Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
411 postów 315 komentarzy

Superklaster

Romuald Kałwa - Polak

W radiowej „Trójce” chyba nie lubią polskiej muzyki

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wojciecha Manna wszyscy lubią, tymczasem on nie lubi polskiej muzyki. Zrazu podszedłem nieufnie do tych słów. W tekście „Wojciech Mann w Krakowie” potwierdzają to słowa samego sympatycznego pan Wojciecha: "bo jest banalna, monotonna i wtórna"

Jest mi bardzo przykro pisać takie słowa, bo od 18 lat jestem słuchaczem popularnej „Trójki”, czyli Programu Trzeciego Polskiego Radia. W niektórych audycjach tej rozgłośni na 3-4 piosenki zagraniczne przypada jedna polska, w innych audycjach rodzime utwory nie lecą wcale. Żeby chociaż wszyscy zagraniczni wykonawcy reprezentowali wysoki poziom... Dodatkowo nawet jeśli wykonawca jest polski, to śpiewa po angielsku. U nas to normalne, ale w oczach np. Anglików to wyjątkowe kretyństwo.

Ciężko mi pisać takie słowa, bo to z „Trójki” uczyłem się rozumienia nie tylko tzw. światowej, ale przede wszystkim polskiej muzyki.
 
Jeśli polscy twórcy są emitowani na antenie, to tylko Ci z dorobkiem. Nie ma tam muzyki młodych twórców których promował, i chwała mu za to, Piotr Kaczkowski. Brakuje młodych, stawiających pierwsze kroki wykonawców.
 
Polska kultura, i to nie tylko muzyka, nie obroni się sama. Nie ma wielkich (jak jeszcze 20 lat temu) polskich wytwórni muzycznych, nie ma mecenasów kultury, bo dziś mecenat nad sztuką to żadna reklama. Nikt nie inwestuje w młodych polskich twórców. Lepiej zainwestować w piosenkarkę, która pokaże cycki albo powie coś głupiego o krzyżu.
 
W dzisiejszych czasach Marek Grechuta nie zostałby wypromowany. Nie miałby najmniejszych szans na zaistnienie w mediach. Młodzi twórcy tylko wówczas mogą się doskonalić, gdy są konfrontowani z publicznością, nawet jeśli są po części amatorscy. Grechuta też nie od razu był wybitnym muzykiem, ale on jak i wielu innych artystów dostało szansę.  Przecież każdy rozwija się tylko wówczas, jeśli widzi, że to co robi ma sens. Tymczasem znam wielu polskich twórców tworzących poza mediami, a którzy działają w tzw. undergroundzie, bo nie ważne jak bardzo profesjonalni by byli, i tak nikt ich nie puści.
 
Kultura, pieniądz, własność, wszystko to ma narodowość, bo zawsze jest tak, że o swoje i swoich człowiek lepiej dba niż o cudze (np. państwowe, albo z kraju „podbitego”).
 
Mieszkam niedaleko granicy czeskiej. Czasem słyszę jak w czeskich stacjach radiowych grają czeskie piosenki, niektóre gorsze, inne lepsze, ale ICH.
 
Zresztą, podobno nawet Wojciech Mann nie lubi polskiej muzyki. Już jakiś czas temu odechciało mi się słuchać jego audycji. Raz mu to nawet wypomniała trójkowa dziennikarka Anna Gacek w „Tonacjach”.
 
Pana Wojciecha wszyscy lubią, zwrócił uwagę trzy lata temu mój znajomy, tymczasem on nie lubi polskiej muzyki. Zrazu podszedłem nieufnie do tych słów. Zastanowiłem się trochę i....
 
W zeszłorocznym tekście „Wojciech Mann w Krakowie” opublikowanym na portalu MM Kraków znajdziemy relację ze spotkania autorem w Auditorium Maximum
 
„Przyznał też, że nie lubi polskiej muzyki, bo jest banalna, monotonna i wtórna, ceni za to artystów amerykańskich i w mniejszym stopniu brytyjskich”:

 

 
 
Panu Wojciechowi i innym redaktorom muzycznym w Polsce radzę puszczać młodych polskich wykonawców, tylko wtedy proszę nie mówić, żeby grali tak jak na zachodzie, gdy będą grać po swojemu. A jeśli będą grać tak jak „na zachodzie”, to proszę im nie mówić, żeby grali oryginalnie, „bo to już było”.
 
Właściwie to nie jest artykuł o „Trójce”, tylko o jednej z wielu setek przyczyn zapaści polskiej kultury popularnej. Dlaczego Polacy „wolą cudze”?
 
Manaam, Republika, Grechuta, Armia, Kult, Czerwone Gitary, Skaldowie, TSA, Hey, Budka Suflera. Czy dzisiaj zrobiliby kariery w polskich mediach? 
 
Ale skoro na naszych oczach wszystko upada, całe Państwo z gospodarką, przemysłem, bankowością, prawem, obronnością, to czy można się dziwić upadkowi polskiej kultury? Jeśli ludzie nie mają co jeść i wyjeżdżają za chlebem, to kto myśli wówczas o kulturze... upadnie jak cały naród.

KOMENTARZE

 • Czy nie lubi to nie wiem
  ale z pewnością przepada za piosenką anglojęzyczną. Nauczył się był w ten sposób języka itd.
 • sendo może być inne
  u nas nie ma za dobrych w obiegu muzyków. teraz są starzejący się celebryci jak Doda czy E. Górniak a z nowych? produkty post-programowe. Ktoś gdzieś tam wystąpił dostał największą liczbę smsów i jest. Nagrał płytę, pare koncertów i co dalej? Czekałem na płytę G.Loski. Nie dlatego, że lubie taką muzykę ale liczyłem na jąkąś poprzeczkę. "szczebel za nisko, szczebel za wysoko uważaj żeby szczebel nie ukuł w oko". Przed premierą Gienek wystąpił z koncertem w jednym z centr handlowych w Polsce. Myślałem, że to są jakieś jaja. Jednak nie.
  http://szczecin.blogx.pl/files/2011/07/gienek_loska_turzyn-457x640.jpg

  Nie było mi po drodze jechać na koncert przy zakupach. Gorzej niż przyśpiewka do kotleta. Wyszła płyta. Nudna. Tak bardzo się zapowiadała. Gość nieprzeciętny, głos też, talentu mu nie brak a wyszła płyta nawet nie średnia. Jeden z prezenterów zaciął się jak zaczął opowiadać o tej płycie i powiedział dyplomatycznie, że jest to coś nowego i że zobaczymy.

  Brakuje ludzi jak Eleni, Santor, Grechuta, Dżem, Niemen. To są ludzie formatu. Gienek zmarnował okazję by zrobić coś nie tyle co na takim poziomie ale co najmniej nowego i dobrego. Trudno się sprzeczać z Mannem. Ma w moim odczuciu rację, że są produkty. Wiele gwiazd edycji wszelkiego rodzaju programów-fabryk gwiazdek już na scenie nie ma. Pojedyńcze egzemplarze. Do tego dinozaury na medilanej fali wróciły po których już nawet cień tego co mieli w sobie dobre nie został.

  Z polską muzyką jest źle. Za dobrze się przyjeły castingi z których wynika tylko to, że ktoś zebrał najwięcej smsów. Do tego doliczyć grono ekspertów zasiadające w komisjach.

  Z polskich gwiazd trzymających poziom w moim odczuciu są: Maleńczuk, Kayah, Waglewscy, Stańko i Kazik. Nie tam Muniek z T.Love co ostatnio zraził mnie do końca swoją osobą poprzez wypowiedź politycznie ukierunkowaną.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej