Gorące tematy: Ruch Oporu 2020 Antypartia Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
469 postów 366 komentarzy

Superklaster

Romuald Kałwa - Polak

W 1956 r. Chiny uratowały Polskę przed radziecką inwazją

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jest październik 1956 roku. Wojska radzieckie grzeją silniki, powoli wychodziły z garnizonów i zbliżały się do Warszawy. W Polsce zaczyna się interwencja sowiecka. Taka, jaka kilka dni później rozpoczyna się na Węgrzech.

Tymczasem marszałek Gieorgij Żukow chwalił się, że „żeby rozp… irzyć Polskę wystarczą mu trzy dni. „Proszę pamiętać, że znaczna część wojska polskiego kierowanego przez sowieckich oficerów stanęłaby po stronie „sojuszników”, tak, jak zrobiła to w Poznaniu.
Tymczasem nieco wcześniej, w lipcu, do Chin udała się delegacja z Edwardem Ochabem na czele. „Dano Chińczykom do zrozumienia, że Polacy chcą dokonać zmian, ale wszystko w ramach komunistycznego kanonu, i że chcą mieć pozwolenie Chin”, na co towarzysze chińscy za wiedzą Mao Zedonga się zgodzili. Gdy „sowieci grzali silniki czołgów nastąpił telefon z Pekinu: od Polski wara. W wypadku Węgier, tego telefonu zabrakło”.
Tak mówił w Polskim Radiu w archiwalnym programie św. p. nieodżałowany prof. Paweł Wieczorkiewicz, wg którego sowieci prowokowali konflikt z Polską już w czasie poznańskiego czerwca.
Zapraszam do tej posłuchania rewelacyjnej wypowiedzi śp. prof. Pawła Wieczorkiewicza pt.:
„Testament Stalina i zmienna zależność Polski”:  cz. 1. cz. 2.  
                                         
                     Stanowisko Chin w sprawie sprawy polskiej w 1956 r. 
Polacy są mało świadomi tego wydarzenia, jak i znaczenia, jak ważne dla naszego bezpieczeństwa jest silne i ekspansywne państwo Chińskie.
Odrzucenie polityki Stalina przez Chruszczowa zostało mylnie odczytane przez państwa satelickie ZSRR, m.in. Polskę i Węgry, jako liberalizacja systemu.
Tymczasem w 1956 r. Chruszczow chciał usunięcia Gomułki, który w swoim sławnym i pełnym społecznego aplauzu przemówieniu na Placu Defilad w Warszawie, żądał usunięcia radzieckich doradców wojskowych. Oznaczało to tyle, że „narodowiec Gomułka” sięgał po niepodległość Polski.
ZSRR szybko się połapało i Chruszczow w radzieckiej „Prawdzie” z 20 października 1956 r., oskarżał ówczesne polskie media o prowadzenie „brudnej antyradzieckiej kampanii i próbę podważenia socjalizmu w Polsce”.
Polacy żądali wolności: 22 października brali udział w masowych demonstracjach popierających Władysława Gomułkę: w Szczecinie, Gdańsku, a w Poznaniu, Lublinie, Bydgoszczy i Kielcach, demonstrowało ponad 100 000 osób. We Wrocławiu 23 października spora część prelegentów wyrażała otwartą wrogość wobec Związku Radzieckiego. W Warszawie 24 października demonstrowało ponad pól miliona ludzi! To nie mogło się dobrze skończyć.
W dodatku sowieci mieli wiarygodne informacje, że Gomułka planuje rozdawać broń mieszkańcom stolicy na wypadek radzieckiej interwencji.
Warszawę odwiedził sam Nikita Chruszczow, którego przestraszony Gomułka zapewniał:
„ (...) Polska pozostanie lojalnym sojusznikiem i członkiem Paktu Warszawskiego”, jednocześnie usuwając ze stanowisk gen. Włodzimierza Musa i gen. Wacława Komara z Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którzy zamierzali stawić czynny opór wojskom radzieckim przemieszczającym się w kierunku Warszawy.
Szykowała się wojna, której Polska mogłaby nie przetrwać nawet, jako państwo satelickie.
Oczywiście Komunistycznej Partii Chin zależało na podkreśleniu swojego znaczenia, a sprawa Polska była tu także okazją do zaistnienia w Europie i na świecie. Zresztą, jak czytamy na stronie:
 http://xueshu.baidu.com/usercenter/paper/show?paperid=4bf83c526e9a275fde71a97f3b5fd807
Chiny już wówczas pełniły rolę pośrednika nie tylko pomiędzy Polską, ale także pomiędzy Węgrami i Jugosławią (Bośnią i Hercegowiną) w stosunkach z ZSRR:
„O drugiej w nocy 27. Mao Zedong pilnie spotkał się z polskim ambasadorem i wyraźnie wyraził poparcie dla poglądów politycznych Gomułki, a także miał nadzieję, że zajmie się ogólną sytuacją i utrzyma jedność ze Związkiem Radzieckim i obozem socjalistycznym. Następnie, za namową Liu Shaoqi, Związek Radziecki publicznie wydał oświadczenie w sprawie „Rozwijania i dalszego wzmacniania podstaw przyjaźni i współpracy między Związkiem Radzieckim a innymi krajami socjalistycznymi”, uznając istnienie błędów w stosunkach z Polską i innymi wschodnioeuropejskimi krajami socjalistycznymi. Polski kryzys zakończył się”.
 

Na fot. Mao Zedong i premier Cyrankiewicz w Pekinie w 1957 r. 

 

                          ***

 

Proszę wpisać w wyszukiwarkę internetową:

中国在195610月危机中的角色和影响-Rola i wpływy Chin w kryzysie z października 1956 r

 

Ciekawostka:

泽东不仅贝鲁特举行了两次会议,还赞扬了波兰政党,称中国宪法的制定是基于波兰宪法。

 

Co znaczy:

 

„Mao Zedong nie tylko dwukrotnie spotkał się w Bejrucie, ale także wychwalał partię polską, mówiąc, że sformułowanie chińskiej konstytucji opiera się na polskiej konstytucji”.

 


                          ***

 

Shen Zhihua Li Danhui: Polski kryzys w 1956 roku i relacje między Chinami a Polską - archiwa i raporty wewnętrzne z Chin:

http://www.cssm.org.cn/view.php?id=15749

 

„Pierwszy sekretarz partii Ohab poprowadził delegację na 8. Kongres Narodowy Komunistycznej Partii Chin i zorganizował bankiet dla ambasadora Wanga Bingnana 10 września. Podczas spotkania Ohab powiedział, że najpierw pokażemy jedność z partią chińską, po drugie, aby przekazać szacunek naszemu narodowi Chińczykom, a trzecim jest zdobycie doświadczenia. Po 20. Kongresie Narodowym KPZR partia chińska podjęła odważne decyzje w wielu kwestiach. Chociaż jest to skierowane do Chin, będzie również dla nas przydatne. Uważamy również, że te rezolucje są prawidłowe. Ohab powiedział również, że ze względu na skomplikowaną sytuację w kraju może wcześniej wrócić do domu. [23] (P58-61) Wspomniana tutaj sytuacja wewnętrzna jest skomplikowana, głównie w związku z coraz poważniejszym wewnętrznym podziałem partii po siódmej sesji plenarnej Reformatorzy rozważali już zwrócenie się do Gomułki o przewodnictwo w pracy. W tej sprawie Ohab nie powiedział Sowietom, kiedy zbliżył się do Moskwy 11 września, ale poinformował przywódców partii komunistycznej podczas VIII Kongresu”. [24]

 

Poniżej oryginalny tekst źródłowy ze strony:http://www.cssm.org.cn/view.php?id=15749

 

奥哈布的第一书记率代表团出席了中国共产党第八次全国代表大会,并于910为王炳南大使组织了宴会。奥哈布在会见中说,首先,我们将与中国党保持团结,其次,我们要表达对中国人民的尊重,第三,是要积累经验。苏共二十大后,中共在许多问题上做出了大胆的决定。尽管这是针对中国的,但对我们也将是有用的。我们也认为这些决议是正确的。奥哈布还说,由于该国局势复杂,他可能较早返回家园。[23]P58-61这里提到的内部局势很复杂,主要是由于在第七届全体会议之后该党内部的分歧越来越严重,改革者已经考虑过向古穆尔卡寻求指导。在这种情况下,奥哈卜911日到达莫斯科时没有告诉苏联人,而是在第八次代表大会期间通知了共产党领导人。[24]

 

 

 

 

Geopolityka i orientacja Chin w temacie Polski

 

Na chińskiej Wikipedii czytamy:

苏联重新控制波兰 随着纳粹德国军队于1945年被逐出波兰,波兰几乎立即恢复正式主权,但实际上该国仍然处于苏联控制之下。波兰一直被苏军北方集群占领至1956年。这一时期的事件至今仍是波俄外交关系的绊脚石之一。

 

Tłumaczenie Google tłumacz:

 

„Związek Radziecki odzyskał kontrolę nad Polską Po tym, jak nazistowskie wojska niemieckie zostały wydalone z Polski w 1945 r., Polska niemal natychmiast odzyskała oficjalną suwerenność, ale w rzeczywistości kraj ten jest nadal pod kontrolą sowiecką. Polska była okupowana przez radziecki klaster północny do 1956 roku. Wydarzenia tego okresu są nadal jedną z przeszkód w stosunkach dyplomatycznych między Polską a Rosją”.

 

Oznacza to, że dzisiejsze Chiny są świetne zorientowane w polskiej historii. Nie nazywają Niemców faszystami, a nazistami, a Polską Rzeczpospolitą Ludową do 1956 r. nazywają państwem okupowanym przez ZSRR.

 


                Centralny Port Komunikacyjny

 

Jacek Bartosiak mówił, że tworząc linie komunikacyjne Centralnego Portu Lotniczego, mierzył się, ze skutecznymi zresztą, naciskami Amerykanów w sprawie Jedwabnego Szlaku. Czy to stało się przyczyną, że zrezygnował z funkcji?

 

Bartosiak mówi również, że znowu Polska interes światowy, w tym wypadku mocarstwa morskiego – USA, przekłada na interes Polski – Rzeczypospolitej, powtarzając tym samym tragiczny błąd z 1939 r. Źródło: Salon Dyskusyjny NK "Renesans geopolityki" – Michał Lubina vs Jacek Bartosiak https://www.youtube.com/watch?v=yHCnCa_q6BM

 

Zauważmy, dopóki Rosja miała za sąsiada dzikich Mongołów – Złotą Ordę, Polska była w stanie rosnąć w siłę, choć znajdując się w środku Europy, zgodnie z prawami fizyki, mierzyła się z ogromnym ciśnieniem, niczym jadro Ziemi. Dzisiaj rolę Złotej Ordy przejmą Chiny. Korzystny jest też rozwój Turcji. Czy dla Polski nastanie Nowa Era?

KOMENTARZE

 • @ Autor
  "Czy dla Polski nastanie Nowa Era?"

  Na dwoje babka wróżyła.
  Ja się spodziewam prowokacji na miarę 9/11 spreparowanej przez usraelskie dip stejt, ale tak żeby wina poszła na "agresję Rosji". Wtedy WP (przy pomocy zakupionego w USA sprzętu służącego "obronie") wraz z małym wsparciem "sojuszników" zaatakuje FR w "odpowiedzi" na "agresję" . Schemat będzie taki sam jak w przypadku polskich powstań -odciągniecie sił Rosji od innego, ważniejszego rejonu działań.

  Próby/padgatowka już była : jedną było zestrzelenie malezyjskiego samolotu nad Ukrainą, gdzie do tej pory nie ujawniono nagrań posiadanych przez sbu oraz "ustawka smoleńska" - o ustawce świadczą "śnieg" i jego rozkład na Siewiernym oraz wizyta Petraeusa w Polsce bezpośrednio przed "akcją". Dzięki tym operacjom wszyscy wiedzą, że Rosja jest agresywna. I ciągle wymyślają coś nowego: a to nowiczok, a to "agrsja" na Krymie itp...

  Nadzieją żeby uniknąć losu przynęty mogą być jedynie słowa Trumpa, że niedługo Polska będzie miała dobre stosunki z Rosją. Oczywiście, żeby to nastąpiło to dip stejt przynajmniej w tej dziedzinie musi być wyeliminowany, ale przecież DT też może zmienić zdanie...

  Więc cienko widzę tę nową erę.

  Ale oczywiście 5* daję.

  Ukłony
 • autor
  Bez przesady. Proszę poczytać sobie co się działa na Dalekim Wschodzie po II WŚ. Korea Wietnam, Kambodża i jak wielkie było tam zaangażowanie Chin i ZSSR w mających tam miejsce konfliktach zbrojnych.
  To co się działo w Polsce zostało szybko i bezboleśnie załatwione pomiędzy Gomułką i Chruszczowem. Chruszczow, owszem strzelał, ale do dzików i jeleni w Łańsku pod Olsztynem w towarzystwie Gomułki.
  https://lansk.pl/wp-content/uploads/2017/04/Lansk_goscie_archiwum_412.jpg
  https://lansk.pl/wp-content/uploads/2017/04/Lansk_goscie_archiwum_414.jpg
  Najwięcej z tym roboty mieli kucharze i kelnerzy
  https://lansk.pl/wp-content/uploads/2017/04/kLansk_goscie_archiwum_294.jpg
 • @Jasiek 18:43:09
  Nic takiego nie będzie miało miejsca, co najwyżej totalna opozycja będzie dalej smrodziła.
  Amerykanie się cofają. Wychodzą z Syrii, co należy rozumieć, że oddają Syrię Rosji i Iranowi.
  Afganistan i Ukraina też już ich meczy.
  Koszty bez zysku to nie dla Amerykanów.
  Priorytetem dla USA to globalny wzrost znaczenia i potęgi Chin, niepewny sojusznik Turcja i Niemcy.
  No i Izrael na siłę pchający Amerykę do wojny z Iranem.
  Na tej szachownicy nie ma miejsca dla prowokacji w Polsce
 • "W 1956 r. Chiny uratowały Polskę przed radziecką inwazją"
  --------------------
  Było oczywiście inaczej. Stalinizm w Rosji skończył się wraz ze śmiercią Stalina w 1953 roku a w PRL trwał on nadal. To z rozkazu Moskwy zrobiono Poznań 56 co było zaczynem do likwidacji stalinizmu w Polsce. Natomiast ten wątek z Chinami maił uwiarygodnić Gomułkę w oczach Polaków - o ile zaszłaby taka potrzeba - i tyle.
  Wniosek?
  W państwie totalitarnym jakim była PRL i jest PRL-bis nie ma mowy o jakimś dużym buncie przechodzącym w rewoltę - bez zainicjowania i potem nadzoru - służb specjalnych. Bez dyskretnego poczucia bezkarności wśród buntowników - które zapewnia władza.
 • "Czy dla Polski nastanie Nowa Era?"
  ----------------
  Tylko w jednym wypadku - kiedy dojdzie do skutku Nowy Jedwabny Szlak - za pomocą którego czarci pomiot będzie chcieć wykończyć zachodnioeuropejską gospodarkę do zera w celu likwidacji Białej Europy i jej cywilizacji w sposób ewolucyjny. Inaczej to Niemcy będą dostarczycielem forsy dla czarciego pomiotu za którą będzie nadal budowane Piekło na Ziemi. Wtedy Niemcy muszą mieć granicę z Rosją tam - gdzie obecnie przebiega granica Ukrainy z Rosją - więc po atrapie Polski - siłą rzeczy - ani śladu się nie ostanie.
 • Temat opracowany w oparciu o wątpliwe poglądy i emocje
  Dla lepszego zrozumienia kontekstu polsko-chińskiego warto przeczytać:
  Rozłam radziecko-chiński - https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozłam_radziecko-chiński

  Prof. Wieczorkiewicz, który głosił pogląd, że:
  "Polska powinna była pójść na układ z Trzecią Rzeszą (w kontekście propozycji Hitlera złożonej Beckowi w Berchtesgaden w styczniu 1939), zgodzić się na włączenie Gdańska do Niemiec oraz przyłączyć się po ich stronie do wojny z ZSRR"
  - jest wątpliwym autorytetem historycznym i politycznym w kwestii stosunków PRL-ZSRR.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY

więcej