Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
472 posty 367 komentarzy

Superklaster

Romuald Kałwa - Polak

Poglądy polityczne, a cechy charakteru

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Pomiędzy cechami charakteru a poglądami politycznymi występuje oczywista zależność.

Mówią o tym wyniki najnowszych badan, ale co ważne, ta zależność dotyczy wszystkich. W filmie „Choroby zakaźne a polityka - Jordan Peterson” - znany psycholog kliniczny, powiedział:
- „Badania cech osobowości pod kątem poglądów politycznych zasadniczo ukazują, że liberałowie są bardziej otwarci na nowe doświadczenia, a mniej sumienni. A konserwatyści na odwrót. Jednak my zbadaliśmy to bardziej szczegółowo rozbijając sumienność na przedsiębiorczość i pragnienie porządku. Patrząc z perspektywy modelu osobowości „Wielka piątka”, pragnienie porządku jest silnie powiązany z poczuciem odrazy.
- Brzmi to jak z Freuda...
- Dokładnie, brzmi to podobnie. Jednak wpasowuje się to również w twoją obserwację, że konserwatyści mają np. schludniejsze biura.
- I ich spotkania zaczynają się na czas.
- Tak, dokładnie. Zatem ogniwem dla poglądów politycznych zdaje się być wysoka otwartość na oświadczenia, czyli tendencja do odkrywczości, o której mówiłeś, do eksplorowania idei i kreatywności, i do tego niska sumienność.
Więc zacząłem się zastanawiać, dlaczego podział polityczny przebiega wzdłuż tych cech, które wydają się niepowiązane? I wtedy pomyślałem, a wpasowuje się to w wyniki twoich badań nad poczuciem odrazy, że chodzi o kwestię podejścia do granic, co teraz wydaje się oczywiste po zwycięstwie Trumpa mówiącego o granicach. Jednak można by powiedzieć, i sądzę, ze jest to rozsądna teza, że konserwatysta to osoba, która chce by granice pomiędzy kategoriami nie były naruszane. Niezależnie od poziomu analizy. Chodzi o granice od najwyższego poziomu poznawczego (granice między ideami przyp. tł.) aż do rzeczywistych, fizycznych granic pomieszczeń, miast, państw, itd.
Zatem: „granice powinny być sztywne”, a powodem, dla którego tego chcą... Jest badanie naukowe na ten temat, nie wiem czy je widziałeś, opublikowane kilka lat temu. Było oszałamiające, powinno trafić na pierwsze strony gazet moim prywatnym zdaniem:
Badacze analizowali pomiędzy państwami, jak również pomiędzy regionami wewnątrz państw, korelację częstotliwości chorób zakaźnych z powszechnością autorytarnych poglądów politycznych. I odkryli ogromną korelację, chyba ok. 0.6. Dla tych którzy nie wiedzą: w badaniach społecznych prawie nigdy nie odkrywa się czegoś tak silnie skorelowanego.
- Poza cechami dziedzicznymi.
- Zgadza się, poza dziedzicznością. Zatem odkryto, że im częściej występują choroby zakaźne, tym częściej ludzie popierają totalitarne, autorytarne idee polityczne. I brano w badaniach pod uwagę również lokalne rodzaje rządów. Bo pojawiło się pytanie, czy te poglądy autorytarne są narzucane z góry, czy pojawiają się oddolnie. I okazało się, że pojawiają się oddolnie wśród ludzi.
(...) Wtedy też odkryliśmy powiązanie między poczuciem odrazy, a pragnieniem porządku, jako cechą osobowości.
Pytania zadawał prof. Jonathan Haidt, ceniony na całym świecie psycholog społeczny. 
Źródło: kanał "Wojny idei" na YouTube i film „Choroby zakaźne a polityka - Jordan Peterson” https://www.youtube.com/watch?v=mmRRO6f-HXY...  
image

Ale prawdziwa "jazda" zaczyna się... Kliknij tutaj: Amerykańscy naukowcy i rewolucyjne badania 

image 

KOMENTARZE

 • a
  Też coraz częściej zauważam, że przeciwnicy Cywilizacji Polskiej ocierają się o granice chorobowe.
  ;-)))

  To tylko taki częściowy żarcik.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:01:23
  "przeciwnicy Cywilizacji Polskiej ocierają się o granice chorobowe."

  Nie ma czegoś takiego jak "Cywilizacja Polska". Polska należy do cywilizacji europejskiej w wschodnio-europejsko katolickiej odmianie, tak jak Słowacja czy Litwa na przykład.
 • @Pedant 09:58:59
  Nie ma też Cywilizacji Żydowskiej, Chińskiej itp.

  A na zachodzie Europy - to już nie można mówić o żadnej cywilizacji. Tylko dzicz i trochę pedantów.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:09:18
  "Nie ma też Cywilizacji Żydowskiej, Chińskiej itp."

  Cywilizacja chińska istnieje, co do żydowskiej to zależy od definicji. Żydzi zwykle egzystowali wewnatrz jakiejś cywilizacji, czy to muzułmańsko/bliskowschodniej czy chrześcijańsko/europejskiej. Judaizm to religia a nie cywilizacja.

  Co do odrębnej "Cywilizacji Polskiej" to jest ona wytworem fantazji Pana Wojtasa i polega na liście pobożnych życzeń. Tak jak "czarci pomiot" jest wytworem fantazji innego blogera opierając się na zestawie paranoicznych insynuacji i mrocznych sugestii.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:09:18
  "A na zachodzie Europy - to już nie można mówić o żadnej cywilizacji. Tylko dzicz i trochę pedantów."

  Znaczy się ja pedant a Pan dzicz?
 • @Pedant 11:47:48
  Ja się odżegnuję od zachodu.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

ULUBIENI AUTORZY

więcej