Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
471 postów 367 komentarzy

Superklaster

Romuald Kałwa - Polak

800 zł na pracowników z Ukrainy, 500 + i stypendia

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Cieszmy się i radujmy! Polski pracownik znowu obywatelem drugiej kategorii... Brawo.

Przez Polskę przeszła fala oburzenia, gdy uchodźcy w Polsce mieli dostawać na jedną rodzinę uchodźców zasiłek w wysokości 2,500 euro. Najniższa emerytura w Polsce wynosi około 200 euro.
 
Wielu wciąż się zastanawia, dlaczego obecny rząd Zjednoczonej Prawicy nie obniża podatków i nie wprowadza ułatwień gospodarczych, nie likwiduje biurokracji, itd. W mediach słabo przebijają się dobre widomości, a tych jest wiele nie dla Polaków, ale dla Ukraińców:   
 
Dotacje 800 zł na pracownika ze wschodu
 
„W 2016 roku wystawiono dokładnie 782 000 oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi” - Pisze portal „Na Wschód”. Nie mają na to wpływu uproszczone procedury rejestracji pracowników, tania siła robocza, ale ogromna dotacja: „Program pomocowy zakłada dotację w wysokości 800 złotych do jego miesięcznego wynagrodzenia. Nie ma co ukrywać, że dla polskiego przedsiębiorcy to ogromne wsparcie i zachęta do zatrudniania właśnie Ukraińców” pisze portal „Na Wschód”.
 
Źródło: http://nawschod.com.pl/korzysci-wynikaja-zatrudniania-ukraincow/
 
Stypendia:
 
To dziwne, że na polskich stronach internetowych uczelni wyższych są odnośniki z cyrylicą. Podobno polscy studenci oburzają się, że język wykładowców jest prymitywny, aby był łatwiej zrozumiały dla ukraińskich imigrantów, którzy wypełniają całe wydziały, m.in. opolskich uczelni. Nie słyszałem aby w Niemczech, czy Wielkiej Brytanii, wykłady odbywały się uproszczonym angielskim, albo wręcz po polsku...
 
„Od stycznia 2015 r. ruszy kolejny etap programu, obejmujący 400 studentów (z całej Ukrainy, z pierwszeństwem dla mieszkańców terenów objętych działaniami wojennymi) i 50 doktorantów”.  
 
„Studenci z Ukrainy już teraz stanowią najliczniejszą grupę obcokrajowców studiujących w Polsce (42 proc.). W roku akademickim 2013/2014 w naszym kraju studiowało 15 tys. obywateli Ukrainy, 4 tys. z nich już teraz otrzymuje różnego rodzaju dofinansowanie (zwolnienia z opłat i stypendia). Ukraińscy studenci najczęściej reprezentują nauki społeczne, techniczne i humanistyczne” informują „Perspektywy”
 
 
Świadczenie 500+
 
W 2016 r. Do Polski zjechało około 1 mln ukraińskich emigrantów. Podobno ci, tym, którzy mają zalegalizowany pobyt, będzie przysługiwać dotacja na dziecko w wysokości 500+, emerytury i zasiłki.  
 
„Okazuje się, że nie jest to wykluczone. Już teraz w programie znajduje się zapis, zgodnie z którym takie świadczenie mogą pobierać osoby zamieszkujące na terenie Polski i posiadający kartę stałego pobytu” pisze portal „Na Wschód”.
 
Podobno dzieje się tak dlatego, że Polacy pobierają zasiłku w Wielkiej Brytanii, o ma stanowić argument w negocjacjach. Smutne. Nie dość, że polskie władze żebrzą o dotacje dla Polaków, to przecież „zapominają”, że Polska z Ukrainą nie jest w Unii.
 
 
„We Wrocławiu wśród ponad 31 tysięcy rodzin, które pobierają pieniądze z rządowego programu 500 Plus jest także 300 rodzin ukraińskich, które mieszkają z dziećmi w stolicy Dolnego Śląska. 500 Plus to nieopodatkowane świadczenie w wysokości 500 zł, wypłacane każdej rodzinie, która złoży wniosek do 18. roku życia dziecka. Pieniądze przyznawane są na drugie dziecko w rodzinie, chyba, że dochód na członka rodziny nie przekracza 800 zł na osobę. Wtedy świadczenie przysługuje również pierwszemu dziecku w rodzinie. Prawo do pobierania pieniędzy z programu 500 Plus przysługuje nie tylko obywatelom Polski, ale także cudzoziemcom spoza Unii Europejskiej. Jest jeden warunek - muszą w Polsce pracować i mieszkać z rodzinami”.

Pisze” Polska Times”: http://www.polskatimes.pl/strona-kobiet/tu-zyje/a/500-zl-na-dziecko-takze-dla-ukraincow-we-wroclawiu-z-pomocy-korzysta-ok-300-rodzin,12621742/
 
Informacje te potwierdza portal money.pl:
 
„Już kilkumiesięczny okres ubezpieczenia w Polsce uprawnia Ukraińców do pobierania w przyszłości emerytury z ZUS w wysokości 1000 zł. Gwarantuje to umowa o zabezpieczeniu społecznym między Warszawą a Kijowem. Przebywający w Polsce Ukraińcy mają także prawo do innych świadczeń, ale rząd, ani ZUS nie wiedzą, ile na to wszystko potrzeba pieniędzy”.
 
 
Wnioski? Zatrudnianie polskich pracowników polskim pracodawcom i ich powrót z Wielkiej Brytanii polskiemu rządowi po prostu się nie opłaca.
 
 

Dobre wiadomości opracował: Romuald Kałwa 

KOMENTARZE

 • To nie jest polski rząd
  Czy ktoś kiedyś tych bandytów rozliczy?
 • Ukraińcy : „POLACY to PIJANI PARTACZE – za trzy lata możemy przejąć polski rynek pracy”
  Plan przesiedlania Polaków "wschodnich "parobków jako taniej siły roboczej na "cywilizowany" zachód w realizacji!!
  https://superekspress.pl/ukraincy-polacy-to-pijani-partacze-za-trzy-lata-mozemy-przejac-polski-rynek-pracy/
 • @Robik 14:04:50
  Może portal NEon24 - Autorzy i Komentatorzy...
 • @trojanka 14:15:53
  Gospodarka Ukrainy powinna być wzorem dla Japonii!
 • Największym smutkiem,i nawet przerażeniem napawa fakt ,że w tym samym czasie jak polskie waadze,parlamentarzyści z taką troską
  pochylają się nad dobrostanem Ukraińców w Polsce i nie tylko w Polsce ,polskie Rodziny podupadają w straszny sposób. Praktycznie nie ma dnia bez zabójstw w rodzinach, w tym dzieci.Nieporozumienia między małżonkami często rozwiązywane są za pomocą noża.Są to w dużej części skutki rozwalenia rodzin, z powodu wyjazdu jednego lub obu małżonków" za chlebem ".Do Anglii, Irlandii, Niemiec, Holandii, na Islandię.Dzieci zostają z jednym z Rodziców lub Dziadkami.Nie trzeba dodawać jak to na nie wpływa, jak również na pozostawionego w kraju małżonka!
  Poza tym kłopoty finansowe Rodziny, utrata pracy zwłaszcza przez mężczyznę bardzo źle wpływa na porozumienie w Rodzinie.
  Znam Rodziny gdzie 4 osoby żyją z jednej pensji!!
  Opieka psychologiczna i psychiatryczna dla Rodzin w sytuacjach kryzysowych jest bardzo słaba.
  Polscy po prostu nie wytrzymują i gubią się w sytuacjach życiowych ,
  przed którymi wielu zostało postawionych nagle.

  Nad tym nikt się nie pochyla,od lat nie ma badań socjologicznych nad kondycją polskiej Rodziny, zakończonych propozycją pomocy i rozwiązywania problemu .....chociaż czerwone światełko powinno już dawno się zapalić w związku z rosnąca ilością samobójstw.
  Chyba że o to właśnie chodzi!!!??


  Natomiast na wyprzódki jeden przed drugim, prezydenci miast np. Wrocławia / mam nadzieję ze ostatnia kadencja/biegną z dotacjami dla swoich braci z Ukrainy, głaszcząc się opinią "dobrego pana"/
  https://kierunki.info.pl/2017/03/iwona-chrusciel-studenckie-przywileje-dla-ukraincow/

  https://kresy.pl/wydarzenia/kielce-500-zl-dla-ukraincow/


  Gdyby tak smutno podsumować to daniny są takie:
  - finansowanie samej Ukrainy - 4 mld swapu / gdzie harmonogram spłat??/, 300mln na drogi,
  -ostatnio strona ukraińska doniosła, ze pan wiceminister Cichocki podczas pobytu tamże, oznajmił o wsparciu ukraińskich firm i odbudowie szkół w Donbasie / w części pod kontrolą Ukrainy/,
  - utrzymywanie studentów w Polsce
  - 500+, emerytury /jakim prawem??/
  - podwyższone w tym roku o 40% finansowanie organizacji ukraińskich w Polsce
  - rehabilitacja ukraińskich wojskowych w Polsce
  - GAZ?????pytam po ile??
  Już pisałam kilka dni temu po otrzymaniu nowych faktur z PGNiG , cenę za gaz podwyższono!!

  W zamian mamy:

  - zakaz ekshumacji i pochówków na Wołyniu

  -zabite dechami Lwy przed Cmentarzem Orląt we Lwowie,

  https://polskieinformacje.pl/index.php/2017/11/02/oto-ukraincy-zrobili-symbolem-polskosci-we-lwowie-smutny-widok/


  - zakaz filmu Wołyń
  - zakazy wjazdu dla działaczy kresowych,
  - rozpoczyna się bezczelne sekowanie posła Rzymkowskiego z KUKIZ15 za ustawę IPN w sprawie zakazu banderyzmu w Polsce.

  https://www.bankier.pl/forum/temat_v-kolumna-banderowska-dzialajaca-w-polsce-chciala-wywolac-majdan,25270801.html

  Portal PROSTIR prowadzony przez niejakiego Isajewa, otrzymał dofinansowanie z budżetu czyli z naszych podatków - 40.000 zł / za
  MSWIA/

  https://www.prawdaobiektywna.pl/polska/ukrainski-sympatyk-kod-u-opublikowal-prowokacyjny-wpis-4035.html

  "Związek Ukraińców w Polsce PROSTIR - Ukraiński Multimedialny Portal
  2018-01-01 ukraińska 40 000 zł"

  Zakazy wjazdu rozpoczęła strona ukraińska, od Prezydenta Przemyśla Chomy, do działacza Z.Kogucika,przez Prof.Cz.Partacza.Nad W. Smarzowskim debatują /za film Wołyń/

  http://isakowicz.pl/represje-wladz-ukrainy-wobec-prof-czeslawa-partacza/

  http://newsweb.pl/2017/05/05/to-sie-dzieje-kolejny-polak-z-zakazem-wjazdu-na-ukraine-nie-uwierzysz-za-co/

  Więc co????przegramy!!!dzięki paru......
  Jeszcze ponoć twierdzą że , będzie marsz Bandery w Warszawie!!!i w innych polskich miastach.
 • To jest zdrada główna.
  Właśnie dlatego, że w Polsce nie kara się nigdy zdrajców.
  Trzeba z tym dotrzeć do jak największej liczby Polaków.
  W następnych wyborach zdrajców zmieść całkowicie.
  I karać zdrajców bez przedawnienia.
 • a Polak który utracił pracę, dostaje...
  ok 600zł..
 • Komentarz zbędny!
  https://kobieta.onet.pl/90-latka-rozdaje-ulotki-w-centrum-warszawy-jej-slowa-zlamia-wam-serce/8yw6l0s
 • Ukrainie grozi „załamanie socjalne” z powodu Polski
  https://cdnpl2.img.sputniknews.com/images/666/35/6663589.jpg

  8 mln. Tylu Ukraińców – według nieoficjalnych danych – wyjechało do pracy za granicę. Szef Stowarzyszenia Właścicieli Małych i Średnich Przedsiębiorstw Rusłan Sobol powiedział w rozmowie z „Ekonomika Segodnia”, że Ukrainie grozi „załamanie socjalne” z powodu migracji zarobkowej. Głównym winowajcą tego procesu może być Polska.

  https://pl.sputniknews.com/opinie/201803107513069-sputnik-polska-ukraina-migracja-zarobkowa/
 • Widocznie ma to na celu systematyczne, celowe dalsze niszczenie poczucia wartości o godności narodu polskiego.
  Żeby był atakowany i UPAdlany z każdej strony, nawet śmieci proupowskich i probanderowskich.
  Żeby był niewolnikiem nawet we własne Ojczyźnie, bo we własnym kraju jak widać już NIE!!
  Żeby w tej sytuacji coraz więcej młodych z kraju uciekało,żeby Polacy i Polki tracili coraz bardziej poczucie przywiązania i tożsamości narodowej.Żeby w końcu udowodnić, że jesteśmy słabi i bezwolni i strachliwi i byle kto może nami sterować, panoszyć się bezczelnie po naszej Ojczyźnie.
  Do tego celu wykorzystywani są również miejscowe sprzedawczyki,dmuchający swoje wątłe ego neurotycy i zastraszone kundle.
  Jedno muszę powiedzieć, Ukraińcy bija nas na głowę w sprycie, bezczelności i roszczeniowości.
  Tak jak mówiła nijaka Konowalec/nazwisko znane/oraz ukraińcy na marszu w Przemyslu:

  „Jeszcze Polska nie zginęła, ale zginąć musi jeszcze Polak Ukraińcowi czyścić buty musi!"
  https://pikio.pl/ukrainka-z-pulku-azow-jeszcze-polska-nie-zginela-ale-zginac-musi-czysccie-nam-buty/  I to się właśnie dzieje.
  Czyszczą buty sędziowie, dyrektorzy szkół, parlamentarzyści, ministrowie,Ukraińcy wygrali,jeszcze tylko oddajmy Przemyśl i Małopolskę i będzie po myśli niektórych.

  Ten pan i ZUWP i inne ukr, organizacje dostali milionową dotacje na kolejny rok, z NASZYCH podatków.

  http://wolnosc24.pl/2017/04/28/prezes-zwiazku-ukraincow-w-polsce-grozi-nam-drugim-wolyniem-tymczasem-ukrainski-ipn-delegalizuje-105-polskich-pomnikow/


  https://justice4poland.com/2016/02/15/bestialstwo-ukrainskie-wciaz-zywe/

  https://niezlomni.com/jeszcze-polska-nie-zginela-ale-zginac-musi/
 • @trojanka 09:40:37
  Jeszcze przed zmianą systemu olitycznego w Polsce pojechałem na Saksy do Berlina Zachodniego. Ani nie czyściłem tam Niemcom buty, ani Niemcy nie czyścili moich butów.
  Podczas mojego pobytu w Zjednoczonym Królestwie - nie czyściłem nikomu butów i nikt mi ich nie czyścił.
  Jest XXI wiek i czasy są inne od tych w PRL i ZSRR.
  Propaganda zimnej wojny jednak przetrwała.
 • @trojanka 09:40:37
  Czy Ryszard Opara też pojechał do Australii, aby czyścić buty poddanym królowej angielskiej?
  Najwięcej propagandy sieją ci, którzy nigdy nie wyściubili nosa, poza opłotki swojego kraju.
  Czy to źle, że Ukraińcy pracują na polskie PKB - czy mamy jednak zaprosić do Polski arabskich uchodźców?
  Lepszy wróg "swój". niż obcy.
 • @Talbot 09:55:44
  No wiadomo, że nie czyściłeś butów, to oczywiste!!
  Anglicy też lepiej traktowali gastarbeterów jak ty niż własnych obywateli i upokarzali swoich obywateli żebyś był usatysfakcjonowany jak rozumiem.Ciekawe ciekawe jaką funkcje ci powierzono??Ale trzymaj się jej rekami i nogami skoro tak fajnie cię wywyższają!
 • @trojanka 10:37:26
  A Ty wciąż swoje.
  Czy byłaś kiedykolwiek na Zachodzie poza Petersburgiem?
 • @Talbot 10:14:06
  Ładna manipulacja i dobre szkolenie przeszedłeś!!zresztą takie żałosne jęki i manipulacje stosujesz regularnie i na wszystkie sposoby!
  co do meritum to:
  Pan Opara był po świetnej szkole WAM i z doświadczeniem zawodowym!!Australia to kontynent z prawie samych imigrantów.
  Rozumiem, że ma wyjeżdżać coraz więcej Polaków i zastępować ich mają Ukraińcy wg zaleceń twojego mocodawcy!!Pozdro dla Klary, niech się smaży!
 • @Talbot 10:41:54
  Tak hasbarello!!nawet widziałam cię w Telajwaju!!
 • @trojanka 10:48:10
  Głupich nie sieją - sami się lęgną.

  https://img3.demotywatoryfb.pl//uploads/201612/1481491499_sdy3ac_600.jpg

  https://img8.demotywatoryfb.pl//uploads/201604/1461429146_acqjbc_600.jpg
 • @Talbot 10:14:06
  1. Oskarżania polskiego rządu o sprzyjanie "Ukrainie" i "Izraelowi"
  2. Jazda na "Żydów i Banderowców" żeby podkręcić emocje elektoratu
  3. Jazda na PiS że są ukrytymi Żydami i Banderowcami ->wybory
  Taki SCHEMAT działania widzę na niektórych portalach.
  Czy Moskwa potwierdza?
 • @Husky 11:09:31
  Jeszcze pojawia się taka Trojanka z Petersburga na polskim portalu i oskarża Polaka o bycie Hasbarą - a może i faszystą.
  Jakie to rosyjskie...
 • @Talbot 11:19:31
  Wszystkim naraz , głównie jednak zdemonizowanym osobnikiem, któremu się wydaje, /bo tak go skołowały/ że odkrywa tajemnice Boga i Wszechświata!!śmieszny pyszałek!!
  Nic dziwnego takie osoby które mają codzienny kontakt z demonami, jak ty w końcu stają się ich sługami.Potem przychodzi opętanie!!
  Idźże dalej bawić się ze swoimi demonami jak co dzień, niech ci objawiają coraz to nowe rewelacje!

  PS. twój obszerny artykuł na temat katastrofy smoleńskiej sprzed paru lat usunąłeś? dlaczego??ciekawy był??szefowie kazali???
 • @trojanka 09:40:37
  Garść trudnych pytań do oszołomów i zmanipulowanych. Jeżeli Ty również boisz się "rusków", uważasz Putina za krwiożerczą bestię, masz przekonanie, że to Rosja łamie prawo na Ukrainie, a nie zachód, przeczytaj poniższe pytania i sam sobie odpowiedz kto to wszystko robi:
  1. Czy są Rosjanami panowie Soros i Sachs, autorzy "Planu żyda Bucholtza alias Balcerowicza", którzy wyprowadzili z polski kilkaset miliardów dolarów?
  2. Czy to może za prośbą lub pomysłem innych Rosjan, Polska dokonała po 1980 roku tej "transformacji ustrojowej i gospodarczej", której efekty widzimy dzisiaj?
  3. Czy to Rosjanie za marne grosze wykupywali perły polskiego przemysłu?
  4. Czy to z winy Rosjan pozbyliśmy się naszego przemysłu włókienniczego, chemicznego, tekstylnego, farmaceutycznego, budowlanego, elektronicznego, kopalnianego, hutniczego, obronnego, transportowego, włókienniczego, telekomunikacyjnego, stoczniowego i wielu innych?
  5. Czy to Rosjanie wykupili polskie zakłady pracy za kilka procent ich faktycznej wartości, aby je pozamykać, zwolnić ludzi i wywieźć sprzęt za granicę?
  6. Czy to Rosjanie wykupili polskie banki i czy to rosyjskie banki obecnie wysysają z Polaków ich ciężko zarobione pieniądze w tej neo-kolonii zwanej III RP?
  7. Czy to Rosjanie zabronili nam dofinansować stocznie?
  8. Czy to Rosjanie kazali nam zalewać szyby kopalniane, aby nigdy więcej ich już nie użytkować?
  9. Czy to Rosjanie kazali pozbyć się naszych cukrowni?
  10. Czy to Rosjanie zniszczyli nasze rolnictwo i rybołówstwo?
  11. Czy to Rosjanie kazali wprowadzać i podwyższać zbrodnicze podatki, oraz nie pozwalają na ich obniżkę?
  12. Czy to Rosjanie wydają wiążące dla Polski tysiące kretyńskich dyrektyw niszczących resztki naszej gospodarki?
  13. Czy to Rosjanie wprowadzili do naszego kraju pięćdziesiąt hipermarketów, które nie odprowadzają ani grosza do Skarbu Państwa?
  14. Czy to Rosjanie mają pretensje terytorialne w stosunku do nas i czy to oni wykupują ogromne połacie polskiej ziemi (szczególnie na Warmii i Mazurach)?
  15. Czy to Rosjanie każą nam odprowadzać rocznie sto miliardów składki członkowskiej?
  16. Czy to Rosjanie zniszczyli, a następnie przymierzają się do wykupienia polskiej kolei?
  17. Czy to Rosjanie chcą prywatyzować nasze lasy?
  18. Czy to Rosjanie wykupili nasze wodociągi i elektrownie?
  19. Czy to Rosjanie i ich koncerny niemalże za darmo mają koncesję na wydobywanie w Polsce wszystkiego, co posiada nasza ziemia?
  20. Czy to Rosjanie zniszczyli Wojsko Polskie doprowadzając je w stanu w którym na sto tysięcy ludzi przypada około dziesięciu tysięcy prawdziwych, potrafiących cokolwiek żołnierzy?
  21. Czy to Rosjanie roszczą sobie prawo do decydowania o naszej przyszłości, często wbrew naszej Konstytucji i prawom uchwalanym w naszym kraju?
  22. Czy to Rosjanie wysyłali naszych żołnierzy na głupie wojny w Iraku i Afganistanie?
  23. Czy to Rosjanie wysyłają naszych żołnierzy do Libii, Czadu czy Mali, by walczyli o ich roszczenia do obecnych tam złóż złota i ropy?
  24. Czy to na potrzeby Rosjan utworzono GROM?
  25. Czy to do Rosjan pielgrzymują wszyscy polscy politycy, by kiwać się pod murami Kremla obiecując strategiczne partnerstwo szefom rosyjskiego wywiadu?
  26. Czy to Rosjanie mają w posiadaniu patenty na GMO i zmuszają nas do wprowadzania tej trucizny?
  27. Czy to Rosjanie zmuszali nas do kupowania szczepień na świńską czy ptasią grypę?
  28. Czy to Rosjanie spryskują chemikalia nad naszymi głowami i wzruszają ramionami na fakt, że wymiera przez to światowa populacja pszczół?
  29. Czy to Rosjanie panoszą się po naszym kraju, roszcząc sobie prawa do wszystkiego co się w nim im spodoba?
  30. Czy to paszporty Rosjan upoważniają do "odzyskiwania" kamienic lub ziemi ornej?
  31. Czy to GRU kręci się po naszym kraju z żołnierzami uzbrojonymi w broń maszynową, z wycieczkami młodych Rosjan, którym pokazuje się miejsca "kaźni Rosjan" i "polskich morderców"?
  32. Czy Rosjaninem jest Jan Tomasz Gross i czy Rosjanie ukuli stwierdzenie o "mordercach Polakach w Jedwabnem" czy o "polskich obozach koncentracyjnych"?
  33. Czy to Rosjanie dają nam przykład kraju o bezkarnych służbach bezpieczeństwa, które mają prawo do zastrzelenia, torturowania, oraz inwigilowania każdego obywatela?
  34. Czy to od Rosjan wychodzi przykład ułatwiania aborcji dla rozrywkowych panienek, legalizacji i tłumaczenia zboczeń (w tym pedofilii), oraz beztroskiego życia bez zasad i reguł, co niszczy całą cywilizację łacińską?
  35. Czy to Rosjanie są największymi na świecie producentami i handlarzami narkotyków?
  36. Czy to GRU w interesie swoich wojen narkotykowych doprowadza do degeneracji i wyniszczania całych pokoleń?
  37. Czy to Rosjanie bombardują kilkadziesiąt krajów członkowskich ONZ?
  38. Czy to Rosjanie namawiają nas do legalizacji narkotyków bądź eutanazji?
  39. Czy to Rosjanie otaczają inne kraje murami i odcinają im dostęp do wody pitnej?
  40. Czy to Rosjanie wjeżdżają buldożerami w osiedla mieszkalne przedstawicieli innej religii?
  41. Czy to Rosjanie mogą bezkarnie ignorować ponad siedemdziesiąt rezolucji i kar ONZ?
  42. Czy to Rosjanie nie podpisali traktatu o nierozpowszechnianiu broni jądrowej mimo posiadania ogromnych jej ilości?
  43. Czy to Rosjanie nie posiadają własnej konstytucji, ani granic?
  44. Czy to Rosjanie prowadzą politykę eugeniczną sterylizując kobiety innego koloru skóry, zmuszając je do aborcji, czy wyganiając z ich kraju?
  45. Czy to Rosjanie nieustannie od lat prowadzą kosztujące ich podatników biliony dolarów wojny?
  46. Czy to Rosjanie wywołują non stop rewolucje w innych krajach i doprowadzają do obalania demokratycznych rządów?
  47. Czy to Rosjanie każą nam płacić sześćdziesiąt pięć miliardów odszkodowań?
  48. Czy to Rosjanie zrzucają bomby z zubożonymi uranem na tysiące niewinnych cywilów?
  49. Czy to Rosjanie organizują zamachy mające stanowić prowokacje do kolejnych ich wojen, bądź coraz to większej inwigilacji obywateli?
  50. Czy to Rosjanie doprowadzili do biedy i ludobójstw w całej Afryce np. prowokując wojnę domową w Kongo albo rewolucję w RPA, gdzie tylko wyczuli złoża czegoś wartościowego?
  51. Czy to Rosjanie wykupili Polskie wodociągi ?
  52. Czy to Rosjanie wprowadzili wymuszane ustawy 1066 447 1226 ?
  53. Czy to Rosjanie wymuszają od narodu Polskiego 65-300 miliardów odszkodowań za zniszczenia Polskiego majątku przez Niemcy ?
 • @kula Lis 67 11:46:19
  Oczywiście ze Rosjanie ,Kulo Lisie, wprowadzili ustawę 447 do senatu USA i 1066 do senatu RP....zapytaj się talbota albo jego basującego mu kolesia , oni mają wieści z I ręki a raczej komórki!!
  Jak upominamy się, żeby Polacy w swoim kraju byli traktowani lepiej niż imigranci, żeby się nie zniechęcali do sposobu traktowania nas i nie musieli uciekać stąd tylko pracować dla kraju... bo to nasi pradziadkowie i dziadkowie walczyli i umierali za ten kraj, oni gołymi rękami go odbudowywali,to krew naszych przodków wsiąkała gęsto w te ziemię, to nasze prababki i babki czekały w domach na swoich synów i mężów i braci wracających z powstań i wojen o ten kraj, i oddawały ślubne obrączki na zakup broni dla Powstańców.. ...........to trolle cie atakują od razu.
  To ma na celu odwrócenie uwagi od prawdziwych niszczycieli i grabicieli Polski, żeby spokojnie mogli grabić do samego dna i skłócać Polaków!!Dlatego napuszcza się na górników, na nauczycieli, na lekarzy, na emerytów , atakuje się na antysemitę lub antybanerowca/ ta sama metoda i filozofia zaszczepiona zresztą przez jej pomysłodawców rządzących na Ukrainie/.
  Ostatnio mleko się trochę wylało i co nieco się rypło w związku z ustawą 447 senatu USA!Oraz z najbrdziej słuszną poprawką do ustawy IPN!
 • @trojanka 12:09:15
  Rosjanie zaprowadzili w Polsce i innych niepodległych wówczas krajach - komunizm i biedę.
  Posłużyli się w tym celu - ogniem i mieczem - mordując polską opozycję i inteligencję.
 • @Talbot 13:55:55
  Rosjanie zaprowadzili w Polsce (...) komunizm i biedę.
  Biedę? chyba nie wiesz (na pewno nie wiesz) co mówisz.
  Biedy w Polsce nie trzeba było "zaprowadzać" albowiem od czasu II RP bieda była taka że aż piszczało.
  Propaganda ostatnich dwu dekad zlasowała ci mózg.
  Zapamiętaj robaczku:II RP była jednym z najbiedniejszych europejskich państw.

  "PRZELUDNIENIE I ZACOFANIE WSI "
  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dwudziestolecie-miedzywojenne-cop-gdynia,172,0,2387628.html
 • @trojanka 12:09:15
  Aby nie obrazić rostjskich Słowian wyjaśniam...
  Ci Rosjanie, o których wspomniałem - to byli Sowieci - czyli Eskimosi posługujący się nie wiedzieć dlaczego - językiem rosyjskim, a mogli się przecież posługiwać językiem stworzonym przez żyda Ludwika Zamenhofa.
 • @Talbot 14:12:35
  E no nie trollu, sporo tego było i wykupili twoi!
  https://gloria.tv/media/hvAqAwkddzG

  http://www.bibula.com/?p=34409

  Niemcy

  Największy udział w prywatyzacji polskich przedsiębiorstw miał kapitał niemiecki. Już od początku tego procesu, czyli od roku 1991, firmy zza Odry przejmowały kolejne państwowe zakłady z następujących branż:

  chemicznej („Pollena-Nowy Dwór Mazowiecki” – październik 1991 r., „Pollena-Racibórz” – grudzień 1991 r., „Pollena-Lechia” w Poznaniu – październik 1997 r., Zakłady Chemiczne „Rokita” w Brzegu Dolnym – kwiecień 2004 r.);
  meblarskiej (Pomorska Fabryka Mebli – marzec 1992 r., Bydgoskie Fabryki Mebli – listopad 1992 r., Czerska Fabryka Mebli – sierpień 1993 r., Gościcińska Fabryka Mebli – grudzień 1993 r., Słupskie Fabryki Mebli – maj 1994 r., Zakłady Płyt Wiórowych w Grajewie – sierpień 1999 r., Olsztyńskie Fabryki Mebli w Działdowie – maj 2000 r., Goleniowskie Fabryki Mebli – styczeń 2002 r.);
  piwowarskiej (Koszalińskie Zakłady Piwowarskie „Brok” – lipiec 1991 r., Browary „Warka” – listopad 1994 r., Browary Dolnośląskie „Piast” we Wrocławiu – styczeń 1996 r.);
  papierniczej (Fabryka Papieru „Malta” w Poznaniu – lipiec 1992 r.);
  tekstylnej („Romeo” w Zbąszyniu – sierpień 1992 r., Zakłady Przemysłu Odzieżowego „Bobo” w Piławie Górnej – maj 1993 r.);
  farmaceutycznej i medycznej („Chifa” w Nowym Tomyślu – październik 1992 r., Bolesławicka Fabryka Materiałów Medycznych „Polfa” – czerwiec 1998 r., „Byk-Mazovia” w Łyszkowicach – wrzesień 2002 r.);
  spożywczej (Zakłady Koncentratów Spożywczych w Skawinie – czerwiec 1993 r., Cukrownia Środa w Środzie Wielkopolskiej – marzec 1998 r., „Drobimex” w Szczecinie – czerwiec 2001 r.);
  budowlanej (Cementownia „Odra” w Opolu – lipiec 1993 r., Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Budowlane „Prefabet-Rakowice” – listopad 1993 r., Kombinat Cementowo-Wapienniczy „Warta” w Działoszynie – kwiecień 1994 r., „Hydrobudowa-6” w Warszawie – wrzesień 1994 r., Zakład Wapienniczy „Wojcieszów” – listopad 1994 r., „Prefabet Kluczbork” – lipiec 1999 r., Cementownia „Nowiny” – grudzień 1999 r., Cementownia „Warszawa” – luty 2002 r., Cementownia „Wejherowo” – grudzień 2003 r.);
  elektronicznej i elektrycznej (Zakłady Elektroniczne „Elwro” we Wrocławiu i ZWUT w Warszawie – wrzesień 1993 r., ZWAR w Warszawie – styczeń 1997 r., Kujawska Fabryka Manometrów we Włocławku – maj 2001 r.);
  metalowej i mechanicznej (Mikołowska Fabryka Transformatorów „Mefta” – grudzień 1992 r., Pleszewska Fabryka Obrabiarek „Ponar-Pleszew” – październik 1993 r., Fabryka Wagonów „Pafawag” we Wrocławiu – wrzesień 1996 r., „Agromet” w Ostrzeszowie – maj 2000 r., Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „Gorzyce” – sierpień 2001 r., Przedsiębiorstwo Topienia Bazaltu w Starachowicach – grudzień 2003 r., Dolnośląska Fabryka Maszyn Włókienniczych „Dofama” w Kamiennej Górze – sierpień 2006 r.);
  wydobywczej i hutniczej (Huta Szkła Okiennego „Kunice” w Żarach – październik 1994 r., Kopalnia i Zakład Przeróbczy Piasków Szklarskich „Osiecznica” – luty 1995 r., Kopalnia Surowców Mineralnych „Surmin Kaolin” w Nowogrodźcu – czerwiec 1999 r., Kopalnia Melafiru w Czarnym Borze – luty 2001 r., Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy – lipiec 2001 r., PCC RAIL Szczakowa w Jaworznie – listopad 2004 r., „Heye” Fabryka Form Szklarskich w Pieńsku – kwiecień 2009 r., Kopalnia i Zakład Wzbogacania Kwarcytu „Bukowa Góra” w Zagórzu – wrzesień 2009 r.);
  tytoniowej (Przedsiębiorstwo Wyrobów Tytoniowych w Augustowie – listopad 1995 r., Wytwórnia Wyrobów Tytoniowych w Poznaniu – luty 1996 r.);
  energetycznej (Elektrociepłownia „Będzin” – lipiec 2000 r., „Stoen” w Warszawie – październik 2002 r.).
  Warto dodać, że ogromna większość tych przedsiębiorstw znajduje się na ziemiach zachodnich i północnych, które przed 1945 r. należały do Niemiec.

  Francuzi

  Drugie miejsce na liście inwestorów przejmujących majątek państwowy zajmuje kapitał francuski. Już w pierwszych latach prywatyzacji pojawił się on w następujących branżach:

  elektronicznej i elektrycznej („Polam-Suwałki” – czerwiec 1993 r., „Centra” w Poznaniu – październik 1994 r., „Polar” we Wrocławiu – wrzesień 1999 r.);
  budowlanej (Kombinat Cementowo-Wapienniczy „Kujawy” w Piechcinie – lipiec 1995 r., „Opoczno” SA – czerwiec 2000 r., „Strada” w Środzie Wielkopolskiej – czerwiec 2005 r., Przedsiębiorstwo Wyposażenia Budownictwa „Metalplast-Częstochowa” – lipiec 2005 r.);
  chemicznej („Stomil-Olsztyn” – grudzień 1995 r.);
  tytoniowej (Zakłady Przemysłu Tytoniowego w Radomiu – grudzień 1995 r.);
  papierniczej (Śląskie Zakłady Papiernicze „Silesianpap” w Tychach – listopad 1996 r., „Rawibox” w Rawiczu – listopad 2002 r.);
  metalowej i mechanicznej („Spomasz Białystok” – lipiec 2000 r., Fabryka Materiałów i Wyrobów Ściernych „Korund” w Kole – maj 2001 r.);
  spożywczej (Poznańskie Zakłady Przemysłu Spirytusowego „Polmos” – lipiec 2001 r., Śląska Spółka Cukrowa w Łosiowie – kwiecień 2003 r.);
  energetycznej (Elektrociepłownia „Kraków” – październik 1997 r., Zespół Elektrociepłowni „Wybrzeże” w Gdańsku – czerwiec 2000 r., Elektrociepłownia „Białystok” – luty 2001 r., Elektrownia „Rybnik” – marzec 2001 r.);
  telekomunikacyjnej (Telekomunikacja Polska – lipiec 2000 r.).
  Warto podkreślić, że w przypadku dwóch ostatnich branż mamy do czynienia ze sprzedażą państwowych przedsiębiorstw infrastrukturalnych również przedsiębiorstwom państwowym, tyle że francuskim: Électricité de France (energetyka) i France Telecom (telekomunikacja). Trudno zatem nazwać to prywatyzacją – raczej należałoby mówić o denacjonalizacji.

  Amerykanie

  Niemały udział w prywatyzacji polskiego majątku miał także kapitał amerykański, który zainwestował w następujących branżach:

  metalowej i mechanicznej (Fabryka Maszyn Papierniczych „Fampa” w Jeleniej Górze – luty 1991 r.; Łódzkie Zakłady Wyrobów Metalowych „Wizamet” – grudzień 1992 r., Zakłady Metali Lekkich „Kęty” – grudzień 1995 r., Fabryka Amortyzatorów w Krośnie – sierpień 2003 r., Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Rzeszów” – marzec 2002 r.);
  spożywczej („E. Wedel” w Warszawie – sierpień 1991 r., „Polbaf” w Głownie – sierpień 1991 r., „Alima” w Rzeszowie – luty 1992 r., „Amino” w Poznaniu – czerwiec 1992 r., Zakłady Przemysłu Cukierniczego „Olza” w Cieszynie” – marzec 1993 r., Nadodrzańskie Zakłady Przemysłu Tłuszczowego w Brzegu – listopad 1994 r., Podlaska Wytwórnia Wódek „Polmos” w Siedlcach – sierpień 2002 r.);
  papierniczej (Zakłady Celulozowo-Papiernicze w Kwidzynie – sierpień 1992 r., Przedsiębiorstwo Opakowań „Pakpol” w Białymstoku – czerwiec 1994 r.);
  elektronicznej i elektrycznej („Telfa” w Bydgoszczy – listopad 1992 r.);
  budowlanej („Hydrotrest” w Krakowie – czerwiec 1993 r., „Energoaparatura” w Katowicach – lipiec 1993 r., „Bester” w Bielawie – wrzesień 2001 r.);
  wydobywczej i hutniczej (Huta Szkła „Jarosław” – wrzesień 1993 r., Huta Aluminium „Konin” – grudzień 1995 r., Huta Szkła „Antoninek” w Poznaniu – wrzesień 2001 r.);
  chemicznej (Sanockie Zakłady Przemysłu Gumowego „Stomil Sanok” – październik 1993 r., Firma Oponiarska „Dębica” – grudzień 1995 r.);
  farmaceutycznej i medycznej (Kutnowskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” – grudzień 1994 r., „Polfa Rzeszów” – październik 1997 r., Fabryka Narzędzi Chirurgicznych i Dentystycznych „Mifam” w Milanówku – wrzesień 2002 r.);
  energetycznej (Elektrownia „Skawina” – styczeń 2002 r.).

  Holendrzy

  Również inwestorzy z niewielkiej Holandii (przy czym przeważnie są to koncerny o charakterze międzynarodowym, jedynie zarejestrowane w tym kraju) poważnie zainteresowali się polską gospodarką. Uczestniczyli w prywatyzacji firm z następujących branż:

  elektronicznej i elektrycznej (Zakłady Sprzętu Oświetleniowego „Polam” w Pile – maj 1991 r., Fabryka Aparatów Elektrycznych „FAEL” w Ząbkowicach Śląskich – wrzesień 1996 r., Fabryka Silników Elektrycznych „TAMEL” w Tarnowie – kwiecień 1999 r., Bielskie Zakłady Podzespołów Lampowych „Polam-Bielsko” – luty 2001 r.);
  spożywczej (Zakłady Tłuszczowe „Olmex” w Katowicach – grudzień 1992 r., Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” – lipiec 1997 r., Zakłady Przemysłu Owocowo-Warzywnego „Pudliszki” – maj 2000 r.);
  drzewnej (Szczeciński Przemysł Drzewny – czerwiec 1993 r.);
  tytoniowej (Zakłady Przemysłu Tytoniowego w Krakowie – styczeń 1996 r.);
  metalowej i mechanicznej (Fabryka Maszyn i Urządzeń Przemysłu Spożywczego „Spomasz” w Żarach – grudzień 1997 r., Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Pruszkowie – wrzesień 1999 r., Fabryka Maszyn Budowlanych „Famaba” w Głogowie – marzec 2004 r.);
  piwowarskiej (Lech Browary Wielkopolskie w Poznaniu – marzec 1999 r.);
  budowlanej (Krakowskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych – luty 2000 r.);
  chemicznej („Pollena-Bydgoszcz” – czerwiec 1991 r., Fabryka Farb i Lakierów „Polifarb-Pilawa” – październik 2005 r.);
  uzdrowiskowej (Zakład Leczniczy „Uzdrowisko Nałęczów” – sierpień 2001 r.).
  Szwedzi

  Znaczące były także inwestycje szwedzkie, które koncentrowały się w następujących branżach:

  papierniczej (Kostrzyńskie Zakłady Papiernicze – październik 1993 r.);
  elektronicznej i elektrycznej (Zakłady Sprzętu Instalacyjnego “Polam-Szczecinek” – czerwiec 1994 r., „Biawar” w Białymstoku – marzec 2003 r.);
  metalowej i mechanicznej (Fabryka Łożysk Tocznych w Poznaniu – lipiec 1995 r.);
  meblarskiej (Wolsztyńska Fabryka Mebli – marzec 1997 r.);
  wydobywczej i hutniczej (Huta Szkła w Gostyniu – wrzesień 2002 r.);
  spożywczej (Lubuska Wytwórnia Wódek Gatunkowych „Polmos” w Zielonej Górze – styczeń 2003 r.);
  energetycznej (Elektrociepłownie Warszawskie – styczeń 2000 r., Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny w Gliwicach – grudzień 2000 r.).
  W tej ostatniej branży – podobnie jak przy inwestycjach francuskich – nabywcą była szwedzka firma państwowa Vattenfall, co znów stawia pod znakiem zapytania samo określenie „prywatyzacja”.

  Brytyjczycy

  Kapitał brytyjski nie był tak aktywny, jak wyżej wymienione, ale za to uczestniczył w prywatyzacji kilku ważnych branż:

  chemicznej („Pollena-Wrocław” – marzec 1993 r., „Pollena-Uroda” w Warszawie – czerwiec 1995 r.);
  spożywczej (Zakłady Przemysłu Cukierniczego „San” w Jarosławiu – marzec 1994 r., „Polmos Łańcut” – lipiec 2002 r.);
  papierniczej (Kieleckie Zakłady Wyrobów Papierowych – czerwiec 1995 r.);
  farmaceutycznej i medycznej („Polfa Poznań” – styczeń 1998 r.).
  Belgowie

  Pewien udział w prywatyzacji miały także firmy belgijskie. Belgów interesowały przedsiębiorstwa z następujących branż:

  budowlanej (Cementownia „Strzelce Opolskie” i Zakłady Cementowo-Wapiennicze „Górażdże” w Opolu – lipiec 1993 r.);
  metalowej i mechanicznej (Fabryka Automatów Tokarskich we Wrocławiu – czerwiec 1999 r.);
  wydobywczej i hutniczej (Zakłady Przemysłu Wapienniczego „Bukowa” – lipiec 2001 r.);
  energetycznej (Elektrownia im. T. Kościuszki w Połańcu – kwiecień 2000 r.).
  To oczywiście nie wszystkie kraje, z których pochodzą nabywcy polskiego majątku. Mniejsze przedsiębiorstwa przejął też kapitał austriacki, duński, fiński, hiszpański, luksemburski, norweski, szwajcarski i włoski. Zresztą wiele ze sprywatyzowanych firm zdążyło już zmienić właściciela (nieraz wielokrotnie). Niektóre z nich postawiono w stan upadłości i zlikwidowano, ale większość nadal funkcjonuje i przynosi zyski. Szkoda tylko, że już nie polskim właścicielom…

  Paweł Siergiejczyk
 • @trojanka 14:19:29
  apis rabowania Polski (4)
  Poniżej ostatni odcinek relacji z niszczenia i wyprzedaży gospodarki polskiej przez ekipy rządzące Polską od 1989 r. Przypominam, że wartykule tym korzystam z danych zawartych w artykule dra Ryszarda Ślązaka „Powikłana prywatyzacja” zamieszczonym w nr 1/10 2009 dwumiesięcznika „Realia”, na co zezwolił Autor.
  „Tubylcy” w odstawce
  Prywatyzację w Polsce przeprowadzały z reguły firmy zagraniczne. Pełniły one dwojakie funkcje: po pierwsze – przystosowywały one zakłady do przejęcia przez nowego właściciela, po drugie – choć nie zawsze – wyszukiwały kupca zwanego mylnie inwestorem.

  Dr Ryszard Ślązak pisze: „Miały one niczym nieskrępowany dostęp do organów władzy, która wprost szczyciła się otwartością na współpracę z zagranicą, choć w rażącej różnicy poziomowej, bo nie na równorzędnym poziomie państwowym”.

  Firmypolskie były dyskryminowane w tym procederze. Nie brały w „doradzaniu” ani nasze uczelnie ekonomiczne, ani wybitni polscy ekonomiści. Nie dopuszczono też ani polskich (jeszcze)banków, ani instytutów branżowych (potem rozpędzonych). Na „doradców” zagranicznych, niekiedy zwykłych hochsztaplerów, nie szczędzono środków.


  Często honorarium otrzymywały one, głównie banki, w walutach wymienialnych, aby wykonawcy tych usług nie ponosili kosztówróżnic kursowych i prowizji bankowych przy zamianie w polskich bankach złotych na walutę obcą. Troska to zgoła wzruszająca. Niejednokrotnie tak uzyskane należności „doradcy” przeznaczali na zakup polskichprzedsiębiorstw lub udziałów lub akcji w nich (sic!). Największe prowizje otrzymywały banki zagraniczne za „sukces przy prywatyzacji”, za znalezienie kupca (z zasady ze swojego kraju) i za przeprowadzenie jego sprzedaży.

  Od niektórych wynagrodzeń strona polska płaciła jeszcze podatek VAT i inne pochodne im koszty, niezaliczone bezpośrednio w koszt obsługi tych umów.
  „Zagraniczny, więc lepszy” – takie hasło przyświecało sprzedawcom naszego majątku, a właściwie sprzedawczykom.

  https://wirtualnapolonia.com/2013/08/29/zapis-rabowania-polski/

  Kto się obłowił?
  Przyjrzyjmy się, ile w niektórych latach zarobiły zagraniczne firmy doradcze.
  Wydatki na nich w 1993 r. stanowiły kwotę ponad 37 mln zł.

  Wówczas sprzedawano 184 przedsiębiorstw. W 100 przypadkach brali udział „doradcy” zagraniczni, w większości obce banki.

  Oto lista tych, którzy w owym roku najbardziej się obłowili. Habros Bank zajął się sprzedażą 5 państwowych zakładów papierniczych, za co policzył sobie i wziął 4,4 mln zł. Bain and Compagnie „obrabiał” przedsiębiorstwa z branży telekomunikacyjnej za 7,3 mln zł. Price Waterhause pobrał 1,9 mln zł, White and Case – 110 tys. zł, Samuel Montagu –
  I, 586 mln zł, Creditanstalt Investment – 4,5 mln zł. Zakłady „Stomil” prywatyzowało Societe General za 890 tys. zł. Inni doradcy policzyli sobie następująco: Nicom Consulting – 200 tys., zł, NM Rothschild – 270 tys. zł, Winson and Elkins -150 tys. zł, Dickions Wright – 300 tys. zł, BAA – 143 tys. zł, KPMG – 400 tys. zł, Artur Andersen – 1,214 mln zł, Deloitte and Touche – 100 tys. zł, Kleinwort Benson Limited – 260 tys. zł, International Finance Corporation – 1,1 mln zł, York Trust
  160 tys. zł, ING Bank 90 tys. zł. Ci i inni „doradcy” kosztowali budżet państwa (czyli nas wszystkich) 26 mln zł, co stanowiło 69 proc.kosztów obsługi wyprzedaży majątku narodowego w 1993 r.


  W 1994 r. koszty te opiewały na 22,893 mln zł, z czego firmom obcym, przeważnie bankom, zapłaciliśmy 16,8 mln zł, czyli 73,5 proc. tej kwoty. „Krajowcy” uzyskali 5,2 mln zł, tzn. 22,7 proc. Zapłacony z budżetu państwa od niektórych transakcji z firmami zagranicznymi podatek VAT wypełnia różnicę. Price Waterhause zajął się hutami szkła Jarosław i Kunice za 1,5 mln zł. Bain and Company „prywatyzował” fabryki baterii, w tym znaną Centra Poznań, za 380 tys. zł. Dams and Moore za „zajęcie się” celulozowniami i zakładami papierniczymi uzyskał 350 tys. zł.
  Rothschild doradzał, jak „spylić” Orbis za 250 tys. zł.

  Morgan Grenfell za „prywatyzację” fabryk tytoniowych wziął 150 tys. zł. International Financial Corporation zarobił 1,7 mln zł,
  W następnym, 1995 r., koszty obsługi „prywatyzacji” 121 zakładów państwowych wyniosły 34,8 mln zł, z czego firmy zagraniczne wzięły 21,094 mln zł, czyli 69,7 proc.

  Były to z reguły zachodnie banki, które obsługiwały 36 największych państwowych zakładów. W większości przypadków podatek VAT zapłaciła za nich strona polska.
  A oto czołówka najdroższych z roku 1995. International Finance Corporation za „prywatyzację” Cementowni Ożarów otrzymał 2,516 mln zł, a za KOW Kujawy 2,282.mln zł, razem – prawie 4,8 mln zł. Morgan Grenfell zajmujący się państwowymi fabrykami papierosów policzył sobie łącznie
  II, 132 mln zł. Były to zakłady w Augustowie, Radomiu, Łodzi, Krakowie, Poznaniu. Business Analysis and Advisers (BAA) za wynegocjowanie wartości spółki oraz zobowiązań inwestycyjnych dostała 270 tys. zł, a firma Schoder za pomoc przy „prywatyzacji” zakładów papierniczych otrzymała prowizję za „sukces prywatyzacyjny” w kwocie 418.018 zł. Central Europe Trust za doradztwo przy prywatyzacji zakładów Hanka w Siemianowicach Śląskich zarobiła 235.820 zł.
  W 1996 r. „prywatyzacja” kosztowała Polaków 39,446 mln zł. Rozdzielono ją na kapitałową (koszt
  – 36,25 mln zł) i przetargową (koszt – 3,196 mln zł). „Prywatyzacji” kapitałowej podlegało 67 zakładów, a przetargowej – 51. Przy pozbywaniu się 20 największych zakładów drogą kapitałową i 10 ważniejszych zakładów drogą przetargową „doradzały” firmy zagraniczne, głównie banki. W pierwszym przypadku kosztowało to polskiego podatnika 28,58 mln zł, a w drugim – 2,901 mln zł. Na cudzoziemskie doradztwo wydaliśmy wtedy 31,481 mln zł, czyli 80 proc. „prywatyzacyjnych” kosztów.
  A komu wówczas zapłaciliśmy najwięcej? Morgan Grenfell and Cooperation Ltd doradzał przy zbyciu 6 największych zakładów tytoniowych: w Augustowie, w Radomiu (2 zakłady), Krakowie, Lublinie i Poznaniu, za co otrzymał 22,936 mln zł. Prócz tego zapłaciliśmy za niego VAT – 633 tys. zł.

  Hambros Bank za przetarg na Zakłady Przemysłu Celulozowego Kwidzyń dostał 4,535 mln zł. Z tytułu „sukcesu za prywatyzację” Browarów w Tychach Finkorp pobrał prowizję 1,993 mln zł, a Zakładów Kęty firma Evip – 698 tys. zł.
  Pro-Invest otrzymał prowizję za sprzedaż akcji spółki FAEL w kwocie 1,191 mln zł. Z kolei firma BAA otrzymała premię 190 tys. zł za „prywatyzację” Browarów Piast we Wrocławiu.
  W roku 1997 „prywatyzacja” kosztowała nas 65,726 mln zł, z czego udział obcych doradców wyniósł 69 proc.
  Rok 2000 stanowi szczyt ilościowego udziału obcych spółek doradczych lub firm, lub ich spółek- córek funkcjonujących w naszym kraju.

  Usługi tych firm były średnio czterokrotnie droższe niż podmiotów polskich o tym samym profilu. Najwięcej kosztowała nas „prywatyzacja” polskich banków. Za PKO S.A. Credit Suisse First Boston sp. z o.o. wzięła 4,6 mln zł, a Nikom Konsulting Ltd pobrał 6,625 mln zł za Bank Zachodni S.A. W wysokości honorarium „przebił” wszystkich ABN Amro Bank Polska, który za „prywatyzację” PZU S.A. policzył sobie12 mln złotych. TDI -Towarzystwo Doradztwa Inwestycyjnego za „prywatyzację” Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta S.A. wzięło 1,4 mln złotych.


  Tylko za doradztwo przy zawieraniu umowy kupna-sprzedaży akcji Wytwórni Wyrobów Tytoniowych S.A w Poznaniu Deutsche Morgan Grenfeel zapłacono 720 tys. zł. Innym wypłacono: Central Europe Trust Polska sp. z o.o. -1,3 mln zł, spółce Doradztwo Gospodarcze DGA -1.830 tys. zł. White and Case za doradztwo przy odszkodowaniach otrzymało 980 tys. zł. Firmy polskie za analogiczne usługi brały w tym samym roku średnio 52,5 tys. zł.
 • @trojanka 14:27:16
  Rosja

  W Rosji będą przesiedlać emerytów na wieś

  https://reporters.pl/wp-content/uploads/2017/01/starcy_w_Rosji.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY

więcej