnej opowiastce Bóg upatrzył sobie Żydów - ich wybrał na adresatów objawienia. A więc Jahwe jest bogiem żydowskim - ten sam Jahwe jest także bogiem chrześcijan. Innymi słowy chrześcijanie wierzą w żydowskiego Boga.

  Natomiast "królowa nieba", choć Żydówka nie jest już tak interesująca, ponieważ nie jest wspólną królową żydów i chrześcijan.
 • @Rzeczpospolita 14:55:21
  Królowa nieba - bóstwo obce: patrz wyżej w linku do księgi Jeremiasza, była czczona przez wiarołomnych ,,Żydów " na kilkaset lat przed narodzinami Mesjasza. To już jest sprawka kłamstw szatana i jego sług, że ukryte jest to bóstwo ,,pod płaszczem" Miriam matki Mesjasza. Tu właśnie wykazuje się Pan niebywałą ignorancją (brakiem znajomości tematu przy jednoczesnym kategoryczny wypowiadaniem się na ten temat). Dopóki Pan demaskujesz zakłamanie KK, dopóty dobrze Pan robisz. Jednak w momencie zarzucenia kłamstwa Prorokom już wychodzi Pańska słabość. I brak znajomości podstaw. Przy katolikach to jakoś uchodziło na sucho, ja jednak trochę lepiej znam temat poruszany przez pana.

  Znani panu Aszkenazyjczycy, najprawdopodobniej nie mają kompletnie nic wspólnego z Judejczykami. Natomiast zaczynają mieć co raz więcej wspólnego z glupcami, nazywajacymi siebie z dumą ,,mesjaszem narodów".


  Jako badacz, niestety jest Pan słaby, a co gorsza nienprzyswaja Pan nawet rzeczy prostych.
  Pamiętam że owe podstawy już Panu tłumaczyłem.
  Powtorzę: Stwórca nie wybrał Judejczyków by ich wywyższyć jako wzór, ale wybrał ich jako naród o twardych karkach, który trenował rózga żelazną, by nie musieć tego samego robić na każdym innym. Owszem wytracał po drodze inne - najdziksze plemiona: np z powodu składania ofiar bóstwom obcym (pośrednio szatanowi) np ze swoich pierworodnych. Kto Stwórcy wszechświata ma czelność czynić z tego tytułu wyrzuty?
 • @Oracz 15:27:40
  Nie jestem badaczem religijnych pism i nie roszczę sobie tytułu znawcy wszystkich problemów żydowierczych religii.

  Natomiast sformułowanie "królowa nieba", które Pan użył, nie zaznaczając, że chodzi Panu o inne bóstwo, odebrałem jako określenie matki Jezusa, zgodnie z tradycją u chrześcijan.

  Przyznaję, że linku https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=685 nie przeczytałem - jakoś nie mogę się ostatnio zmusić do lektury tekstów tego typu.
 • @Rzeczpospolita 21:17:27
  Spuśclć pan tradycję chrześcijan z wodą (kolońską) i zacznij szukać Stwórcy, zanim On cię znajdzie!

  Bądź pan uważny!

  Zobacz np tu:

  http://roux.neon24.pl/post/152138,nieslychane-katolicy-chca-obalic-abp-glodzia

  Moją polemikę z chrześcijaninem Roux'em

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY

więcej