Gorące tematy: Ruch Oporu 2020 Antypartia Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
469 postów 366 komentarzy

Superklaster

Romuald Kałwa - Polak

Wybory w Izraelu, a atak na rafinerie w Arabii Saudyjskiej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czyżby III wojna światowa była tuż-tuż?

Jasnowidz Krzysztof Jackowski, a jednocześnie politolog-amator, na początku sierpnia twierdził, że atak na Iran będzie gwałtowny, by zaraz po nim nastąpiła niepokojąca cisza. Jednakże Persja zaskoczy świat brutalną odpowiedzią. Czy by to stwierdzić, trzeba być jasnowidzem?  

 

 
Dzisiaj, w niedzielę (15.09.2019), świat obiega informacja, że Jemeńska grupa Huti, gdzie Arabia Saudyjska prowadzi brutalną wojnę (ma tam miejsce wiele przypadków głodu i pospolitego ludobójstwa, przy milczącej akceptacji świata) za pomocą kilku dronów wysadziła rafinerie, w wyniku czego światowe wydobycie ropy spadnie na świecie aż o 5%, a w samej Arabii Saudyjskiej z 9,8 miliona baryłek dziennie do 5,7 miliona baryłek.
 
Wszyscy podejrzewają Iran, który również w niedzielę (15.09.2019): „grozi pełnoprawną wojną z USA”, m.in. w wyniku kolejnych sankcji.
 
Tak się dziwnie składa, że zbliżają się wybory do izraelskiego Knesetu, które odbędą się, nomen omen, 17 września 2019 r.:
 
„Od wyniku wrześniowych wyborów parlamentarnych będzie zależało, czy Beniamin Netanjahu utrzyma się u władzy, czy trafi do więzienia. Do tej pory premier Izraela wydawał się niezatapialny. (...). Miał co świętować. W końcu osiągnął jeden ze swoich politycznych celów. Jak wyliczył Izraelski Instytut Demokracji, właśnie 20 lipca minął 4876. dzień (ponad 13 lat) sprawowania przez Netanjahu funkcji szefa rządu. Tym samym o 24 godziny pobił on historyczny rekord należący do Davida Ben Guriona” – pisze „Rzeczpospolita”.
 
 
To niemożliwe, aby Binjamim (nie Beniamin, jak błędnie podają polskie media) Netanjahu, ojciec narodu izraelskiego, nielubiany w Polsce z wielu powodów, miałby iść do więzienia? Coś tu nie gra...
 
W dodatku zapowiedział dalszą aneksję spornych terytoriów palestyńskich, za co Liga Arabska zapowiedziała wojnę państwu Izraelowi.
 
Komentarz:
 
Biedni partyzanci jemeńscy (kraj nie ma złóż naturalnych), zdobyli drony, które ominęły obronę przeciwlotniczą bogatej i dobrze uzbrojonej Arabii Saudyjskiej? To były chyba jakieś super naddźwiękowe drony. Może jednak to były rakiety?
 
A może siłom związanym z Binjamim Netanjahu zależy na ostatecznym rozwiązaniu kwestii palestyńskiej i irańskiej? Skoro Izraelczycy są tak brutalni wobec Polaków, to jak muszą być bezwzględni wobec Palestyńczyków, czy Iranu, który prawdopodobnie dysponuje bronią atomową. W dodatku Iran to 80 mln państwo – tu okupacja nie będzie możliwa – tylko całkowite zniszczenie. Czy we wrześniu 2019 r. rozpocznie się III wojna światowa?
 
Portal „The Times of Israel” wprost pisze, że ataku na saudyjskie rafinerie dokonał Iran:
 
„Arabia Saudyjska stara się przywrócić dostawy ropy po uderzeniu, o który oskarża się Iran. Koncern Aramco zapowiada, że sięgnie do swoich rezerw awaryjnych, aby zaspokoić światowy popyt; Trump rozmawia z saudyjskim księciem, podczas gdy USA potępiają atak na „globalną gospodarkę”.
 
 
Prawdopodobnie widzimy próbę wmieszania świata do tego konfliktu. Polska zrobi bardzo duży błąd, jeśli się do niego włączy.
 
Iran ma przestarzałe lotnictwo, ale faktyczne ma podobno nowoczesne drony bojowe, jak też rakiety balistyczne, przeciwokrętowe z antyradarem Fair-5, Badr-, pociski balistyczne Fateh-110 i faktycznie, podobno część z nich przechowywana jest pod ziemią w Jemenie. Iran ma też rakietę przeciwokrętową„Khalij Fars” („Zatoka Perska”). Prawdopodobnie posiada też rakiety hipersoniczne, przekraczające przynajmniej pięciokrotnie prędkość dźwięku (5 Ma), czyli 1700 metrów na sekundę.
 
Nie wiadomo, czy Iran dysponuje broną jądrową, ale w związku z programem atomowym, na pewno ma możliwości konstrukcji tzw. brudnych bomb (rozrzucających materiał radioaktywny, które mogą spowodować lokalny Czarnobyl).
 
Nikt nie wygra tej wojny. Niestety, Izrael od wielu lat prowadzi szaloną politykę. To jedno z najbardziej nielubianych państw świata.
 

W tym miejscu przytoczę słowa znajomego wojskowego, obecnego na misjach w Iraku: „W amerykańskich wojnach walczą czarni i Latynosi, biali dowodzą, a Żydzi płacą”. 

KOMENTARZE

 • Moim zdaniem atak dronów na AS to kolejna prowokacja Izraela.
  żydzi mają jutro wybory Netaniachu ma szansę na wygranie tylko w warunkach wojny..
  Ten atak jak i inne prowokacje jakoś są bardzo korzystne dla celów Izraela...
  Atak ma zmusić USA do wojny z Iranem
  podobny cel miały ataki na tankowce.. nie udało się..
  teraz mamy prowokację o wyższym ciężarze gatunkowym..

  Ciekawe jakich dronów użył Izrael .. Irańskimi chyba nie dysponował...
  bo by już je pokazał jako dowody.

  Iran nie jest zainteresowany gorącą wojną Iran wygrywa krok po kroku wzmacniając Hasbollach, Syrię, Huti..zacieśniając stosunki z Irakiem.. budując infrastrukturę drogową między Iranem, Irakiem i Syrią..
  Iran tę wojnę wygrywa drobnymi kroczkami.

  To Izrael szaleje ... ze strachu .. bo dobrze wie ile go musi kosztować odpowiedzialność za zbrodnie na narodach Arabskich.

  ale może się mylę .. może to Huti w odwecie za bombardowanie dokonały tej akcji.. ale wtedy drony byłyby Irańskie.. a nie są bo by już je żydowskie media wszystkim pokazały.
 • @
  W tekście jest błąd. Produkcja nie spadnie o 5% ale o rząd wielkości więcej.
 • No i te amerykańskie PAC3/Patriot
  nie przechwyciły tych dronów? Zaspały? Coś nie tak z nimi...Czyżby przereklamowane? Albo nie te chipy w układach startowych, etc..
 • @Oscar 08:10:48
  --------------------------
  "Ciekawe jakich dronów użył Izrael .. Irańskimi chyba nie dysponował...
  bo by już je pokazał jako dowody."
  --------------------------
  Jeżeli kiedyś złożyli równiuteńko WTC w NY - to co to za problem zrobić wielkie bum w arabskiej rafinerii?
  Wniosek?
  Mogli najzwyczajniej wejść tam i zaminować pod jakimkolwiek pozorem - ponieważ AS też wywijają jak tylko zechcą.
 • Jesteśmy państwem atrapą dla "naszego sojusznika" !
  Pozwolę sobie na mały off-topic, jest, tak, jest takie państwo jak Maroko, w afryce zresztą, blisko strategicznego Gibraltaru.
  My ponoć też jesteśmy "strategicznym" partnerem ussa, i tego tytułu jakieś ulgi i profity powinny nam się należeć, niestety to tylko papierowa "przyjaźń", z jednej strony to dobrze, bo normalny rząd olał by takiego "przyjaciela" a z drugiej to wpadliśmy pod rynnę niczym Czajka.
  Czy to polińscy już nas opanowali, że nic nie ugrywamy na "strategii" z ussa czy wszechpotężna nieudolność nami rządzących powoduje, że ussa olewa nas ciepłym moc.em ?
  Takie Maroko, piękny kraj, z 4 razy mniejszym budżetem:

  "Maroko-kraj praktycznie nie zagrożony wojną (oprócz konfliktu na pustyni) Ludność porównywalna z Polską.PKB mają cztery razy niższe niż my-za to armie mają lepszą niż Polska!!!! Maroko dysponuje trzema rodzajami sił zbrojnych: wojskami lądowymi, marynarką wojenną oraz siłami powietrznymi[9]. Uzbrojenie sił lądowych Maroka składało się w 2014 roku z: 1348 czołgów, 2120 opancerzonych pojazdów bojowych, 448 dział samobieżnych, 192 zestawów artylerii holowanej oraz 72 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych[9]. Marynarka wojenna Maroka dysponowała w 2014 roku 70 okrętami obrony przybrzeża, 6 fregatami oraz jedną korwetą[9]. Marokańskie siły powietrzne z kolei posiadały w 2014 roku uzbrojenie w postaci m.in. 88 myśliwców, 145 samolotów transportowych, 82 samolotów szkolno-bojowych oraz 139 śmigłowców[9]. Wojska marokańskie w 2014 roku liczyły 195,8 tys. żołnierzy zawodowych oraz 150 tys. rezerwistów. Według rankingu Global Firepower (2014) marokańskie siły zbrojne stanowią 65. siłę militarną na świecie, z rocznym budżetem na cele obronne w wysokości 3,4 mld dolarów (USD)[9]. -żródło wiki.pl...
  Przecież to jest po prostu kpina!!! Na co idą nasze pieniądze na wojsko-że nie ma z tego żadnych efektów???!!!!"
  Całość poniżej:
  https://www.defence24.pl/abramsy-dla-maroka-praktycznie-jak-nowe

  Żeby nie było, jestem za wywaleniem wojsk ussa z Polski !
 • @provincjal 09 09:30:19
  ------------------
  "Przecież to jest po prostu kpina!!!"
  ------------------
  Jeżeli grandziarz zza wielkiej wody wskrzesił banderland na odwiecznych ziemiach polskich - to przecież jest naturalnym procesem to, że się rozbraja Lachów w atrapie Polski pod pretekstem ich uzbrajania.
  Wniosek?
  Przecież grandziarze zza wielkiej wody dobrze wiedzą, że gdyby Lachy kiedyś na Wołyniu byli uzbrojeni - to by o zgrozo - tam przetrwali - i stąd to rozbrajanie atrapy Polski w atmosferze głośnego "zbrojenia się" w naj, naj, naj - najnowocześniejszą bron na świecie..
 • @provincjal 09 09:30:19
  Odpowiedź na Wasze pytania "czemu Maroko to czy tamto.." bo leży nad Cieśniną Gibraltarską. Koniec kropka. Teraz widzimy gdzie jest nasze miejsce w szeregu! Takie Maroko za darmo dostaje ponad 200 Abramsów praktycznie "spod igły"(wersja M1A1 SA ten pancerz eksportowy jest znacznie lepszy niż zwykły dla M1A1. i praktycznie porównywalny z M1A2.), co u nas załatwiłoby sprawę ukompletowania czwartej dywizji, a my kraj frontowy wschodniej flanki i podobno "supersojusznik" USA jak dotąd otrzymaliśmy 2 zardzewiałe fregaty, które cudem utrzymują się na wodzie i na tym koniec. To chyba doskonale ilustruje nasze miejsce w szeregu i za jakich pachołków Amerykanie nas mają. Przykre ale prawdziwe....A jak chcieli nam dać 320 Abramsów 2a1 za symbolicznego dolara to ich nie chcieliśmy bo ponoć za droga modernizacja wychodziła.
 • Cena rakiety Patriot to setki tysięcy dolarów
  a cena drona z 1000 dolarów.
  Po za tym jeżeli to była prowokacja żydowska to systemy zostały penie wyłączone ...do konserwacji albo cuś.

  Ciekawe z którego kierunku atakowały drony.. Izrael twierdzi że z kierunku od Iranu... to by pasowało do żydowskiej prowokacji.
  Iranowi gorąca wojna nie jest potrzebna.. za dużo by stracił..
  Iran wygrywa wojnę proxy... czyli wspierania lokalnych sił czyli narodów w Iraku, Syrii, Libanie i w Jemenie.

  Pętla na mafii żydowskiej się zaciska.. dzisiaj tylko USA stanowią przeszkodę przed zaciśnięciem pętli.
  Irak się wyzwala spod okupacji USA i zaprzyjaźnia się z Iranem i Syrią wbrew woli żydów oraz okupantów z USA
  Syria się wyzwala spod okupacji terrorystów nasłanych na Syrię przez globalną mafię żydowską.
  Iran rośnie w siłę militarną wprowadza własne nowe skuteczne rodzaje broni... (systemy rakietowe, drony, szybkie okręty..systemy elektroniczne).

  Jak widać sytuacja na Bliskim wschodzie się klaruje jednoznacznie.
  Tylko Arabia Saudyjska i Izrael są tam bolesnym wrzodem..
  Jak USA się wycofa to oba wrzody zostaną "wyleczone"
  AS stanie się po rewolucji i obaleniu monarchii zwykłym arabskim krajem takim jak Syria czy Irak... podobny los czeka Izrael...
  i wszystko wróci do normy ...
 • @demonkracja 09:07:15
  Mogli oczywiście że mogli i mogli podrzucić jakieś połamane drony ...
  z podpisem Irańskiego ajatollacha ... mogli..

  Jak ta prowokacja nie wypali a poprzednie nie wypaliły...
  to żydom w ramach podnoszenia poprzeczki (siły prowokacji)
  pozostaną dwa kroki... prowokacja na terenie Izraela najlepiej krwawa i transmitowana przez TV całego żydowskiego świata (jak WTC)...
  i pod taką prowokację szykuje się formalny sojusz USA z Izraelem...
  tak żeby USA MUSIAŁO na mocy prawa a nie w trybie decyzji Prezydenta.

  Czekamy na "WTC" na terenie Izraela...
  kolejnym poziomem prowokacji będzie prowokacja na terenie USA jakieś kolejne "wieże" zostaną wysadzone albo cuś podobnie widowiskowego.

  Izrael nie ma innego wyjścia jak tylko zniszczyć Iran inaczej nie przetrwa... nawet bez ataku ze strony Iranu.
  Sam Izrael nie da rady zniszczyć Iranu .. potrzebuje to zrobić rękoma USA mając nadzieje ze Iran nie uderzy w odpowiedzi na Izrael... ale Iran uderzy już to zapowiedział.

  Kolejna prowokacja przeciw Iranowi to zapowiedź likwidacji stref palestyńskich na terenie Izraela..
  Izrael robi wszystko co możliwe by doprowadzić do wojny...z udziałem USA.
 • @Oracz 09:01:22 DZIĘKI ZA UWAGĘ, POŚPIECH
  POPRAWIONE NA:

  w wyniku czego światowe wydobycie ropy spadnie na świecie aż o 5%, a w samej Arabii Saudyjskiej z 9,8 miliona baryłek dziennie do 5,7 miliona baryłek.
 • @Oscar 12:41:20
  Iran zapowiedział, że wymaże Izrael z mapy, zrobi im tym razem definitywny holokaust, taki prawdziwy i definitywny a nie ten przez żydków urojony. Po Izraelu zostanie szklista pustynia, a oni zatopieni w tym szkliwie jak owady w bursztynie na wieki. I oby tak się stało dla dobra pozostałej ludzkości świata.
 • @
  Pierwsze zdjęcia "żniwiarzy" w Polsce. Dwa drony w Mirosławcu

  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/zdjecia-mq-9-w-polsce-fotografie-z-bazy-w-miroslawcu,842407.html

  Amerykańskie drony będą latać po Polsce. "Staliśmy się braćmi i przyjaciółmi

  https://www.wprost.pl/kraj/10195643/amerykanskie-drony-beda-latac-po-polsce-stalismy-sie-bracmi-i-przyjaciolmi.html
 • Jest jeszcze finansowy aspekt tej prowokacji.
  Prowokator wiedział kiedy zaatakuje i wiedział jakie będą skutki ataku w tym finansowe na giełdzie.,, cena ropy skoczy gwałtownie do góry.

  Prowokator mógł zarobić miliardy inwestując w kontrakty na ropę.
  Jeżeli prowokatorem był Izrael czyli globalni giełdowi spekulanci to
  Izrael zarobił miliardy w ciągu jednego dnia.

  To się da łatwo sprawdzić czy ktoś kupował masowo kontrakty na ropę
  i kto to był... tzn sprawdzić to mogą tylko żydowskie banki i nie powiedzą tego głośno.

  "Dwa muchi w jednym barszu"
 • @Romuald Kałwa 12:43:26 Al Jazeera donosi, że to jednak "drony" przyleciały z Jemenu:
  (1) Yemen's Houthi rebels claim attacks on Saudi facilities - Al
  Jazeera Sept 16
  (2) Iran rejects US accusation over drone attacks on Aramco plants
  (3) Houthis step up attacks on Saudi sites as retaliation for Saudi
  bombing - Al Jazeera Sept 14

  https://www.aljazeera.com/news/2019/09/iran-rejects-accusation-drone-attacks-aramco-plants-190915083207652.html

  a co więcej, dowiadujemy się, że Putin OFICJALNIE zagroził Izraelowi zestrzelaniem jego samolotów, gdyby próbowały bombardować, w Syrii, "pozycje irańskie" (ponoć już dwukrotnie, w ub. miesiącu, Izrael z takich "punktowych bombardowań" zrezygnował). Tę strefę izraelskich "bezlotów" Putin ponoć rozszerzył także na Liban:

  https://www.zerohedge.com/geopolitical/israeli-attacks-syria-halted-after-russia-threatened-shoot-down-jets-report
 • @Oscar 14:07:40 Takiego skoku cen nie było od dawna! Po atakach, baryłka ropy najdroższa od niemal 30 lat
  Po atakach na rafinerie w Arabii Saudyjskiej, do których doszło w sobotę i reakcji prezydenta USA Donalda Trumpa, który zagroził odwetem sprawcom, doszło do największego skoku notowań ropy od 1991 roku. Już dzisiaj ceny na początku sesji handlowej do ponad 66 USD za baryłkę ropy typu Brent. Początkowo ceny za baryłkę skoczyły do blisko 60 dolarów za ropę amerykańską i 66 za Brent, odpowiednio o ponad 15 proc. i blisko 20 proc. Notowania zaczęły nieco spadać, gdy inwestorów uspokoiły wiadomości o uruchomieniu strategicznych rezerw surowca.
  Amerykański minister energii Rick Perry powiedział jednak, że podejmowanie obecnie decyzji o uruchomieniu rezerw strategicznych "jest nieco przedwczesne". Najbogatsze państwa świata mają łącznie rezerwy ropy rzędu 2 mld baryłek, a sama Arabia Saudyjska ma zapasy, które wystarczą na 27 dni. Po ataku wydobycie saudyjskiej ropy zmniejszyło się o połowę, co spowodowało zmniejszenie podaży surowca na globalnych rynkach o 5 proc. Oznacza to wzrosty cen dla konsumentów, które dotkną szczególnie kraje azjatyckie, będące głównymi odbiorcami saudyjskiej ropy. Japonia jest prawie w 100 proc. zależna od dostaw surowca z Arabii Saudyjskiej, a Chiny importują stamtąd jedną piątą dostaw. Wyższe ceny ropy dla krajów azjatyckich spowodują zakłócenia w całym azjatyckim łańcuchu dostaw i sprawią, że dla zachodnich konsumentów wzrosną ceny większości importowanych z Dalekiego Wschodu dóbr, "od sprzętu medycznego i elektroniki po żywność" - powiedział w rozmowie z agencją AP szef analiz firmy S&P Global Platts Chris Midgley. Donald Trump zagroził już wczoraj uderzeniem odwetowym sprawcom ataku, a wcześniej szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo oskarżył Iran o zniszczenie saudyjskich instalacji naftowych. Do ataku przyznały się jemeńskie szyickie milicje Huti, wspierane przez Teheran w wojnie z sunnickimi państwami Zatoki Perskiej, którym przewodzi Rijad. Według ekspertów cytowanych przez Associated Press groźba konfliktu w rejonie Zatoki Perskiej jest receptą na dalsze podbijanie cen ropy.

  https://niezalezna.pl/288388-takiego-skoku-cen-nie-bylo-od-dawna-po-atakach-barylka-ropy-najdrozsza-od-niemal-30-lat
  Ps...Ropa Brent kosztuje teraz 68 USD. W kwietniu była po 75 USD a rok temu 85 USD. Analfabeci piszą te artykuły.?
 • @kula Lis 68 19:16:42 No i coś w istocie się kroi. Trójsojusz Turcja-Rosja-Iran?
  Akurat na TV Rossia1 widziałem reportaż ze spotkania w Ankarze (Turcja) prezydenta Rosii Putina, z tureckim prezydentem Erdoganem i irańskim przezyentem Rouhani (bodajże tak się on nazywa).

  Czyli na Bliskim Wschodzie wyraźnie wyrosła nam TRÓJPOTĘGA, z którą TRÓJPOTĘGA USA-Izrael-Arabia Saudyjska chyba będzie obawiać się zmierzyć?

  (Nb. Te "drony z Jemenu" musiały przelecieć z tysiąc kilometrów, by bombardować rafinerie w bezpośredniej bliskości Riadu. Amerykanie tamże ich nie zauważyli? Dziwne.)
 • @Berkeley72 19:29:43
  Za kilka godzin wybory do Knesetu (17 września 2019 r).Tradycyjnie już przed każdymi wyborami dochodzi w świecie arabskim do kolejnej prowokacji zaplanowanej przez okupanta Palestyny. Z zasady wybory wygrywają zwolennicy konfliktów zbrojnych na świecie, natomiast przegrywają zwolennicy pokoju na Bliskim Wschodzie. Jeżeli kiedyś biedni górale z Afganistanu złożyli równiuteńko WTC w Stanach Zboczonych - to co to za sztuka dla biednych partyzantów jemeńskich zakupić za miliony dolarów super naddźwiękowe drony, wyłączyć systemy PAC3/Patriot i zrobić wielkie bum w arabskiej rafinerii? . Zyski są znaczne: wygrane wybory i miliardy pomnożone przez miliardy zdobyte na giełdach w ciągu kilku dni.
 • @kula Lis 68 06:52:53 Chyba to w istocie to
  .A to nagłe spotkanie wczoraj w Ankarze Putina, Erdogana i Rouhani, to ostrzeżenie dla Izraela aby nie podskakiwał.
 • prowokacja mossadu
  Przychylam się do głosu, że to mogła być prowokacja służb izraelskich aby skłócić państwa znad Zatoki Perskiej.Uważam , że partyzanci Huti nie mają dostępu do wyższych technologii zakłócających obronę plot.
 • @Berkeley72 07:34:23
  Według chińskiego magazynu Petroleum Economist Chiny planują zainwestować 280 miliardów dolarów w irański sektor naftowy, gazowy i petrochemiczny, które podlegają amerykańskim sankcjom . Magazyn ds. Energii zacytował źródło, które było powiązane z irańskim Ministerstwem Ropy Naftowej, stwierdzając, że ta ogromna inwestycja stanowi kluczowy punkt nowej umowy między dwoma krajami. Zostało to potwierdzone podczas wizyty irańskiego ministra spraw zagranicznych Mohammada Javada Zarifa w Chinach pod koniec sierpnia, aby przedstawić plan strategicznej kompleksowej umowy o partnerstwie, która została zawarta w 2016 r. Według magazynu Pekin zobowiązał się również do zainwestowania 120 miliardów dolarów w irański sektor naftowy i infrastrukturę przemysłową. Ta ogromna kwota zostanie wypłacona w ciągu pierwszych pięciu lat od wejścia w życie umowy, z ewentualnymi dodatkowymi inwestycjami w kolejnych podobnych okresach, jeśli obie strony wyrażą na to zgodę. W zamian Iran przyzna chińskim firmom prawo pierwszeństwa w przetargach na wszelkie nowe, zamrożone lub niekompletne projekty zagospodarowania złóż ropy i gazu, a także wszystkie projekty petrochemiczne, w tym zapewnienie technologii i personelu do realizacji tych projektów. Obejmuje to oddelegowanie do 5000 chińskich oficerów bezpieczeństwa na terytoriach irańskich w celu zabezpieczenia chińskich projektów, a także zaangażowanie innych pracowników i zasobów w zabezpieczanie eksportu ropy, gazu lub petrochemii z Iranu do Chin, w tym przez Zatokę, źródło wyjaśniono. Opinia: Czy USA i Iran grają w tę samą grę? Umowa zezwala również Chinom na zakup ropy, gazu i produktów petrochemicznych po niskich cenach, z prawem do opóźnienia płatności tych cen o dwa lata w chińskiej walucie krajowej (Yuan) lub innych „łatwych walutach”, z którymi Pekin osiąga zyski, poprzez swoje projekty w Afryce i byłych republikach radzieckich, bez uciekania się do transakcji w USD. Według źródła umowa ta przyznaje Chinom całkowity rabat w wysokości około 32 procent na całą ropę, gaz i produkty petrochemiczne z Iranu. Plan ten pojawił się także w trakcie chińskiej inicjatywy „ One Belt, One Road ”, w której Pekin zamierza skorzystać z taniej siły roboczej dostępnej w Iranie, aby założyć fabryki pod nadzorem chińskich wiodących firm. W zamian nowa umowa umożliwia Teheranowi zacieśnienie współpracy z Pekinem, stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, i podniesienie poziomu produkcji na trzech największych złożach ropy naftowej i gazu, oprócz zgody Chin na zwiększenie wolumenu import ropy z Iranu. Źródło podkreśliło, że główne punkty nowej umowy nie zostaną ogłoszone publicznie, chociaż stanowią one znaczącą zmianę w równowadze sił w światowych sektorach ropy i gazu. W końcu Chiny mają tony dolarów do upłynnienia a i stały rynek zbytu też się im przyda. USA - przez swoje fanaberie - tracą swą pozycję na świecie i w pełni na to zasługują. USA i syjonistyczna gnida to se może buty wyczyścić Persowi.
 • @kula Lis 68 14:17:45 Z tym Jemenem to coś dziwnego
  Oni, jak podaje Rossia24, mają obecnie świetne uzbrojenie, zdolne zagłuszyć amerykańskie radary. Czy przypadkiem Chiny nie zrobiły sobie tam poligonu?
 • @Berkeley72 21:46:38
  Może to być prawda.
 • @Berkeley72 21:46:38
  Wyrównany wynik w Izraelu. Netanjahu nie jest pewny wygranej. https://www.rp.pl/Polityka/190919361-Wyrownany-wynik-w-Izraelu-Netanjahu-nie-jest-pewny-wygranej.html
 • @Berkeley72 21:46:38
  Przełomowy moment w Izraelu. Netanjahu zapowiada utworzenie syjonistycznego rządu. Ganz chce gabinetu "jedności". Dotychczasowy premier i przywódca prawicowego Likudu Benjamin Netanjahu zapowiedział w nocy z wtorku na środę sformowanie „silnego, syjonistycznego rządu”, bez udziału przedstawicieli ludności arabskiej. Jego główny rywal ,centrysta Benny Gantz, opowiedział się za rządem jedności.

  Netanjahu - jak zauważyli komentatorzy - nie ogłosił swojego zwycięstwa, ani nie przyznał się do porażki. Powiedział jedynie, że będzie oczekiwać ogłoszenia oficjalnych wyników wtorkowych wyborów.

  Przemawiając do niewielkiej grupy zwolenników w Tel Awiwie, Netanjahu podkreślił jednak, że nie pozwoli na sformowanie nowego rządu z udziałem reprezentantów ludności arabskiej.

  https://wpolityce.pl/swiat/464327-netanjahu-zapowiada-utworzenie-syjonistycznego-rzadu

  Ps...Czy już CIA ustaliła kto imiennie w Izraelu stoi za atakami na instalacje ropy w Arabii Saudyjskiej? Typuje bandytę Netanyahu.

  Może jakaś polska partia ogłosi w programie wyborczym to samo w Polsce. Rząd czysto polski bez ludności m.in. żydowskiego pochodzenia?
 • @kula Lis 68 07:31:14 Putin przedwczoraj zaproponował Arabii Saudyjskiej kupienie systemu S 400
  do zestrzeliwania nadlatujących z Jemenu b. małych, lecących nisko nad ziemią z prędkością zaledwie 350 km/godz, dronów.

  To jest ciekawostka z jego wypowiedzi w Ankarze, w poniedziałek bm. :

  //The recent escalation of that conflict was not
  among the topics discussed at the trilateral
  summit in Ankara between Putin, Turkish President
  Recep Tayyip Erdogan and Iranian President Hassan
  Rouhani. The three leaders were, however, in
  agreement that the conflict in Yemen must end as
  soon as possible.

  Putin cited the Koran to admonish the Saudi
  coalition's war on Yemen, saying that the Muslim
  holy book said the only legitimate form of
  violence was self-defense and, in that context,
  spoke of the Russian-made missile systems as a
  possible solution. //
 • @Berkeley72 11:25:49
  https://nczas.com/wp-content/uploads/2019/09/Izraelska-policja-zastrzeli%C5%82a-kobiet%C4%99-z-no%C5%BCem-1.jpg
  Izraelska policja zastrzeliła palestyńską kobietę z nożem fot. Twitter @paldf
  Szokujące video! Izraelska policja zabija z zimną krwią kobietę uzbrojoną w nóż [VIDEO 18+] Izraelscy policjanci zastrzelili palestyńską kobietę uzbrojoną w nóż. Zapis video rodzi pytanie czy tak radykalne środki były rzeczywiście niezbędne. Do zdarzenia doszło na punkcie kontrolnym Qalandiya na Zachodnim Brzegu. Palestyńska kobieta ubrana w hijab była uzbrojona w nóż i prawdopodobnie chciała zaatakować nim żydowskich policjantów. Do podobnych ataków dochodziło już w Izraelu wielokrotnie tym niemniej zapis video rodzi pytanie czy tak drastyczne środki, czyli śmiertelne postrzelenie kobiety, były niezbędne w tym konkretnym przypadku. Pomijając fakt, że żydowscy policjanci nie próbowali jej w żaden sposób obezwładnić, kobieta w momencie oddania śmiertelnego strzału stała i znajdowała się w odległości uniemożliwiającej atak za pomocą noża. Nawet jeżeli założymy, że strzał był niezbędny ze względów bezpieczeństwa to powinien być wykonany w taki sposób aby obezwładnić napastnika, trafiając na przykład w nogę, a nie zabić. W innym przypadku możemy właściwie mówić o wykonanej z zimną krwią egzekucji. Jeżeli kobieta zamierzała dokonać ataku terrorystycznego z użyciem tzw. pasu szahida czyli materiałów wybuchowych znajdujących się na ciele, to raczej nie wyciągałaby wcześniej noża demaskując się. Po drugie jeśli by tak rzeczywiście było i kobieta miała na sobie pas szahida, to strzał w korpus, który oddano, mógł spowodować jego eksplozję. Sądząc po tym, iż został jednak oddany, żydowscy policjanci raczej nie brali pod uwagę takiej wersji zamachu.

  https://twitter.com/i/status/1174206150985822209
 • @Berkeley72 11:25:49
  Arabia Saudyjska to trzeci kraj świata co do sum wydawanych na uzbrojenie wykazał się absolutną amatorszczyzną w tworzeniu systemu ochrony kluczowych obiektów. Te pociski nie miały prawa uderzyć. Do zniszczenia celów lecących z prędkościami okołodżwiękowymi na wysokości 100m nie używa się Patriotów a rakiet średniego i bliskiego zasięgu i artylerii małokalibrowej, zwłaszcza że dookoła jest pustynia którą mogą sobie bombardować dokąd im pocisków starczy. Saudowie mają system ochrony radiolokacyjnej dziurawy jak stare gacie. Także system podejmowania decyzji jest całkowicie niewydolny. Ale na biednego nie trafiło, na poczekaniu kupią AWACS-y i będą kryci.
 • @Berkeley72 11:25:49
  Iran, według najnowszego rankingu uczelni na świecie prestiżowego Times Higher Education ma 39 uczelni wśród 1000 najlepszych na świecie. Polska ma aż... 4. Uniwersytet Warszawski jest w tym samym przedziale 601-800 co Uniwersytet Teherański, najlepsza uczenia irańska jest w przedziale 350-400, najlepsza polska w 601-800. Iran ma ponad 80 milionów mieszkańców, Polska mniej niż 40 milionów. Na Iran są nałożone sankcje. W takim razie jakie sankcje są nałożone na Polskę, że jest tak źle w edukacji? Przecież to nie wina tego, że są wizy do USA.
 • @Berkeley72 11:25:49
  https://www.defence24.pl/cache/img/840_472_matched__pxx89z_Howeizeh.png

  Irański pocisk manewrujący Howeizeh. Fot. TASNIM News/CC BY SA 4.0.

  Rafineria w Arabii Saudyjskiej zaatakowana pociskami manewrującymi. 13 pocisków manewrujących produkcji irańskiej zostało użytych do ataku na rafinerie ropy Bukajk (ang. Abqaiq) w Arabii Saudyjskiej. Efektem jest czasowe ograniczenie produkcji przez państwowy koncern Aramco o około 5,7 mln baryłek, czyli o ponad połowę dziennej produkcji tego kraju. Do akcji przyznali się bojownicy Huti z którymi koalicja kierowana przez Arabię Saudyjską walczy w Jemenie, jednak jako prawdziwego agresora wskazuje się Iran.
  https://www.defence24.pl/rafineria-w-arabii-saudyjskiej-zaatakowana-pociskami-manewrujacymi

  Ps...Pociski manewrujące bez głowic były, i porobiły dziury w zbiornikach tylko. Zniszczenia są bardzo nieznaczne, wywołane głównie pożarem, więc nie powinno być dużych problemów z naprawą. Lepsze efekty byłyby gdyby były jednak jakieś głowice i zaatakowano by nimi ważne elementy instalacji, a podpalanie zbiorników zostawiono sobie na koniec, by utrudnić pracę służbom ratunkowym. USA mają w Iraku ale nad Zatoką Perską kilkanaście baz. Chcecie powiedzieć, że nie wykryły nadlatujących z Iranu pocisków z lekka przestarzałych w liczbie nastu? Mają też bazy lądowe i lotniska w Iraku i co? Nie wykryli konwoju kilkudziesięciu pojazdów z pociskami rakietowymi na pace na pustyni? Szacun! Jak jemeńskie rakiety mogły lecieć nad Kuwejtem i amerykańską bazą wojenną? Pewnie jak strzela Mossad to pewnie mogą. Izrael chce anektować nowe palestyńskie ziemię. Przeszkodzić może jedynie odwieczny wróg Izraela, Iran. Co zatem należy zrobić? a no prowokację, wespół z Amerykanami, która skieruje wspólną agresję przeciw Persom i już następnie bez przeszkód można będzie odebrać kolejne ziemię Palestynie. Jak to jest, że nie zadziałała obrona powietrzna Saudyjczyków? Huti oficjalnie się przyznali do ataku i dzisiaj zaapelowali do turystów by opuszczali AS bo to nie jest jeszcze koniec i będą atakować do momentu kiedy AS nie zdejmie blokady Jemenu. Ten atak pokazuje skuteczność pocisków manewrujących. Ich budowa i produkcja, wbrew pozorom, jest stosunkowo prosta. Jest to de facto poddźwiękowy samolot-robot z głowicą bojową. Potrafimy w Polsce je budować i możemy to robić na wielką skalę. Niestety, POLACY MAJĄ ZAKAZ PRODUKCJI NOWOCZESNEJ BRONI W SZCZEGÓLNOŚCI RAKIETOWEJ. Nasi sąsiedzi oraz "sojusznicy" bardzo tego pilnują. Nasuwa to oczywiste pytanie, jaki los nam szykują i czy nadal jest realizowany Generalplan Ost. Jakieś mądre sugestie?
 • @Berkeley72 11:25:49
  Tereny roponośne w AS w 90 % zamieszkują gnębieni szyici. Pomogli zapewne braciom w wierze odpalić te naście dronów. Wobec nich skuteczny byłby jedynie Pancyr lub podobny system, ale go nie było. Weszły jak w masło. Ta teoria jest dużo bardziej prawdopodobna niż wymysły o ataku rakietowym z terenu, Iraku. Ma wadę bo nie daje podstaw do agresji na Iranu. Nad brzegiem stacjonują baterie Hawk (razem z Patriotami których część miała trafioną rafinerię w zasięgu), które też by były dużo skuteczniejsze, ale AS jak widać nie spodziewała się, że ktoś może je ominąć. W Bahrajnie siedzi przecież o rzut beretem baza amerykańskiej floty. Baza samolotów wczesnego ostrzegania zaraz obok. A tutaj wątpliwości i wróżenie z fusów na podstawie tego z której strony zbiorniki z ropą zostały trafione. Tak jakby zamiast pocisków rakietowych tam strzelano z armaty.
 • @Berkeley72 11:25:49
  Atak nie był wyprowadzony z terytorium Iranu ani Iraku, atak został wyprowadzony z terytorium Jemenu, Huti przyznali się do tego ataku więc wszelkie dywagacje tu opisywane przez "ekspertuff" o ataku z innego miejsca niż Jemen to zwykłe bajdurzenia. Oddzielną sprawą jest to, że najprawdopodobniej dostali od Iranu cały sprzęt i zapewne też pomoc techniczną. Dlaczego def24 nie pisze o tym, że dwa tygodnie temu Huti przeprowadzili skuteczny atak na systemy Patriot w AS niszcząc część baterii i radarów. I tutaj cały na biało wchodzi Donald Trump i zezwala na sprzedaż ropy z rezerw USA. Dobrze, że nie żyjemy w czasach imperium Rzymskiego bo jeszcze ktoś by powiedział "is fecit, cui prodest" a tak od razu wiadomo że zrobił to Iran, nie trzeba zadawać filozoficznych pytań, nafciarze od gazu łupkowego się cieszą.
 • @Berkeley72 11:25:49
  AS to 25 000 Saudów i 30 milionów pozostałych obywateli, którzy ich nienawidzą i boją się jednocześnie (134 ścięte osoby w tym roku). W przypadku konfliktu zbrojnego z Iranem AS rozpadnie się jak domek z kart.
 • @Berkeley72 11:25:49
  Iran współpracuje z wieloma krajami Afryki i Azji (w tym są Indie, Pakistan, Chiny) więc mogą funkcjonować bez UE i USA. A nawet wbrew ich sankcjom. Iran uważa, że panoszenie się Izraela i USA na Bliskim Wschodzie zwłaszcza w Syrii i Libii jest nie do zniesienia, więc przeciwdziałają temu. Świadomość własnej bezradności doprowadza Trumpa zapewne do frustracji i wściekłości. Wie, że atak militarny natychmiast wywoła atak na Izrael. Nawet jak Iran nie ma klasycznej bomby jądrowej (jeszcze) to ma wzbogacony uran i jak to zapakuje do tradycyjnej rakiety to brudna bomba (albo kilka) sprawią większość terytorium Izraela niezdatnym do użytku, jak Czarnobyl. Atomowa odpowiedź Izraela to wojna wszystkich Arabów z żydami. Izrael nie walczył jeszcze z Persami. Izrael ma mało czasu, irańskie wirówki pracują, za kilka tygodni Iran może mieć małą bombkę. Przewaga zniknie. A więc wojna?
 • @Berkeley72 11:25:49
  Przy okazji warto wrócić do tego co od kilku miesięcy dzieje się w Libii. Obecna odsłona wojny w tym kraju toczy się głównie z wykorzystaniem dronów przez obie strony konfliktu. Jedni masowo używają dronów produkcji Emiratów Arabskich a druga strona tureckich. I obie strony używają ich z dużą skutecznością mając jednocześnie poważne problemy z obroną przed uderzeniami dronów strony przeciwnej. Zjawisko to dotychczas nie spotkało się na tym forum z większym zainteresowaniem a niewątpliwie jest to świadectwo nowej jakości konfliktu zbrojnego dwóch równorzędnych przeciwników. Udany i spektakularny atak na gospodarkę i wizerunek Arabii Saudyjskiej to jak by odprysk tego co na co dzień dzieje się w Libii.
 • @Berkeley72 11:25:49
  Skąd pomysł, że cena 40 za baryłkę jest za niska dla Rosji? Przecież już trzeci rok z rzędu budżet tego kraju jest przyjmowany przy założeniu właśnie średniej ceny ropy w takiej wysokości. Rosja zrównoważyła budżet na poziomie 40 za baryłkę. Poniżej tej kwoty nie opłaca się eksploatować złóż łupkowych w USA więc to powinno dać do myślenia, że Rosja tak zaprojektowała budżet żeby to USA pilnowało ceny bo inaczej samo będzie musiało ją kupować a jak będzie musiało kupować to cena wzrośnie. Cena 40 za baryłkę jest przede wszystkim nie do przyjęcia dla Arabii Saudyjskiej gdzie już dawno podano, że budżet tego kraju równoważy się dopiero przy cenie ok 70. Paradoksalnie również taka cena jest nie do przyjęcia dla amerykańskich producentów ropy szczególnie ropy pozyskiwanej metodą szczelinowania. Jest mnóstwo analiz na ten temat. Może warto w końcu przestać szerzyć prymitywną propagandę i na poważnie zacząć analizować bieżące wydarzenia.
 • @Berkeley72 11:25:49
  "Stareńkie" CH-55 weszły do służby w tym samym roku co Tomahawki i jak widać okazują się bardzo skuteczne trafiając precyzyjnie w cel i nie dając się zestrzelić przez nowe wersje Patriotów. Jedyny kto sprzedawał Ch-55 za granicę, m.in. do Chin, to przyjaciel USA Ukraina...
 • @Berkeley72 11:25:49
  Prezydent Donald Trump powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że USA mają wiele możliwości, jeśli chodzi o reakcję na sobotnie ataki na saudyjskie rafinerie, ale odmówił podania konkretnych informacji i zastrzegł, że nie obiecał Arabii Saudyjskiej ochrony. AS wydała 100 mld w USA, i nie ma ochrony. Ciekawe co ma Polska, która wydała jedynie 20 mld zielonych. Macie waszego sojusznika, który już otwarcie wywiesił białą flagę przed sojuszem Rosja, Chiny, Iran. A w poniedziałek kolejny tankowiec zaanektowany przez Iran. Jak myślicie, gdzie ustalili linię wpływów Rosji, na Bugu czy Wiśle ?
 • @Berkeley72 11:25:49
  Teraz bardzo istotna informacja: Arabia Saudyjska od dawna posiada 17 radarów wczesnego ostrzegania dalekiego zasięgu AN/FPS-117 wyprodukowanych i zmodernizowanych przez Lockheed Martin. Zasięg radaru 470 km. Przy tej ilości jest praktycznie pewne, że wszystkie możliwe kierunki są chronione. Prócz tego USA na pewno ma podobne radary dla ochrony swoich baz. Po trzecie w regionie cały czas pojawiają się albo Global Hawki albo samoloty rozpoznawcze lub AWACS, a także F-35A które też mają możliwości wykrywania różnych celów. To, że nie zdołano wykryć ataku o takiej skali i do tego wykonanego z tak dużej odległości to jest mega wtopa. Sam fakt, że do tej pory nie ustalono skąd naprawdę nadleciały drony/pociski manewrujące świadczy o tym, że jest poważny problem.
 • @Berkeley72 11:25:49
  To nie Iran chce konfliktu na Bliskim Wschodzie. Wina za wybuch konfliktu zbrojnego w Jemenie leży na koalicji pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej, a także na Stanach Zjednoczonych i ich sojusznikach, powiedział prezydent Iranu Hassan Rouhani. Nie chcemy konfliktu w regionie... Kto go rozpoczął? Nie Jemeńczycy. Były to Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Ameryka, niektóre kraje europejskie i syjonistyczny rząd w Izraelu – to właśnie one rozpoczęły wojnę – stwierdził.
 • @Berkeley72 11:25:49
  Iran przejął i sprowadził na ziemię kilka lat tamu super tajnego drona USA zbudowanego w technologii super stealth, pokrytego wymaganymi do tego materiałami pochłaniającymi fale radarowe centymetrowe i mniejsze. To był RQ-170 Sentinel obejrzyjcie sobie kształt tego. Pomijam sprawę jak dostał się zdalnie do łącza danych tego drona ale jak on go wykrył? Bo chyba nie uważacie, że wykryli go lornetką. Dodatkowo ostatnio zestrzelony dron nad terytorium Iranu również posada cechy stealth i również został zestrzelony. Więc ? Jeden z irańskich inżynierów zdradził, jak do tego doszło.Irańczycy nie wpadli na atak z dnia na dzień. Okazuje się, że skrupulatnie analizowali szczątki poprzednio przejętych/strąconych drone’ów. Na ich podstawie ustalili odpowiednie częstotliwości wykorzystywane do komunikacji dron-baza i nauczyli się je zagłuszać. Zauważyli też, że kiedy komunikacja dron-baza jest zagłuszana, dron przełącza się w tryb autopilota i próbuje powrócić do bazy, którą stara się zlokalizować na podstawie odczytów z GPS-a. Irańczycy po zagłuszeniu kanału komunikacji, zespoofowali sygnał z satelitów GPS i wysłali tym samym dronowi informację, iż znajduje się on w Afganistanie (okolice oryginalnej bazy). Dron, odebrawszy fałszywe koordynaty, zdezorientowany wylądował nie tam, gdzie powinien. Warto jest zauważyć, że korzystając ze spoofowania GPS, Irańczycy w cale nie musieli przełamywać szyfrowania kanału komunikacyjnego. Jak podaje CS Monitor, opierając się na doniesieniach anonimowego irańskiego inżyniera, kryptoanaliza nie była potrzebna, ale atak nie był też trywialny bo oprócz samego spoofingu koordynatów GPS należało również wybrać miejsce do lądowania na takiej samej wysokości jak oryginalna baza drona. Jakiś ekspert już stwierdził, że użycie Patriotów wymaga współpracy z amerykańskim systemem naprowadzania, więc jest on bezużyteczny w starciu z Izraelem czy Arabią Saudyjską. Jeszcze bardziej dotyczy to przecież F-35 ze swoim centrum informatycznym w Forth Worth. Głupotą jest kupować taki sprzęt w Stanach. Głupotą jest kupowanie sprzętu wojskowego za granicą. To jest towar którego nie można kupić w Biedronce czy w Amazonie. Trzeba go produkować u i dla siebie bo sprzedawca może lub też z pewnością posiada sposoby aby go wyłączyć, które zależy od ich widzimisię. I co nam zrobicie barany, za wyłączenie sprzętu, lub brak dostaw części zamiennych, etc..za który zapłaciliście miliardy dolarów a teraz stoi bezużyteczny.  Istotne są WARUNKI ZAKUPU. Jeżeli (jak w przypadku zakupu MIG-29 od ZSRR) otrzymujemy wszystkie elementy dokumentacji technicznej oraz kody źródłowe oprogramowania, mamy zgodę na własny serwis - wówczas można kupować uzbrojenie od każdego. Jankesi nikomu Poza AS i ZEA nie sprzedali samolotów bez "blueboxów'' czyli systemów zdalnego wyłączania awioniki i uzbrojenia. To powszechnie wiadome. I choćby ten jeden fakt powinien zapalić czerwone światełko w głowie najgłupszego nawet polityka.              

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY

więcej